• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

R 1150 gs

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
G

Guest

Guest
Hankkimassa R1150GS:sää
Mitä ainakin tulisi tarkastaa?
Ilmoittaako RID (tai mittaristo) toiminta häiriöistä moottorin ohjauksen, ABS:n jne. osalta?
Huolto välit taitavat olla noin 10 tonnin välein, onko joillakin tasalukemilla (esim 50000) joitakin isompia huoltoja?
Ja sitten TAAS niistä kilometreistä, onko yli 60 tuhannen lukemat jo huolestuttavia ts. isompia huoltoja / korjauksia tulossa?

Tiedoista kiitollinen
 
Eipähän tuossa paljon muuta tarkastettavaa ole kuin se, että huollot on ajallaan tehty. Muutenhan tuo on ikiliikkuja muiden bokserien joukossa. Jonkun verran puhutaan perän kestävyydestä ja joitain tarinoita ennen aikojaan luovuttaneista peristä liikkuu (tälläkin foorumilla).

Huoltoja on paria sorttia. Kaikki perushuollot venttiilinsäätöineen ja ruiskusynkkauksineen on helppo itsekin tehdä.

Perushuollot ovat 10tkm:n ja 20tkm:n välein tehtävät siten, että tuohon parin kympin välein tehtävään kuuluu kympin perushuoltokohteiden lisäksi tulppien ja ilmansuotimen vaihto, vaihteisto- ja peräöljyjen vaihto sekä sekalainen kasa laakerien laakerien, liitoksien ymv. tarkastuksia.

Muita huoltoja (jos oikein muistan) ovat sitten 40tkm:n huolto, jossa vaihdetaan edellisten lisäksi (tankin sisällä oleva) v**tumainen polttoaineen suodin ja ja 60tkm:n välein laturin hihna.

Vuosittain tietty pitäisi myös vaihtaa jarrunesteet ja tuokin taitaa ainakin ABS-integraalijarruissa mennä huollon tehtäväksi...

Motronic'in vikakoodit luetaan joko huollon käyttämällä ModiTec-härvelillä (veloittaavat aina muutaman kympin tuon käytöstä) tai jos pelle pelottoman mieltä riittää, voi noita itsekin lukea pienellä askartelulla / rakentelulla. Ohjeita löytyy netistä loputtomasti. Itse kokeilin tuota aikoinaan R850R:n kanssa ja homma kyllä onnistui. Vikakoodien resetti onnistuu sitten kyllä ihan perinteisellä "ryssän buutilla", eli irroittamalla akku joksikin aikaa.

Hyvä ja huoleton pyörä tuo on - siinä kuin kaikki bokserit...
 
Ruiskujen synkkaus itse !
-olisin kiinnostunut, millä menetelmällä onnistuu ?
-nekun ei meinaa pysyä säädöissään tuota huoltoväliä, eli 10000 km
 
R 1150 R:ssä kun on sama teknikkka niin ajelin tuolla 74 tkm ja 55 tkm kohdalla hajosi perän iso laakeri. Laakerien vaihto ja rempan vaatimat säädöt eivät ole osaavalle iso eikä kallis homma. Ainakin Kuvalla ovat tehneet sen sopivasti. Iso laakeri on alkuperäisenä kaikkein halvin eli kannattaa ottaa se ja sitten laakerikaupasta se pienempi ja samalla stefa.

Muita ongelmia R:n kanssa ei sitte ollutkaan.
 
Ruiskujen synkkaus itse !
-olisin kiinnostunut, millä menetelmällä onnistuu ?
-nekun ei meinaa pysyä säädöissään tuota huoltoväliä, eli 10000 km
Tuo vaatii vain alipainemittarit ja ohjeet, joita NETti on pullollaan. Pistä vaikka privaa, jos ei ohjeita tunnut löytyvän (aloita etsintä vaikka: LINKKI tai Toinen linkki ).

Sopiva mittari on vaikka Carbtunen kaksipalkkinen. Nykyään noitakin taidetaan jo myydä Suomessakin.
 
Back
Ylös