• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

RD 125 -80 kuvaa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja make200
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
löytyisikö keltään kuvaa 125 ilma jäähy jammusta
tuollainen pitäis entisöidä mutta ei löydy kuvaa alkuperäsestä
en tiedä minä vuosinä noita on tehty
oma on -80 ehkä -79-81 on noita tehty

juu pitää sitte täs vaihees jo sanoa että googlet+yamaha rd fanisivut on käyty läpi ja ei löydy moista vehjettä edes fanisivujen gallerioista
kaikki liian vanhoja tai sitte uudempia
 
RD125 kaks pyttynen ilmajäähdytteinen jammu putkirungolla tuli suomeen -72 tyypillä AS3. Vuonna -73 se muuttui RD125:ksi ja samalla kone muuttu mustaksi ja siihen tuli torque induction eli reed-läppien esiaste. Muuten varustus oli sama (mm. rumpu edessä) Se pysy samanlaisena väri vaihdellen kunnes -76 tuli RD125DX jossa oli "kulmikas" tankki ja levyjarru, kone oli kuitenkin sama. Se LC-vehe tuli just siinä joskus 80-luvun vaihteessa, enpä tiedä tarkkaan. Toivottavasti toi auttaa kartottaa. www.bikez.com issa on hyvät kuvat ainakin AS3:sta (jollanen mulla oli 70 luvun puolessa välissä) RD125:sta 1974 (jenkkikuva ei ihan sama) Lisäksi siellä on kuva RD200DX:stä vuodelta 1976 joka on ulkoisesti sama kun piikki oli aikanaan.
 
se miksi haluaisin kuvaa just vm 1980 pyörästä on se että yritän museokilpiin sitä.
ja tuli jo katsastusmiehen kanssa vääntöö sarvista ja peilistä minkälaiset on alkuperäsenä.
väitti peiliä suzuki pv:n peiliksi vaikka on oma yamahan logo takana



tuossa olis kyseinen peli mistä pitäs saada varmuus onko sarvet alkuperäiset
 
Ok Pyörä onkin tosi hieno. Onkos tuo stonga yhtä putkea ja kromattu ? Todella vaikee sanoo kun siinä on myös mittaripöntöt jo mustat, ne oli aikanaan myös kromatut. Vaikee varmaan löytää kun tuo alkaa olla ihan viimeisiä ilmajäähdytteisiä katupyöriä.
 
Morjest!

Mullon sama pärrä projektina vielä, tosin -81 (harmaa, sinivalkoisin tarroin. Mulla on sama stonga kun sullakin, ja paljon epäillyt samaa tuon kelpoisuuden takia. Mulla on pari mainosta pärrästä, josta näkyy tuo stonga ja peili. Pistän kuvaa tulemaan iltasella, kun pääsen kotia.
 
Perskule, tuommoinen '75 mallinenhan se olikin ensimmäinen moponi silloin jokus muinoin 80-luvulla. Oon tähän asti luullut että malli oli TI (kyljessä teksti Torque Induction), mutta kyse on siis tuosta laitteesta, eli RD mikä RD..

Pitääkin päivittää allekirjoitus kuntoon..
 
soittelin tuonne rekisterikeskukseen niin 125rd vm -80
on vielä 24kpl rekisterissä.
062802jumpie_prv.gif

toivoa on vielä löytää se joka on alkuperäis kuntoinen
ehkä tuota sarvi mallia on käytetty 80-81
 
Back
Ylös