• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

PK-torstai duuoillen 11.7.2013

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jetwave
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olisi ehkä pitänyt palata nopeammin passiin siihen F-vik-Tör-tien risteykseen, kun siellä kilometrin päässä alkoi paketti olla kasassa. Tällä kertaa meni tälleen.
 
Olisi pitänyt neuvoa sitä rouvaa Karjaan risteyksessä pitempään, niin olisitte ehtinyt mukaan. Sori, en huomannut teitä ennen liikkeelle lähtöä. Terveisin loppumatkan peräsmies.
Olisi varmaan hyvä olla yhteys veturin ja peränpitäjän välillä, edes puhelinnumero. Nyt sellaista ei ilmeisesti ollut. Joka tapauksessa, hauskaa oli. :;):
 
Noniin, perämieheltä palautetta:

Jos letkasta puuttuvia mopoja ei rupee vähään aikaan näkymään, niin olis kiva että siellä sitten venattais eikä "jätettäisi oman onnensa nojaan". Punainen pyörä edessäni siis heitti lipat fagervikintiellä mutkassa joka oli muuten todella ala-arvoisessa kunnossa, hiekkaa aivan vitusti. Jäin tietenkin, kuten perämiehen kuuluukin, auttamaan kyseistä herraa ja varmistamaan että ukko on oikeesti kunnossa ja pyörä varmasti ajokelponen kotiinsa. Räpylä tulikin sit vielä kurkkaamaan seuraavasta risteyksestä että mikä meininki.

Jatkettiin Räpylän kanssa (ja opastettiin kaatunutta herraa isolle tielle kotiinpäin) risteykseen, jossa oli ollut merkkaamassa. Seuraavassa risteyksessä ei sitten ollutkaan ketään, prkl :rant: . Päätimme siis että fukkit, kotiin siis. Huomattiin kuitenkin epähuomiossa ja lähes vahingossa letkan häntä karjaan kohdalla sivussa. Tässäkin olis voinu sen merkkauksen jättää isolle tielle, eikä olla letkan siellä piilossa. Noh, käännyttiin vasemmalle mitä letkaksi epäiltiin, ja kun hieman himmasin senverran, että Räpylä saa uukkarin kun kerkes ohi jo ajaa, niin kirjaimellisesti "pommitettiin" menemään ja vilkastiin vielä joka risteys läpi. Letkaa ei löytynyt mistään. Taajamaan tultaessa ajettiin hetki ja vedettiin uukkarit. Tultiin takas ja käytiin Pohjan risteyksessä ajamassa taas kattelemassa joka risteystä parin kilsan päähän ja luovutettiin uudelleen. Taas oli jäänyt joltain merkkaamatta, prkl :rant: . Olis myös kiva jos siitä risteyksestä ei heti ammuttais karkuun kun vilauskin takanatulevasta näkyy siellä jossain yli 100m päässä, prkl :rant: .

Voi olla että tarina oli ihan muuta, mutta näin se ainakin meistä tuntui, jotka oltiin irrallaan letkasta ja yritettiin päästä mukaan autettuamme kaatunutta kaveria. Muuten oli ihan jees reissu.

---

PS. Yritti vielä kotimatkalla venäläinen rekka ajaa päälle vetämällä vauhdilla kolmion takaa suoraan eteen, ilman nopeaa väistöliikettä vastaantulevienkaistalle olis jyrännyt yli. prkl :rant:
 
Selvisin sitten minäkin "kotiin" päin, kylläkin osan matkaa kyljellään juu...

Fagervikintie kun oli niin kivasti hiekoitettu, niin yhdessä oikealle tipahtavassa mutkassa alle 40km/h vauhdeista etunen alta ja seuraavaksi seisoskelinkin sitten keskellä tietä...

Tuloksena koko oikea kylki kappaleina, slipari puhki/naarmuilla ja etuvilkku irtosi.
Ajokuntoisena tuo onneksi säilyi, niin ei tarvinnut hinuria ruveta soittelemaan.

Itse säilyin muutamaa ruhjetta lukuunottamatta ehjänä, mitä nyt on pari paikkaa hellänä.
Huomenna aamulla terkkarille tarvittaessa.

Vitutustahan tässä puran ja omat haavani luultavasti joudun nuolemaan, mutta aivan luokattoman ruokottomassa kunnossa tuo tie noiden kaivausten jäljiltä...täytynee ottaa asiasta selvyyttä, että kuka on vastuussa tuosta sotkusta.

Hyvä kun tuli juuri siellä rantakahvilassa juteltua, että rauhallisesti pitää ottaa...ja paskat.

Ja kavereille jotka mun kanssa siihen jäi, saatan tarvita apuanne asiassa, joten ottakaa yhteys YV:llä.
 
Mukavaa oli olla kyydissä taas!Ihania mutka pätkiä ja hyvä nopeus,kun vaan ensin löytyi sopiva paikka letkassa:orgmp2:
Itse kun en noihin nopeuksiin vielä (varmaan next kolmeen vuoteen) uskalla,ni on parempi istua kyydissä :D
Kiitos Bolt taas,että pääsin kyytiin ja Veturille iso kiitos myös!:jippikaijee:

Letka tosiaan katkesi,mutta veturi kävi siellä ajelemassa pitkin poikin,eikä ketään näkynyt.
Kyllä siinä varmaan reilut 5min.ainakin venailtiin,muttei letkan perällä olijoita edelleenkään näkynyt niin aateltiin,että ovat sitten varmaan lähteneet eri suuntaan :orgmp:tai kyllästyneet ja menneet kotiin.:boring:

Eihän tollaselle oikein mitään voi,mutta joo vastaisuuden varalle on varmaan hyvä jos perämiehellä ainakin on veturin numero,et pystyy sitten ilmoilee mikäli jotain kommelluksia tai haavereita matkan varrella tapahtuu.
Tämä on käsittääkseni yleinen käytäntökin,mutta varmaan jäi numerot epähuomiossa vaihtamatta tai jotain.
Ihmisiähän kaikki tässä vaan kuitenkin on...:O
 
psychedelic.alien1 sanoi:
Aaaaaaa:) jumalten reitit loppu pätkä oliiii niiin hyber hyvä. Tänks tietokoneelle jonka perässä sai ajaa parasta pk antia ever

Oli aivan mahtavaa reittiä se loiva mutka pätkä :jippikaijee:

Sori,mut en nyt tajuu :tyhmäminä:
Mitä tarkotit tietokoneella?:O
 
No niin eli homma ei sitten mennyt ihan putkeen toisella veturi kerralla.

Kun kärki pääsi 51 niin huomattiin, että kaikki ei ole matkassa mukana. Veturina minä ajoin takaisin Fagervikintielle asti eikä ketään näkynyt jolloin totesin, että jaaha ovat ilmeisesti menneet vielä suoraan.
Käännytettiin takas kohti 51 tietä jossa loppu letka odotti sovitusti.

Joka päivä oppii uusia asioita jotka jollekin toiselle on itsestään selviä, kuten nytkin.
Jos merkkaaja olisi seissyt vielä Fagervikintielle ja torrvalsintien risteyksessä niin olisimme olleet viisaampia.
Ja veturin olisi pitänyt ottaa perämiehen puhelinnumero ylös, jolloin oli taas kaikki olleet viisaampia.
Onneksi ei käynyt pahemmin, ensi kerralla uusilla opeilla matkaan.
 
Made sanoi:
Oli aivan mahtavaa reittiä se loiva mutka pätkä :jippikaijee:

Sori,mut en nyt tajuu :tyhmäminä:
Mitä tarkotit tietokoneella?:O

Niinno meinasin ku en ymmärrä tietokoneista ihan kaikkea ni sanon vaan ett hyvin veturin kone arpo ja ratkasi reitin miten hän teki sen?:thumbup: ei ole tollasia reittejä veteen piiretty:wanna:
 
psychedelic.alien1 sanoi:
Niinno meinasin ku en ymmärrä tietokoneista ihan kaikkea ni sanon vaan ett hyvin veturin kone arpo ja ratkasi reitin miten hän teki sen?:thumbup: ei ole tollasia reittejä veteen piiretty:wanna:

No,niin nyt selkis,kiitos!:grin:
Oli kyl mahtavat reitit!
 
Back
Ylös