• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pyörien hinnat suomessa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jaket
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Vaikka nämä nyt ei pyöriä olekkaan, niin katsokaapa Nissan USA:n sivuja. Murano ja 350Z lähtee alta 30 tuhannen dollarin. Suomessa 350Z on vajaa 70 tuhatta ja Murano 80 tuhatta euroa. Kiitos Matti Vanhasen kakkonen.
Jenkkiheppu laittaa sen säästyneen 40-50 tuhatta taalaa jemmaan ja käyttää sen sairaalassa sitten kun sen poikki sahattu sormenpää tikataan paikoilleen. Sairausvakuutusta se ei ole kuitenkaan saanut ku sillä on ollu flunssa kahden vanhana.

Juu, tuli katottua Sicko männä viikolla enkä kadehdi yhtään jenkkien autoalea.

Onhan ne pyörätkin siellä poikkeuksetta helvetisti halvempia kuin täällä. Markkinat ovat myös n. 60-kertaiset eli ei se ole mikään ihme.
 
Suomen valtio on huomannut että kansalaisten selkänahka on paksu ja siitä revitään irti kaikki mikä otettavissa on.
mad.gif
 
Öhöm...
"Jokaiseen malliin lisätään toimituskuluja 600€" .

600 euron toimituskulut on ostajan etu, ainakin periaatteessa.

Autoverolain mukaan toimituskulut on verovapaita 600 euroon asti. Jos kauppias ei ilmoittaisi erikseen toimituskuluja, joutuisi siitäkin kauppahinnan osuudesta maksamaan autoveron eli sellaiset 200 euroa enemmän veroja.

Samasta syystä toimituskuluja ei saa missään liikkeessä tingittyä auton tai prätkän hinnasta pois. Myyjä antaa mieluummin alennusta varsinaisesta hinnasta.
 
aika usein ömeriköissä hinnasta puuttuvat osavaltiokohtaiset verot yms.maksut. en etes kattonut kui oli täsä tapauksessa.

totta kuiteskin turiset.hintaa on hitosti täällä. ja vaikka verot jätettäs pois pyöräkauppa ei silti ole mitään sosiaalitoimea..katteet on kohillaan.

toisaalta taas...joskus pitää syödä pullaakin, eikä poimia pelkkiä rusinoita.

olisimmeko sen onnellisimpia jos ajoneuvovero poistettas kokonaan?
Täältäkäsin nyt on vaikea vertailla ameriikkalaisten hintoja joita kivittää vielä ennätyksellisen alhainen valuuttakurssi. Ja pitää pitää mielessä sekin että volyymeiltä suomalainen mp kauppa on nappikauppaa koska meitä on kuitenkin vain se pikkasen yli 5 miljoonaa ja harrastajia sen mukaan.
(ja helvetinpöhköt poliitikot ja virkamiehet siitäkin porukasta on revitty).

Pakkohan noitten katteitten olla kohdillaan jotta olis kauppiaita. Luulenpa että kauppiaat kiittävät tuontipyöriä siitä että välirahat on kasvaneet kun käytettyjen hintataso pudonnut. Suomipyörä on suomipyörä myytäessä mutta välirahaa määritettäessä sillä oo paskankaan väliä.

Nythän siitä ajoneuvoveron poistosta on satu esimakua autojen osalta. kotilot on halvempia hankkia mutta mitä on tapahtunutkaan po-mittareilla. Aina se valtio rahansa jostain ottaa.
 
Vaikka nämä nyt ei pyöriä olekkaan, niin katsokaapa Nissan USA:n sivuja. Murano ja 350Z lähtee alta 30 tuhannen dollarin. Suomessa 350Z on vajaa 70 tuhatta ja Murano 80 tuhatta euroa. Kiitos Matti Vanhasen kakkonen.
Tota linkkiä kattoessa piti ihan kattoo mikä vuosi nyt on.
Sielä etusivulla kun mainostettiin uusia 2009 vuoden malleja. No maassa maan tavalla.
Vituttaa asua suomessa. Elämä ei ole kallis, suomessa oleminen on
 
En usko, että kukaan oikeasti köyhä ajaa Suomessa moottoripyörällä. Jossain Turkissa ja siitä itään päin se voi olla mahdollista.
 
Uusien pyörien hinnat Suomessa ovat tulleet hämmästyttävän alas verrattuna veroon (kiitos EE-speed ja yksityisten käytettyjen tuonti). Saksasta ei saa uusista muista kuin vanhoista vuosimalleista alennusta (käteisalennus usein 3%) ja jos esim. Mobilessa hinta on alakanttiin muihin vastaaviin verrattuna tinkivaraa ei ole. Saattaa myös olla, että pyörä on romu tai sitä ei edes ole.
Väliraha Suomessa oli ainakin ennen kohtuullinen. Saksassa liikkeet hyvittää tosi vähän käytetyistä ja saattaa olla, että välirahat ovat isommat kuin Suomessa.
Suomen vakuutusmaksut ovat ääliömäisen kalliita, esim. Saksassa ne ovat noin puolet ja siellähän kausi on lähes koko vuoden ja kolaririski huomattavasti suurempi kuin Suomessa. Suomessa siis rahastetaan. Esim. KTM:stä maksan Saksassa n. 90 €/v, H-D:stä 300 €/v kaskon kanssa, Ducatin 1098:sta 1100 €/v liikenne ja kasko (70% oli Suomessa bonuksia). Eikö esim. SMOTO voisi perustaa oman vakuutusyhtiön moottoripyöräilijöille??
 
Onhan nuo verotkin pudonneet. Joku vuosi sitten tavallinen tonninen sportti maksoi reippaasti yli 20 tonnia. Nyt siihen hintaan saa lähes MV Agusta 312:sen.
 
Vituttaa asua suomessa. Elämä ei ole kallis, suomessa oleminen on
Kannattaa käydä kokeilemassa vaikkapa tuolla USA:ssa. Etenkin kannattaa kokeilla sairastumista ja työttömyyttä. Jos se ei riitä, niin sitten työttömyyttä ja sairastumista tässä järjestyksessä.
wink.gif
Voisin vaikka heti kokeilla jos osaisin kieliä vähän paremmin
Eikös siellä, Meksikon rajan vastaisissa osavaltioissa, mahda viittomakieli olla seuraavaksi yleisin kieli heti englannin jälkeen? Ja onhan niitä suomalaisia siirtokuntiakin suurissa kaupungeissa. Koska varaat liput?
 
Voisin vaikka heti kokeilla jos osaisin kieliä vähän paremmin
Kautta aikain sitä on lähdetty kultaa vuolemaan vaikka ei ole ollut kielitaitoa eikä edes oman kielen kirjoitustaitoa. Sinne vaan.
smile_org.gif


Ei vaan. Onhan noi kulkuvälineet ja kaikki muukin USA:ssa halvempia rahalla mitattuna. Silti puolet porukasta ajaa tuhannen taalan romuilla. Eikö ole metkaa?
 
Back
Ylös