• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pyörän kuristaminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kappsi
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eilen sitten kun olin menossa hieromaan kauppoja yamahan wr250x pyörästä, sain samalla kuulla yamaha centerissä, että pyörä on 22kw papereissa mutta teho ja painosuhde ylittyy, joten pikku a kortilla ei tuota kys. pyörää saisi ajaa.

Kysyin myös onko olemassa mitään kuristussarjaa yamahalla tuolle pyörälle. Ei ole.

Eli onko mahdollista esim. että ostan tuon kyseisen pyörän ja veisin sen prätkäpajalle ja pyytäisin heitä kuristamaan tuon pyörän kaasukahvasta, mittauttamaan dynossa tehot ja päästöt? Jonka jälkeen he antaisivat minulle leimoineen jonkun lapun, jossa kävisi ilmi, että pyörä on kuristettu ja veisin tuon lapun vain katsastuskonttorille ja saisin pyörän pikku a kortilla ajamiskuntoon?

Onnistuisiko, vai vaatiko ne katsastusasemalla, että pyörässä on joku yamahan virallinen kuristussarja?

Kiitos vastanneille!  
bowdown.gif
 
Ennen onnistu kyllä ja kaasariin laitettiin plommilanka. Voihan sen kuristaa niinkin päin että laitat sinne kannen ja kaasarikurkun väliin lisätiivisteen jonka imuaukko on pienempi.
 
Back
Ylös