• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

PK-rookie letka-ajo 27.6. klo 17:30 - Farewell to #motorgbike ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja riisor
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olipa huikean mukavaa parin vuoden tauon jälkeen. Loistavat reitit oli Riisor meille katsellut. :respect:

Ja jännä oli huomata, että naapuri oli myös matkassa vaikka tajusin sen vasta kotiin tullessa :p
 
Muutama vuosi taukoa letkailusta teki hyvää.
Nyt oli niiiin mahtavaa ajella ja nauttia mutkista.

Täytyypä koostaa joku video ajelusta kun tuli kuvailtua hiukan ajoa.
 
No jäi tääkin sitten väliin, kiitos ylitöiden, jotka aiheutui yhtälöstä: Lomaileva vientiasioita hoitava konttorin rouva x venäläinen ummikkorekkakuski x mun vajavainen venäjänkielen taito x ranskan/venäjänkielisen TIR-lomakkeen täyttö, jollaisen näin ensimmäisen kerran elämässäni = Aina oppii uutta.

Ehkä ens torstaina sitten.
 
Että semmonen PK rookie tikkariletka. Pukama kiittää ja kumartaa. Kiitos myös tarjoiluista. Leppoisan letkeää menoa. Ei ku ens kertaan (ens torstaina en varmaan pääse):)
 
Kiitokset keuliltakin seurasta ja tarjoiluista. Ihan hyvä ratkaisu oli tuo siirto idästä länteen. Fagervikissä muutama kilometri märkää tietä mutta ei kuitenkaan sateessa tarvinnut ajaa.

Risteysten merkkauksesta sellainen muistutus, että risteykset merkataan aina, vaikka kuvittelisit että kyllä se takana tuleva näkee sivutielle kääntyneen ja 100m päähän pysähtyneen letkan. Voin kertoa että läheskään aina ei näe ja noita ohiajaneita on kerran jos toisenkin joutunut joku lähteä keräilemään. Vika ei ole putkinäköisen takanatulijan vaan sen, joka jätti risteyksen merkkaamatta. Siksi kävin eilen antamassa muutamalle tästä aiheesta palautetta :right:
 
Ja taas jäin välistä kun vaihtu pyörä yllättäen ja kolmion takaa. Vielä viikonlopuksi käytävä laitatuttamassa uutta takarengasta niin pääsee tutustumaan laitokseen paremmin. :orgmp:
 
Kiitokset letkailusta minunkin puolesta, hauskaa oli. Muutaman kerran kävi niin että autot venytti letkaa, jolloin ajelin 'yksin' siellä jossain keskivaiheilla letkaa, ilman havaintoa edellä, että takana tulevasta. Luotin kuitenkin että risteykset merkataan. Ainoa haitta oli toki vain se, että tuntemattomalla tiellä ei voi seurata edellä menevän linjoja.
 
Back
Ylös