Nyt täytyy heittää hiukan risuja!
Tilasin Pirelli Diablo Corsa 3 renkaat 22.2. ja tänään sitten vihdoin tulivat. Toimitusaika oli hel..tin pitkä, mutta ilmeisesti muut kuin Reliatec oli syyllisiä. Maksoin setistä 279 € plus toim.kulut ja kierrätysmäksut, eli n. 298€ Nyt ovat hinnastossa 259,95 pakettihintana.
Renkaita asentaessa huomasin, että takanen on 3408 paistoa!!! Tilatessa oli kyllä puhetta, että ko. rengastyyppiä ei enään valmisteta. Se olisi ollutkin ok, jos paisto olisi ollut viime vuodelta. Etunen on muuten 0211...
Soitin asiasta ja kuulemma kaikki Corsa 3 takaset ovat 08 paistoa, en tiedä onko tuollaisella ajoihini mitään vaikutusta, mutta olisin uusia ostaessani mieluusti halunnut myös uudet! Puhelimessa sanottiin, että siksi ne oli niin "halvat", miksi ei hinnastossa mainita, että kyseessä on vanhoja renkaita??? Pikaisella surffailulla esim Rengas-online kauppaa ko. renkaita 263,10 ja se sisältää postikulut!!!
Kuten kirjoitin jo, että onko noilla vanhoilla renkailla mitään vaikutusta ajoihini, mutta tuleviin ostoksiin varmasti on!
Eli kaikki joille on tärkeämpää tuo renkaan ikä, niin tarkistakaa minkä ikäiset renkaat olette saaneet tai saamassa!!!
Joo, risut kehittää enemmän kuin kehut.
Tarkoitin puhelimessa, kun kysyit asiaa, että ilmeisesti ne oli siksi halpoja kun niitä ei enää kuulemma valmisteta. (tosin sullehan ne ei näköjään edes olleet halpoja vaan virheellisesti hinnoiteltuja.. kts. kommentti alempana) No, kuitenkin edellisen vuoden Dunlop-poistomallien kokemuksiin perustuen, ei tuo ikä ole vielä ns. mitään.. Niissä vanhimmat eli -04 leimatutkin renkaat toimi aivan mainosti asiakkaiden mukaan.
Outoa sinänsä, että etuset oli kuitenkin tämän vuotisia. Herää kysymys, oliko tukun hyllyssä sitten kuitenkin vanhoja takasia jäljellä vai miten, mutta olisi minustakin ollut hauska tietää, että ne oli noin eri ikäisiä.
Meillä ei ollut omassa hyllyssä renkaan rengasta, joka tietenkin oli siinä mielessä huono homma, että toimitus siten venyi. Tarkoitus oli saada tarjolle tuoretta kumia. No, ei ihan tuoretta sitten tullut.
Sinänsä paisto 34/08 eli alle 3v vanhat takaset toimii ihan ok mutta kuten sanottu tuota infoa ei meille kerrottu. Pirelli ilmoittaa katurenkaille 5V varastointi-iän, eli tuon ajan renkaan pitäisi oikein säilytettynä pysyä uuden veroisena.
Corsa3-tilaushan meni kaikkiaan aika totaalisen plörinäksi, kun renkaita ei ensin kuulunut ja sitten ei edes saapunut riittävästi vaan osa täytyy nyt hommata muualta.
Ja jotta kakku olisi kuorrutettu kunnolla, ei alkuperäisen toimittajan tarjouksessa ollut rahti pitänyt kutiansa, vaan hinta pompsahti.. Niinpä suurin osa tavarasta meni miinuksella. Loistavaa.
Hinnaston hinta saattaa siis jatkossa nousta reilusti. Riippuu saatavuudesta. Täytyy potkia tukkua päähän ja katsoa mitä kertovat.
PS. Mitä tulee maksamaasi hintaan, siitä et maininnut puhelimessa mitään, mutta se on poskellaan, koska tilasit setin lähes ensimmäisenä ja sen jälkeisen hintamuutoksen jälkeen jokaisen tilaajan hinta piti korjata samaksi. Palaan tähän asiaan vielä sulle hyvityksen kera.
Mutta pääasia että nyt renkaat on vihdoin sinulla, ja ne on kuitenkin täyttä tavaraa tuosta paistoleimasta huolimatta. Siitä ei tarvitse olla huolissaan.
Täytyy seurata, mitä leimoja tulevissa lopuissa kimpparenkaissa sitten on.
Tuota tarkkaa leimaa ei oikein helposti pysty etukäteen ennustamaan tällaisissa tapauksissa, kun kilpailutetaan tukkuja, jotta hintaa saadaan väännettyä alas.
Viksummat kommentoikoot, mitä mieltä on tuosta leimasta.
Hyvin harva asiakas on koskaan noista hiukan yli-ikäisistä katukumeista antanut mitään negatiivista palautetta.
Ratarenkaissakin erot vanhojen (1-3v) ja uusien (saman vuoden leima) paistojen välillä tulee lähinnä siitä, että uusissa ratarenkaissa on pidemmälle kehitetty seos joka siksi voi antaa aikaedun kierroksella.
t. Pekka