• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Puhutaan mitä puhutaan!

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Guest
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Perun pahat puheeni... : ) Tohon parkkipaikalle saapui eilen yks monsteri, en oo ennen kunnolla luonnossa nähnyt. Vaikuttaa kivalta peliltä, vielä kun olis kunnon putket. Varmaan melko näppärä ajella, ainakin näyttää siltä. Eikä noiden monstereiden hinnat niin pahalta edes näyttäny. Ja myöskin ihan kohtuuhintainen on m-tsarin sivuiila oleva mainos 748:sta 16900E. Vois sittenkin olla erinomainen vaihto- ehto. Täytyis käydä joskus testaamas niitä.
 
Psst... Ajatteko Dukatistit kaikki Fiateilla?

Siis silloin kun kaksipyöräinen armaanne on "huollossa".
Vai onko mopoilu ja autoilu täysin eri asioita?
Mielellään olisin sanonut, eikun Maseratilla, mutta kun se tuli silloin myytyä ennen Ducatia..
nixweiss.gif
 
062802jumpie_prv.gif

Noh Ducatissa on kivat äänet...tuosta muotoilusta nyt en ole varma mutta on hyvä että kaikilla on mielipiteet...itse koeajoin mosnteria ja en pitänyt siitä lainkaan.
Hyviä ajoja myös ducateille
033102beer_1_prv.gif
062802moto_prv.gif
 
Kyllähän Ducatit on hienoja pelejä.

Pakko oli nostaa ylö, kun niin hyvä otsikko löytyi
tounge.gif
.
 
sanoi:
Psst... Ajatteko Dukatistit kaikki Fiateilla?

No ei todellakaan!!! Alppien eteläpuolelta ei tuu muita hyviä kulkuneuvoja kuin nahkakenkiä. Ducati ja ehkä aprilia on vaan poikkeukset mikä vahvistaa säännön. Ducatilla on kiva päästellä mutkateitä, mutta kun kovaa halutaan mennä haen auton tallista.
Ei tolla SS750FF pyörällä pärjää ripeämmille nelipyöräisille turbopeleille, mutta ei sitä oo sellaseks edes tehtykään.

Ens kesänä oon menossa Nürburgringille ja ducati jää kyllä valitettavasti kotiin...
 
Kyllähän Ducatit on hienoja pelejä.

Pakko oli nostaa ylö, kun niin hyvä otsikko löytyi
tounge.gif
.
Meinaako olla liian tylsää ilman äksöniä netissä vai?
tounge.gif

Eihän tässä enää tartte kuin reilu kitukuukausi kikkiä ja sitten...
Tai voihan se olla että tänä keväänä menee ainakin päästäispyhille, mutta kuitenkin, eikö nyt ala jo kohta olla rapsutusaika, ettei tartte enää netissä vääntää?
wink.gif
 
Alfalla ajelen kesät talvet... jos joutuisin jollain datsunilla ajelemaan talvet niin harkitsisin polttoitsemurhaa
tounge.gif
 
Mulle ei oo vielä missään vaiheessa tullut kuumetta noihin Ducateihin, esim. leskellessa biken supersprot testiä ei uusi 749 pärjannyt japsi/ enkku haastajilleen ja maksaa vielä paljon enemmän.
Suorituskyky ei ole kaikille kaikki kaikessa.
Voihan pyörä olla vaikka hitsin nopea, vaikka joku toinen olisikin sitä vielä pikkuisen nopeampi!
biggrin.gif
 
Meinaako olla liian tylsää ilman äksöniä netissä vai?
tounge.gif

Eihän tässä enää tartte kuin reilu kitukuukausi kikkiä ja sitten...
Tai voihan se olla että tänä keväänä menee ainakin päästäispyhille, mutta kuitenkin, eikö nyt ala jo kohta olla rapsutusaika, ettei tartte enää netissä vääntää?
wink.gif
Nythän se kuume vasta alkaa nousta, kun tietää kohta pääsevänsä ss900 koeajoon. Voi sitä riemua, kun saa FIM kartat ECUlle ja uudet Öhlinssit alustaan ja tankoon, sopivan jäykillä jousilla kuskin painon mukaan. Sitten Pirellin Corsat alle ja ratalle..
inlove.gif
062802moto_prv.gif
062802moto_prv.gif


Rahaa palaa tuohon alustaan +viripalikoihin + säätämiseen ihan riittävästi, mutta onneksi sain pyörän edullisesti niin voin laskea saaneeni öhlinssit kaupan päälle. Tuota ei sitten ihan heti vaihdeta pois, jos koskaan. Seuraava pyörä ostetaan rinnalle niin, että tukati pysyy talossa, kun on vieläkin kaksi kuskia ja vain yksi pyörä.

Vielä pitäisi jaksaa odottaa..
crazy.gif
.
 
Niinpä, kyllähän tuo nyt jo alkaa taas polttelemaan, ja lopputalvi kestää loputtoman pitkältä.

Pidäkin sitten gummipuoli alaspäin tällä kertaa, ja sama ukaasi muijalle.
wink.gif
 
Kyllähän minä viime kesänäkin pidin kumit alaspäin, vaikka kerran kokeilinkin Kemoran rengasvallin kovuutta. Eipä siitä tullut kuin kosmeettisia vaurioita.

Se on tuo tiellä ajo, kun saa pyörät lunastukseen. Ja hallitus vielä ajoi. Minä en ollut edes Suomen mantereella tapahtumahetkellä, joten minun alibini pitää. No vahinkoja sattuu eikä niille mitään voi. Vakuutukset korvaa ja kun ei henkilövahinkoja juurikaan tullut niin eipä tuo haittaa. Saa se hallitus tälläkin ajella niin paljon kun haluaa, jos en minä ole sillä radalla leikkimässä.
 
Ei olisi pitänyt käydä siellä messuilla, kun tuntuu että virtuaalimopo on vähän karannut sen jälkeen käsistä. No kyllä tää kohta helpottaa...
 
Huomasittekos, ei lähteneet Ducatit Torinon avajaisissa käyntiin. Työnsivät pois areenalta!
sport05.gif
 
Psst... Ajatteko Dukatistit kaikki Fiateilla?

Siis silloin kun kaksipyöräinen armaanne on "huollossa".
Vai onko mopoilu ja autoilu täysin eri asioita?
Mielellään olisin sanonut, eikun Maseratilla, mutta kun se tuli silloin myytyä ennen Ducatia..
nixweiss.gif
..ja nyt ostettua takasin perheeseen joten ympyrä on sulkeutunut. 2,8 litraisen 24V V6 tuplaturbon tuoma vääntö ja voima sopii tuohon 1400kg painavaan autoon mukavasti, vaikka kitkarenkailla hiukan onneton pito onkin nyt talvisaikaan.

Suu messingillä kuiteskin, varsinkin kun hintapuoli oli mukavasti edullistunut neljässä vuodessa, vaikka kilometrejä oli tullut vain reilu kymppitonni lisää.

Tosin joku puupää oli firman parkkiksella toissapäivänä mennyt telomaan sen vasemman etunurkan, eikä luonnollisestikaan ollut jättänyt mitään viestiä aiheesta. Reilua. No, elämä on.

Onneksi ei mennyt lyhtyä vaan pelkkää peltiä ja maalia plus hiukan puskurimuovia. Harmitti ihan asiallisesti kun auto oli juuri myllytetty kuntoon ja lähes uuden oloinen maaliltaan.

Fiatkin on sitäpaitsi nykyään mukava ajaa ja aika hienon muotoinenkin...
tounge.gif


Toki Alfa olisi käyttöautona vielä hauskempi ja tuop nykyinen vieläkin hauskempi..
biggrin.gif
 
Tuossa vielä pikkukuva aiheesta ilman harmittavaa lommoa etunurkassa..
tounge.gif

Siis Maserati Ghibli GT Coupe 2,8 BiTurbo, vm.1999. Kotilohan tuo, mutta kummiskin kiva peli näin talvella. Ja saundit on kohdallaan. Murisee siinä missä Ducati jyrisee ja perhe mahtuu kokonaisuudessaan kyytiin, joka antaa lisämakua aiheeseen.
062802moto_prv.gif
 
Tässä vielä konttori, jossa viihtyy mukavasti. Olisi se huono homma, jos talven varalle ei olisi mitään ylipaineventtiiliä. Mikä hyvänsä kevyehkö ja tehokkaampi kinneri antaa ihan toista potkua herätä aamulla vaikka lumitöitä tekemään, kun ei tartte nukkua ratissa. Tuossa ei nukahda, kun koneen pakoäänet pitää siitä huolen Vilkkumaan Maijan laulujen kera. ZZ Top tosin kuuluu paremmin muun hauskan metelin yli.
033102beer_1_prv.gif
 
Back
Ylös