• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pilot Power 2CT vaihtoon

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jakez
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
7.1.2003
Pyörässä alla recallin alaiset Pilot Powet 2CT:t. Etunen menee siis vaihtoon. Nyt pitäisikin kiiruusti saada tuohon jotain tilalle. Ennen juhannusta tietenkin.

Mikä siis sopisi tuon takasen kaveriksi? Uutta käypästä 2CT etusta ei tähän hätään taida mistään saada.

Ajelut mutkapätkällä kruisailua ja radalla kurvailua. Ajatuksissa tällä hetkellä Pirellin Diablo Corsa III tai Dragon Supercorsa. Millaisia kokemuksia porukalla on Dragon Supercorsasta rata- / katukäytössä. Kulutuskestävyyskin kiinnostaa vaikka pito onkin etusijalla.

Noilla Powereilla takana vasta 2000 km, joten takasta ei vielä viitsisi vaihtaa.

jake
 
Pyörässä alla recallin alaiset Pilot Powet 2CT:t. Etunen menee siis vaihtoon. Nyt pitäisikin kiiruusti saada tuohon jotain tilalle. Ennen juhannusta tietenkin.
Kerro ihmeessä lisää. Etunakki on 2CT. Mistä lisää tietoa, jenkkilässä on palstoilla höpinää, mutta Michelinin Suomen sivuilla ei mitään? Minne pitää ottaa yhteyttä, myyjä vai Michelinin paikalliseen konttoriin?
 
Tossa alempana "Michelin Pilot Sport" ketjussa tosta oli juttua. Siellä myös linkki Michelinin tiedotteeseen.
 
Sama tauti rahikaisella eli tietysti oma loppusyksystä vaihdettu 2CT osui tuohon sarjaan. Harmi, olen ollut todella tyytyväinen renkaaseen. Joten kyselen minäkin mitä alle tässä välissä.
 
Kannattaa huomata, että jos omistaa takaisinkutsun piirissä olevia Michelinin renkaita, niin saattaapi olla saamassa uuden tilalle. Kannattaa siis säilyttää. Eli kokoa 120/70 ZR 17 Michelin Pilot Power tai 2CT, joissa merkinnät

* “Made in France”
* DOT 6UCW 980T or DOT 6UCW 979T
 
Nyt on uusi etunen alla. Pirelli Dragon Supercorsa Pro. Ensi viikolla pitäis tulla tietoa Michelinin vaihto-operaatiosta.
 
Ensi viikolla pitäis tulla tietoa Michelinin vaihto-operaatiosta.
Kylläpäs se nyt kestää Svenssoneilta saada Skandinavian kuvio järjestykseen. Maanantaina piti tulla infoa parin päivän sisällä ja nyt siirtyy ja siirtyy aina vaan.

Eivät vissiin älyä että mitä useampi ehtii täysin muita kumeja vaihdella, sitä useampi siirtyy pois Michelinin leiristä kokonaan. Täytyy kohta pistää hankintaan joku muu kumi ja myyn sitten vaikka ylimääräisen 2CT:n pois kun saan sen OK vaihdokin joskus kouraan.
 
Se on se ruotsalainen tehokkuus. Pitäähän asiasta toki palaveerata useampaan kertaan, jotta kaikkien mielipide tulee kuulluksi ;)
 
No voi votti. Kyllähän meitsinkin upouusi misukka menee vaihtoon tuon uutisen mukaan. Ei tuolta michelinin suomen sivulta ainakaan mitään tiedotetta löydy: Klink
 
Nyt kaikki äipän pikku apulaiset dyykkaamaan liikkeiden rengas kasoja
062802jumpie_prv.gif
 
Tuli sitten virallinen Lehdistötiedote koskien
120/70 ZR 17 Michelin Pilot Power 2CT ja Pilot Power

Michelin on avannut asiakkaiden tiedusteluja varten ilmaisen puhelinnumeron. Numeroon 020 189 0262 voi soittaa kaikkialta Suomesta
Aika hakusessa on Michelinin Veijolla tuolla luurissa homma vielä. Siltä kuulosti että ensi viikon alkuun menee ainakin että saavat yleensäkään ilmoille jotain varmaa vaihto-asiaan liittyvää.

Mutta ihan kiva juttuluuri. Informaatiota sieltä ei vaan heru.
nixweiss.gif
 
No nyt sitten Bikessä Michelin ilmoittaa takaisinkutsun, jossa ei enää mainita noita DOT-merkintöjä lainkaan, vain 120/Power ja "Made in France". Pitänee pirautella sitten recallin numeroon.

Heh, "renkaan myyjä vaihtaa sen kustannuksitta uuteen". Pitänee suunnata tässä Bandun nokka kohti Espanjaa...

-hh-
 
No nyt sitten Bikessä Michelin ilmoittaa takaisinkutsun, jossa ei enää mainita noita DOT-merkintöjä lainkaan, vain 120/Power ja "Made in France". Pitänee pirautella sitten recallin numeroon.

Heh, "renkaan myyjä vaihtaa sen kustannuksitta uuteen". Pitänee suunnata tässä Bandun nokka kohti Espanjaa...

-hh-
Mikä tahansa liike vaihtaa renkaan, kunhan ilmoittaa Misukalle missä liikkeessä haluaa asioida.
 
Mikä tahansa liike vaihtaa renkaan, kunhan ilmoittaa Misukalle missä liikkeessä haluaa asioida.
Ei tarvitse ilmoittaa etukäteen. Lähimmälle Michelin-myyjälle ja koodi tiskiin.

Korvaavia Michelinin renkaita vaan ei ole missään eikä ole tarkkaa tietoakaan milloin niitä on.

Olisi tämän voinut hoitaa vaikka siten, että rengas ja kulut korvataan. Alle sitten sitä mitä löytyy. Ihan jo siksi, että Suomen kesä on lyhyt ja Michelinin edustaja kehotti välttämään ajamista.
 
Mjaa-a... koodi nyt saatu. Seuraavaksi mopokaupan tiskille. Ja löytyhän se recallissa mainittu DOT-koodikin sieltä renkaasta, en vaan ensin älynnyt katsoa rinkulan vasenta kylkeä - aivan liian haastava tehtävä
blush.gif


Nyt alla takana sama, mutta vaihtuu Pilot Road 2:een parin viikon päästä. Mikähän olisi astetta pehmeämpi eteen, jos Poweria ei nyt saa... pitäsiköhän laittaa Road eteenkin...

-hh-
 
Minulle ehdottivat, että helpointa on valita Michelinin virallinen myyjä. Siellä tietävät mistä hommassa on kyse ja toimintaohjeet ovat valmiina.
 
Back
Ylös