• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Poliisi kerää moottoripyöräkuvarekisteriä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja wbaum
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Sain kohtuu asiallisen vastineen viimein.

Vastineessa kerrottiin epäilyistä rakenteellisista seikoista, joita joku asiantuntevampi poliisihenkilö voi sitten myöhemmin kommentoida. Tätä perusteltiin koulutuksellisesta näkökulmasta. Minulle tätä ei paikan päällä kyllä informoitu millään tavoin, enkä kyllä kysynytkään, koska elättelin toivoa liikennerikkomuksen lieventämisestä... (joka oli kyllä turha toivo, koska poliisin mielestä tutkan virhemarginaalin vähentäminen on jo tarpeeksi iso lievennys  ... right)

Vastineessa kiellettiin vanhemman konstaapelin mukaan rekisterin ylläpito, mikä nyt varmaan onkin ihan luonnollista.

Omasta moposta heti eka kuva oli takaa kilvestä.
 
Rakenteellisten seikkojen arkistointia osaavammille tahoille koulutustarkoituksiin.
tounge.gif


Ei paksumpaa selitystä sitten keksitty siellä laitoksella?
 
Jotenkin silti tuntuu että "sama väri, samat minivilkut, sama putki" ei pitäisi riittää todisteeksi oikeudessa, kun ainoastaan hyvin pitkälle viety rakentelu yksilöi pyörän niin että voidaan melko pitävästi sanoa kyseessä olevan ainoa Suomen teillä liikkuva kappale. Jos taas rekisterinro on jo tiedossa niin pyörän ulkonäkö on sivuseikka.

Ts. tilanteessa jossa epäillään pyörää jonka ulkonäkö on x, ei oikeusvaltiossa pitäisi riittää todisteeksi arkistovalokuva ja omistajatieto pyörästä jonka ulkonäkö on myöskin x, koska ei voida aukottomasti todistaa että sama se on. Haluaisin ainakin uskoa että meillä ei kovin montaa syytöntä ole vankiloissa vaan syyllisyys on kyettävä pitävästi todistamaan.

Ehkä kuvia kerätään jotain lakialoitetta varten tai mihin lie. Ovatko kuvatut pyörät olleet faittereita vai perusvehkeitä?
 
Mun autosta ovat ottaneet monta kuvaa siten että rekisteri näkyy. Minkä ihmeen ongelman te nyt kehitätte tästä? Ainahan "silmätikkuja" on ollut ja aina tulee olemaan. Tekniikka on mennyt eteenpäin kierreselkävihosta ja mustekynästä.
 
Minkä ihmeen ongelman te nyt kehitätte tästä?
Olisihan se mukava jos lakia valvova taho ei pitäisi laittomia rekistereitä. Ihan noin yleisen uskottavuuden kannaltakin pelkästään. On myös hieman epämiellyttävää jos kaksi kuunoa kuvaa huolttiksen pihalla autostaan pyörää, kuin Sherlock & Watson massamurhaajan jäljillä konsanaan, vaikka mitään kummempaa sikailua ko. laitteella ei ole harrastettu. Menee pullanmussutusrauha siellä kahviossa ihan turhaan.
 
sanoi:
Jokaisella on oikeus eräitä poikkeuksia lukuun ottamatta saada tietää, mitä häntä koskevia tietoja henkilörekisteriin on talletettu tai ettei rekisterissä ole häntä koskevia tietoja. Jokaisella on myös oikeus vaatia, että asiavirheet oikaistaan ja oikeudettomasti tallennetut tiedot poistetaan...
....Niissä tapauksessa, joissa ei ole tarkastusoikeutta, tietosuojavaltuutettu voi varmistaa tietojen lainmukaisuuden.

Edelliset copy/pastet poliisin sivulta. Tieten jos mitään varsinaista henkilörekisteriä ei ole olemassa, niin ei kai siitä voi tietojakaan tarkistaa. Ja saahan sitä julkisella paikalla valokuvata aikalailla vapaasti - henkilörekisterin syntymisen määrittelyn sitten voi määritellä joku fikssumpi. Jos ei muuta niin toi tietosuojavaltuutettu ottanee kantaa.
tästä samaisesta aiheesta oli äläkkää jo 90-luvun aikoina kun käytännössä jokainen harrikka ratsattiin tienpäällä ja kuvattiin ja vittuilun lisäksi vietiin uusista vakiopyöristäkin kilvet kaniin.

muistaakseni 2000-vuonna eräässä episoodissa kansainvälisten vieraiden saapuessa superrallyyn, himokselle, kuvattiin jokainen häksätin kuskeineen satamissa ja tienpäällä. kopteri-lehti teki asiasta kantelun (?) tietosuojavaltuutetulle, joka kyseli näistä kuvahommista poliisijohdolta tms. ja sit julistettiin viranomaistahon aiemmin kieltämä rekisteri salaiseksi.

tarkemmin asiasta tietävä henkilö voi korjata suurimmat asiavirheet/oikaista tapahtumien kulkua, näin vaan äkkiseltään muistelen mitä 9 vuotta sitten tuolla viranomaistaholla sekoiltiin.
 
Yhtään keskustelua en poliisin kanssa käy nauhoittamatta sitä. Sen päätin viime kerran jälkeen, jolloin en sitä tehnyt.

Jos poliisi kuvaa minun pyörääni, niin sitten minä kuvaan heti sitä poliisia. Ja kysyn kytän nimen ja esimiehen nimen.
 
Taitaa poliisi käyttää noita kuvia ajoneuvon muutosten säädösten mukaisuuden selvittämiseen. Ottavat pysäytyksen yhteydessä kuvan kilvestä ja epäilyttävistä valoista putkesta ym. Konttorilla vertaavat kuvia säädöksiä ja pyörän muutoskatsastus tietoja. Havaittuaan jotain sopimatonta poliisi laittaa viretiedon järjestelmään.
Liikenteessä poliisin lyödessä kilven koneelle alkaa ruudulla vilkkua punaista ja pilli poliisi käy toteamassa toimiston asiantuntijan havaitseman epäkohdan ja toimii sen mukaisesti.

Tänä päivänä on esim. hyvin yleistä, että vaihdettu putki on hyväksytty melujen osalta, mutta ei päästöjen osalta. Kattia kun ei saa poistaa
bawling.gif


On ne viranomaiset ikäviä kun valvovat vaan kokoajan tiukentuvia sääntöjä
 
Kuvatkoot ihan niin paljon kuin haluavat tai muistikortilla riittää tilaa. Kunhan kuvaavat kalustoa eikä kuskia. Huolestun heti sitten, jos pyytävät poseeraamaan rekisterikilven vieressä.

Todella huolestuttava tilanne on se, että laitetaan raitapuku päälle ja aletaan taltioimaan sivuprofiilia.
biggrin.gif
 
Nostalgialta tosi viiltävä analyysi
biggrin.gif


Liian nopeasti ajamisestahan voi seurata 2 vuotta vankeutta, joten aihe epäillä kohteen jatkossa kenties syyllistyvän moiseen megarikokseen riittää kyllä kevyesti kuvaamisen oikeutukseksi. Yli jos 2-pyörälaitteella pääsee ilmeisesti yli 60 kmt on selvästi potentiaalinen kriminaali kyseessä.

-hh-
 
Hmmm, jotkut ovat rehvastelleet päästelleensä +270 km/h maanteillä, mutta vastavuoroisesti pyörää ei saisi kuvata? Eikö nyt edes tasapuolisuuden nimissä? Miten olette saaneet itsenne noin huonoihin väleihin virkavallan kanssa, että ihan nauhoituksia ja vastavalotuksia tarvitaan?

Itselläni on eniten hatuttanut konflikti poliisin kanssa kun antoivat 50:n pikavoiton turvavyön käyttämättä jättämisestä hakiessani Essolta sixpack'in. Samaan aikaan maajussien jälkikasvu vetää grillin ympärillä paskarinkiä Mega Mezzo TXGL turboneliveto traktoreilla ja löpöllä.
 
Hmmm, jotkut ovat rehvastelleet päästelleensä +270 km/h maanteillä, mutta vastavuoroisesti pyörää ei saisi kuvata? Eikö nyt edes tasapuolisuuden nimissä? Miten olette saaneet itsenne noin huonoihin väleihin virkavallan kanssa, että ihan nauhoituksia ja vastavalotuksia tarvitaan?
Heh, eli se on siis jonkinlainen vaihtokauppa? Virkavalta siis voi venyttää lakia kun sen tarpeelliseksi näkee? Kun naapurin akka huitoo kännissä kaulimella ukkoaan sen voi ampua vastavuoroisuuden nimissä? Tai viritetyllä mopolla ajelleen teiniviiksen voi muiluttaa itärajalle, tai vaikka rajasta yli? Ja pampulla antaa vauhtia? Tosin mitään laitontahan tuossa kuvailussa ei ole, onhan oikein herra isoherra poliisi sanonut että mitään rekisteriä ei pidetä, kunhan vaan kuvaillaan kuukkeleita ja muita...

edit: typo
 
Jos sä tulkitsit sen noin, niin ok. Lähinnä tarkoitin tätä neuroottista vääntöä, että nyt poliisi rikkoo lakia kun jumantsekka kuvaa meitin pyöriä! Vainoharhainen salaliittoteorisointi on kyllä osuvasti sanottu.
 
Tosin mitään laitontahan tuossa kuvailussa ei ole...
Todennäköisesti juuri näin. Siihen, onko niistä tehyt rekisteri laillinen, en ota kantaa.

Kun kerran otettiin valokuvaaminen ja sen laillisuus puheeksi niin kysyisin tässä samalla, osaako joku arvioida kuinka monesta tällä foorumilla olevasta kuvasta on maksettu kuvaajalle korvauksia kuvan julkaisusta tai kysytty lupa kuvien julkaisuun?
Se kun on lain vastaista levittää kuvia ilman kuvaajan lupaa ja ilman että niistä maksetaan kuvan tekijälle kohtuullinen korvaus.

BTW. Mistä muuten tiedätte että poliisi pitää näistä kuvista rekisteriä?
 
BTW. Mistä muuten tiedätte että poliisi pitää näistä kuvista rekisteriä?
No, mitä muuta varten niitä kuvia otettaisiin?

Ehkä Posliini-lehdessä on menossa lukijakilpailu jossa etsitään parasta kesäkuvaa moottoripyörästä?  
nixweiss.gif


Tai ehkä se on psykologista sodankäyntiä potentiaalisia kaahareita vastaan: "Meillä on sun moposta kuva, uskallapas nyt pamperoida". Ja sitten kuvan poistetaan kamerasta kun mopoilija on lähtenyt?

Jos niitä kuvia järjestelmällisesti otetaan (en tiedä otetaanko mutta sitä mieltä ilmeisesti ollaan?) niin mikä muu motiivi voisi olla kuin jonkinlaisen rekisterin kerääminen?

Jaa mutta nyt menen asentamaan foliokääreen mopon moottorinohjauselektroniikan ympärille ettei nopeuttani voida lukea salaa satelliitista  
wink.gif
tounge.gif
baaa.gif
 
Kun kerran otettiin valokuvaaminen ja sen laillisuus puheeksi niin kysyisin tässä samalla, osaako joku arvioida kuinka monesta tällä foorumilla olevasta kuvasta on maksettu kuvaajalle korvauksia kuvan julkaisusta tai kysytty lupa kuvien julkaisuun?
Se kun on lain vastaista levittää kuvia ilman kuvaajan lupaa ja ilman että niistä maksetaan kuvan tekijälle kohtuullinen korvaus.
Paskanjauhantafoorumilla varmaan lähenee rajatta nollaa prosenttia. Muita osin ihmiset postailee aika paljon itse ottamiaan kuvia. Täysin off-topic on sitten että onko lainkaan tarpeellista että valokuvalle, joka ei ylitä teoskynnystä myönnetään lähes vastaava suoja kuin "oikealle" teokselle. Jos ne kaikki valokuvat, joissa on moottoripyörä vaikka nyt napapiiri-kyltin vieressä kuvattuna pistetään riviin, niin sieltä tuskin nousee kovin montaa sellaista räpsyä, joita voisi pitää taiteellisena teoksena. Valokuvateos vs valokuva... No näillä pelisäännöillä mennään nyt.
 
Alkoi kuulua mun korvaan lisää tarinoita. Todistettavasti poliisi on täälläpäin käynyt kuvaamassa suositun prätkäparkin pyöriä. Alkaa olla koulutustarkoitus vähän kaukana jo.
 
Hmmm, jotkut ovat rehvastelleet päästelleensä +270 km/h maanteillä, mutta vastavuoroisesti pyörää ei saisi kuvata? Eikö nyt edes tasapuolisuuden nimissä? Miten olette saaneet itsenne noin huonoihin väleihin virkavallan kanssa, että ihan nauhoituksia ja vastavalotuksia tarvitaan?
Luotatko sinä esivaltaan? Siis yleensäkin lakeja säätäviin ja valvoviin elimiin? Vaalirahoitussotkut? Kännissä mettään pärryyttelevät poslarit? Nettisensuurilait? Lex Nokia? Lex Thors? Ihan oikeasti, luotatko? Minä en meinaan ainakaan enää kykene.
 
Hmmm, jotkut ovat rehvastelleet päästelleensä +270 km/h maanteillä, mutta vastavuoroisesti pyörää ei saisi kuvata? Eikö nyt edes tasapuolisuuden nimissä? Miten olette saaneet itsenne noin huonoihin väleihin virkavallan kanssa, että ihan nauhoituksia ja vastavalotuksia tarvitaan?
Luotatko sinä esivaltaan? Siis yleensäkin lakeja säätäviin ja valvoviin elimiin? Vaalirahoitussotkut? Kännissä mettään pärryyttelevät poslarit? Nettisensuurilait? Lex Nokia? Lex Thors? Ihan oikeasti, luotatko? Minä en meinaan ainakaan enää kykene.
Vastaus suurimpaan osaan kysymyksistäsi: en. Mutta nyt tuli asialle ihan eri mittasuhteet? Alunperin oli kyse yksittäisestä (ja näköjään useammankin) pyörän kuvaamisesta. Kuten jo sanoin aiemmin, niin ainahan on ollut silmätikkuja ja aina tulee olemaan. Järkevää perustelua en minäkään keksi tuolle kuvaamiselle, mutta en myöskään menetä yöuniani.

Vielä tuohon kysymyslistaasi.
Lakeja säätävät elimet: Oikein loistava esimerkki on tuo kännykän hf juttu. Ajan automaattivaihteisella henkilöautolla ja en saa käyttää kännykkää lain mukaan. Mutta jos ajan 12 vaihteista 60 tonnista yhdistelmää kiertoliittymässä, niin saan käyttää kännykkää, koska se on kiinteästi asennettu. Kiinteys tulee siitä, että luurista menee johto kojetauluun ja voi kiertyä ratin tai siinä olevan urakkanupin ympärille, mutta se on luvallista. Lain säätäjällä ei mitään tajua todellisuudesta.

Vaalirahoitussotkut: Noinhan se on aina ollut. Joskus se vain tulee ilmi. Ja aina, aina kun ruvetaan kaivamaan jotain, niin myös paska lakaa haisemaan.

Poslarit: Jos tarkoitat poliisia tuolla, niin heidän sekä ehdottomasti myös muiden kännissä ajaminen pitäisi olla kovemmin tuomittavaa. Mutta kun miltei paapotaan vaan. Perusteluna rattijuopoille asennettavat alkometrit, jotka asennetaan yhteiskunnan varoin. Ajoneuvoa ei voi muka takavarikoida, koska kylän juopon ritsa Lada ja autoilijan uusi puutavarayhdistelmä ei ole samalla viivalla. Mutta mielestäni se kyläjuoppo ja autoilija ovat, kukaan ei varmaan vahingossa lähde pöhnässä ajamaan. Tietoinen ratkaisu josta tulee saada suhteessa oikeanlainen tuomio. Lainsäätäjät säätää ihan väärään suuntaan.

Nettisensuuri: Kaikki ok, joka oikeasti kitkee esimerkiksi lapsipornon pois. Mutta ei toimivaa ratkaisua, koska lainsäätäjät ei itsekkään osaa. Vastakysymys: onko nykyiset sensuurilait jotenkin haitanneet/estäneet jotain?

Lex Nokia: VITSI! Voit kulkea töihin vaikka teran kokoinen levyasema taskussa, täyttää sen ja poistua. Jotkut seuraavat sattumanvaraisesti randomina sähköpostien otsikkoja. Eihän tämäkään anna lupaa seurata määritettyä henkilöä järjestelmällisesti. Eri asia tehdäänkö niin. Onhan näitä "yrityskohatisia" säätöjä, mieleen muistuu myös Lex-Valmet, kun Valmet ei saanut kuorma-auton moottoriksi valmistamiaan tuotteita pakokaasupäästöjen rajoihin sopivaksi.

Lex-Thors: En tunne.

Mutta en näistä asioista alkaisi vääntämään yksittäisen poliisivirkailijan kanssa liioin. He tekevät työtään (joskus onnistuneesti ja toisinaan vähemmän) tulkitessaan säädettyjä lakeja. Tietysti paras laki olisi sellainen, jossa ei ole tulkinnan varaa. Ainakin omalle kohdalleni on osunut useimmiten "oikein" tulkitsevia poliiseja. Ja onhan se omasta käyttäytymisestä myös pitkälti kiinni. Itse aina hetken seuraan tilannetta ja haistelen meininkiä. Yleensä jos on hyvä henki touhussa myönnän töpeksintäni yleensä on "alennusta" saanut. Joskus on sitten tullut "avauduttua" ja toista tuntia istuttu maijassa, mutta niistäkin on selviydytty ilman vakavia vauroita.
 
Back
Ylös