• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Revereen tehoa?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tiburon
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
On tässä talven pimeinä iltoina tullut mietittyä miten saisi lisää tehoa Revereen ( V2 650cm3...) Vakiona tuossa kun on se 60hv (myös 50hv kuristettu versio on käsittääkseni suht. yleinen Saksassa) , joka sinänsä sopii pyörän luonteeseen mainiosti, vetoalue alkaa jo alakierroksilla. Mitään "tykkiä" en tästä haaveile, mutta voisin kuvitella että esim +10hv tuntuisi jo mukavasti ohituskiihtyvyydessä.
Koska Revere yleisesti on hankintahinnaltaan halpa ja käyttökustannuksiltaan edullinen pitäisi virityksen, jos semmoiseen ryhdytään, olla samassa linjassa, eli järkevän hintainen...
Niinpä tuli mieleen Africa Twinin 750cm3 moottori! Ei taida vaihto onnistua suoraan, kun on eri vetotapa, mutta miten onnistuis tuon 750:n yläkerran hyödyntäminen? Saksasta löytyi clik paja joka näitä on tehnyt.
Olisko järkee, mielipiteitä?
 
Järkevämpää olisi panna Reiska myyntiin ja hankkia tehokkaampi tilalle
lookaround_orig.gif
Jos tuning-linjalle lähdet, ei sekään ilmaista ole ja tuolla "välirahalla" voisi joskus tosiaan saada tehokkaamman fillarin
confused_orig.gif
 
Niinpä, ehkäpä hyvinkin järkevämpää tai ainakin helpompi tapa saada lisää tehoa olis vaihtaa pyörää. Mut jos on niin että kahta en vaihda! Ja toinen on...
tounge.gif
 
Mahtaako olla muuten tuon twin-sparkin ansiota, että tuo kone on aivan ilmiömäinen syttymään tulille kylmänä? Itsellä ollut jo kolme vuotta tällä hetkellä 16v TransAlppi talvipyöränä. Vaikka olisi yli kymmenen pakkasta, kunhan akku jaksaa juuri ja juuri ensimmäisen puristuksen yli pyöräyttää, niin Laserista alkaa kuulua tasainen putputus.
Tuo Laserin Produro ilmeisesti säätämisien jälkeen antaa ihan kohtalaisesti lisää potkua, mutta saakohan sitä paremmin katupyörään sopivan näköisenä. Kokemusta vaikutuksesta ei ole, kun oli jo ostaessa valmiina, mutta söhmissä joku joskus väitti hyväksi vaihtoehdoksi.
 
Ei no onhan Reiskassa aika paljon hyvääkin kokoluokassaan, vaikka tehoa ei niin paljoa olekaan. Väännön puolella mm. Twin Spark
thumbs-up.gif
TwinSpark ei ole kuin moottorisuunnittelijan huonoutta, ettei ole yhdellä kynttilällä saanut pelaamaan. Tietämättömien keskuudessa käännetään tekniseksi edistysaskeleeksi.
Väännön puolella Twin Spark, heh. Kuuluu samaan sarjaan kuin kaveri, joka esitteli polleana Hiaceansa: "et tää on tämmönen tehokkaampi malli, ku tässä on tää powersteering  
tounge.gif

Eipä mulla muuta...
 
Kateellisten panettelua
pftroest.gif
Ei no jos tuota ihan maalaisjärjellä ajattelet kun sylinterin palotila on jaettu kahteen paloalueeseen ja ne molemmat mäjähtää samaan aikaan, on paloaika 1/2 siitä mitä se olisi yhdellä kynttilällä => täysin palaneella polttoaineella enemmän aikaa painaa mäntää voimalla alaspäin = parempi vääntö
thumbs-up.gif
Rakenteen tilatarve, hinta ja paino lienee selkeitä miinuksia hyötyyn nähden ja siksi sitä ei enempää harrasteta
confused_orig.gif
Ja pitäähän sitä ostaa kynttilöitäkin huoltomielessä 2x määrä normaaliin nähden - tosin pa-kulutuksen pienuutena voi vaakakuppi hyvinkin kääntyä toiselle puolelle
biggrin.gif
Esim. oma Reiskani hörppii "huimat" 4.3 sekalaisessa kaupunkiajossa ja kepittämälläkään en 5.0 ole saanut rikki
eek.gif
Ei hassummin 13v vanhalle fillarille jossa on 19l tankki = ihan riittävä toimintasäde vs. kuskin takapuolen puutuma
smile_org.gif


Alfa Romeo lienee eräs kuuluisimmista käyttäjistä kotilopuolella
cool.gif
 
sanoi:
Mahtaako olla muuten tuon twin-sparkin ansiota, että tuo kone on aivan ilmiömäinen syttymään tulille kylmänä? Itsellä ollut jo kolme vuotta tällä hetkellä 16v TransAlppi talvipyöränä.
Jaaha, mul oli nyt hidas sytytys. Siis 16 v. vanha Trans Alppi? Ei silti että se mikään vanha vielä olis... mulla myös pyörä vm. 1989
smile_org.gif

Luin tuon siis 16v = 16 venttiiliä ja meillähän niitä Reveressä ja Trans Alpissa on 6 kpl. Kuten tiedät...  
biggrin.gif
 
sanoi:
Mahtaako olla muuten tuon twin-sparkin ansiota, että tuo kone on aivan ilmiömäinen syttymään tulille kylmänä? Itsellä ollut jo kolme vuotta tällä hetkellä 16v TransAlppi talvipyöränä.
Jaaha, mul oli nyt hidas sytytys. Siis 16 v. vanha Trans Alppi? Ei silti että se mikään vanha vielä olis... mulla myös pyörä vm. 1989
smile_org.gif

Luin tuon siis 16v = 16 venttiiliä ja meillähän niitä Reveressä ja Trans Alpissa on 6 kpl. Kuten tiedät...  
biggrin.gif
No kas. Nyt kun mainitsit, niin tosiaan. Tuolla 16v-merkinnällä on jo niin käsitteellinen merkitys, että on vaikea nähdä muita merkityksiä sille.
Suomennettuna siis vanhus on nähnyt päivänvalon vuonna -89. Maailmaa sillä on kierretty 70tkm verran, joista kolmena viimeisenä talvena on minun käytössäni ajettu hauskimmat.

Tallini ajoneuvot:
4V, 29v
6V, 16v
16V, 6v
20V, 6v
 
Tuplatulppa-systeemi on saaanut alkunsa aikanaan lentokoneteollisuudessa, jossa sen tarkoitus oli toimintavarmuuden lisääminen. Sittemmin sitä on käytetty tehonetsimiseen ja päästöjen pienentämiseen.
 
Liekö sitten Twin-Sparkin ansiota vai mitä, mutta kun mopo sai pumpun, letkut ja kaasarit täyteen tankissa syksystä lähtien seissyttä nestettä, niin niinhän se tärähti käyntiin ekaa kertaa sitten viime syksyisen talliin säilömisen
062802jumpie_prv.gif
Samointein molemmilla pytyillä, ei pätkimisiä ja kävi niin tasaseen ettei tosikaan. Hiukka piti itseään pidätellä ettei sitä samointein hyvin hiekotetulle pihalle tyyppäämään lähetty
tounge.gif
Mutta kohta
sport05.gif
 
Back
Ylös