• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Puolikkailla molemmat lamput palamaan

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Pete2
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Yksisilmäinen on tuo oma lokomotiivikin lyhkäsillä, pitkillä palaa molemmissa umpioissa. Voisi luottotinurilla tinauttaa hyppylangan, jos tuohon ei kerran muuta tarvia. Pitää vielä tihrustaa umpion merkinnät, mutta käsittääkseni tässäkään Hontturassa ei ole umpioilla eroa.
Onko tuossa veturissa polttimoina 2xH4?
Jos on niin voi onnistua jopa helposti, jos taas 2xH7 ei onnistu ilman virityksiä.
Jahas, täytyypä tutkia asiaa. Onko asiaa jo toisaalla käsitelty tarkemmin tinailunäkökulmasta?
 
Jahas, täytyypä tutkia asiaa. Onko asiaa jo toisaalla käsitelty tarkemmin tinailunäkökulmasta?
Ei ole tietoa, mutta eiköhän tällä sähköalan kokemuksella tuo konsultointi onnistu jos vaan selviää että noissa on H4 lamput.

Kokeilen kaivaa joutessani veturin sähkökuvat jostakin...
Brandin sivujen mukaan ainakin 2000-2001 SP1 malleissa on käytetty yksi lankaisia lamppuja. Malli on silloin H7/vastaava 
nixweiss.gif
 
Noniin. SP1:n umpioista toisessa on merkintä HC ja toisessa HR (ja muualla pyörässä lukeekin sitten HRC
smile_org.gif
) sekä H7-polttimot kahdella karvalla. Täällä joku jenkki selostaa, miten systeemin saisi muutettua H4-polttimoille niin, että lyhetkin palavat molemmissa umpioissa.

Olkoon.
 
Jeps umpion merkintä täytyy olla oikein notta saavat valot loistaa, ja jammussa on väärä merkintä että tämä "olisi laillista", mutta ei näyttänyt kuvio juurikaan erilaiselta kuin toisen puolenkaan, eikä häikäissyt, niin totesin toimivaksi ratkaisuksi..

En kyllä löytänyt noita umpioitakaan jotta saisi palaa molemmat valot, taidan vaan olla niin tumpelo enkä osaa "kvg" ;)
 
Back
Ylös