• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Pienia kysymyksia aiheesta kuin aiheesta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja D-Iivil
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
B12 sanoi:
Aika heikkoa on alumiinista saada tappia irti. Noita tkp poria joskus kokeiltiin suht huonolla menestyksellä. Kipinätyöstö varmasti paras, mutta oma juttunsa muuten. Se ei rikkoisi kierrettä kun syö vain tapin sydämen pois. On myös erikoispuikkoja joilla hitsataan ainetta tapin päähän ja saadaan tökö josta kiertää pois. Sitten on ihan tuurnalla pilkottu tappi reikään ja paineilmalla ja piikillä kaiveltu murut pois. Tyylejä on monia ja niistä sovellettava kohteen mukaan.

Tuossa ne konstit on
sitten kantta semoistakin harkita että
hylkääkö sen kappalleen(kappale tuntematon) vallan ja homaa toisen
 
big m sanoi:
Onnistuin katkaisemaan 6 mm kierretapin alumiinikappaleessa olleeseen 5,2 mm reikään.
Yritin porata tappia pois pylväsporakoneella, mutta ei tunnu terä uppoavan.
Millä konstilla sen tapin pätkän saisi pois?
Ei haittaa vaikka reiästä tulisi 6 mm suurempi. Tapista ei saa kiinni millään.

Sain kierretapin pätkän pois hiukan poraamalla ja tuurnalla hakkaamalla. Kiitos vinkeistä?👍
 
Minkälaista renkaiden laakerien vaihtoväliä suositellaan , esim. joka 4 renkaanvaihto tai joku ajomäärä ,vai vaihteletteko vasta kun löytyy selvää oireilua tai vikaa käsituntumalta , kyseessä iso customi eli rauhallisesta ajopelistä kyse ?
 
Täysi laakerisetti pyörään maksaa noin 60-140e joten ite vaihtaisin parin vuoden välein. Investointi pieni, mutta hyöty suuri.

Et sä sitä huonoa laakeria ajaessa hirveän helposti tunne, joten vaihtaisin säännöllisesti.
 
Laadukas oikein asennettu (=ei vaurioitettu asennuksessa) kestää normaalissa katuajossa helposti 50-100tkm, jos laakeria ei pilata vedellä ja pyörä talvisäilytetään lämpimässä. Tässä mielessä tuo Privateerin ehdottama vaihto ”parin vuoden välein” menee aika vahvasti hätävarjelun liioittelun puolelle, varsinkin vähän vähemmän ajetuissa pyörissä. Toki kääntöpuolella vähiin ajokilometreihin liittyy ikääntymisriskejä, eli laakerin rasva kovettuu ja muuttuu vuosien saatossa, ja mahdollisella kondenssivedelläkin on paremmin aikaa tehdä tuhoja laakerissa.
 
Ei se ole mitään hätävarjelun liioittelua. Ne kannattaa vaihtaa säännöllisesti ni ei tarvitse pelätä että onkohan laakerit jo paskana yms. Niiden kuntoon varsinkin katuajossa vaikuttaa niin miljoona asiaa.

Se että laakerit vaihtaa 2 tai sanotaan 3 vuoden välein on niin mitätön investointi että se on yksinkertaisesti typerää jättää tekemättä. Kyllähän sä voit "helposti" ajaa 100tkm putsaamatta ilmansuodatinta ikinä... Mutta kannattaako ottaa riskiä ku suodatin ei paljoa maksa?

Mut onhan se 150e laakerisetti kolmelle vuodelle aivan järjetön investointi. 50e/vuosi! Eihän tällaiseen ole kellään varaa!
 
Mä tarkistan laakerit aina renkaanvaihdon yhteydessä ja vaihdan jos jotenkin oireilee. Renkaita joutuu minun ajolla vaihtamaan 1-2 kertaa kesässä. Ei ne ehjät laakerit vaihtamalla parane.
Jokainen toki tyylillään. Eipä noihin mitään ohjeellista vaihtoväliä taida olla olemassa.
 
PrivateeR sanoi:
Ei se ole mitään hätävarjelun liioittelua. Ne kannattaa vaihtaa säännöllisesti ni ei tarvitse pelätä että onkohan laakerit jo paskana yms. Niiden kuntoon varsinkin katuajossa vaikuttaa niin miljoona asiaa.

Se että laakerit vaihtaa 2 tai sanotaan 3 vuoden välein on niin mitätön investointi että se on yksinkertaisesti typerää jättää tekemättä. Kyllähän sä voit "helposti" ajaa 100tkm putsaamatta ilmansuodatinta ikinä... Mutta kannattaako ottaa riskiä ku suodatin ei paljoa maksa?

Mut onhan se 150e laakerisetti kolmelle vuodelle aivan järjetön investointi. 50e/vuosi! Eihän tällaiseen ole kellään varaa!

Tästä me nyt olemme täysin eri mieltä. Öljynvaihdolle, suodattimen vaihdoille yms selkeästi kuluville osille on määritetty vaihto/huoltoväli ihan syystä. Ja yhtälailla ihan perustellusta syystä valmistajan huolto-ohjelmassa lukee, että laakerien kunto tarkistetaan, mutta niillä ei ole määritettyä vaihtoväliä.

Jos laakerit oikeasti tarkistetaan valmistajan huoltovälin mukaan ja renkaanvaihdossa, niin laakerin ajoa haittaava totaalihajoaminen menee osastolle iso lottovoitto. Toiseksi, jos laakerinvaihtaja on asennuksessa vähääkään huolimaton, niin uusikin laakeri voi hajota hyvin lyhyessä ajassa. Lisäksi tuohon mainitsemaasi hintaan saa korjaamolla teetettynä lisätä helposti 100-150€ työkustannusta. Siitä huolimatta kyse ei minulla ainakaan ole rahasta vaan siitä, että asianmukaisesti huolletussa ja hoidetussa pyörässä yllättävä laakerivika on niin kertakaikkisen epätodennäköinen tapahtuma, ettei sitä tarvitse edes miettiä saati pelätä. Toki tämä kokemus perustuu vasta vajaaseen 150 tuhanteen kilometriin ja reiluun kymmeneen vuoteen viidellä eri pyörällä.

Ratakäytössä tilanne on toki täysin toinen, koska laakerien kuormitus on kovaa niin nopeuden kuin jarrujen tuoman lämpökuormankin osalta.
 
Toki niitä laakereita saa vaihtaa kuten jarrunesteitä, eli jokaisen kovemman jarrutuksen jälkeen jos haluaa.
Ei se ole keneltäkään pois.

Ai hitsi, tuli muuten mieleen, että akkuvesi on vaihtamatta, joten täytyy mennä.
 
Muutama satatonni pyörillä ja yli miljoona kilsaa autoilla ja laakeriviat voi laskea sirkkelisormisen sahurin kädellä, eikä yksikään ole keskeyttänyt matkantekoa. Eniten laakerivikoja näyttää olevan peräkärryissä päätellen siitä että joka vuosi näkee tien reunassa kärryjä joissa törröttää tyhjä akseli ilman pyörää.

Turhien huoltojen ja korjausten tekeminen on teknistä tietämättömyyttä joka johtaa mutuun perustuvan hätävarjelun puolelle.
 
Kevytperävaunuun tulee äkkiä lastattua liikaa ahneuksissaan. Jos vaunu painaa 3-400kg tyhjänä, niin kahdeksaan betonisäkkiin tms. harvoin tulee tyydyttyä kun tilaa on. Aika harva valmistaja ylikuormaan akselia ja laakerit mitoittaa niin töyssyssä tulos pahimmillaan on Koheltajan hyvin kuvaama. Ei vaadi edes vettä haukannutta laakeria silloin hajotakseen.
 
Koheltaja sanoi:
Muutama satatonni pyörillä ja yli miljoona kilsaa autoilla ja laakeriviat voi laskea sirkkelisormisen sahurin kädellä, eikä yksikään ole keskeyttänyt matkantekoa.

Joo, samat tuntemukset, eikä yksikään näistä ole ollut pärrä! Bemarin takapyörän laakeri jurisi kesän ennen kuin oli pakko vaihtaa, C5:sen etupyörän laakeri samoin, pakko vaihtaa, kun kauppareissua ei uskaltanut viittä kilometriä pidemmälle ;-) Xantiassa oli pakko vaihtaa, kun katsuri käski!
 
Olen yrittänyt muistaa pyöritellä laakereita aina kuminvaihdon yhteydessä. Tosin duksussa se on jäänyt takaa tekemättä kun siinä on 1-puolinen swingi ja ketjut sun muut jää napaan. Mutta 2-puolisen takahaarukan kanssa tarkistuksen pääsee tekemän muutaman tonnin välein. Kyllä laakerista katoaa silkinpehmeä pyöriminen paljon ennen sen laukeamista. 990-kotarist meni ensimmäisenä rataskilven (vai veropakkako se on) laakerit.

Kevyiden kärryjen laakerit jää yleensä tarkistamatta kun niihin ei tarvitse vaihtaa talvirenkaita. Harvapa tunkkailee ihan vaan renkaita pyöritelläkseen. Siitä tulikin mieleen että on tuota omaakin hinattu jo ainakin 25 vuotta, tuskin on hätiköintiä jos tarkistaisi nyt...
 
Viimeksi muokattu:
Aikoinaan oli "yleinen" näky peräkärry ilman pyörää tienposkessa, asuntovaunujakin muistaakseni. Onko nykyisin sitten paremmat laakerit kun ei ole noita laakeririkon takia pyöräänsä hävittäneitä näkynyt? Eipä ole kyllä irrallisia rekan pyöriäkään näkynyt, niissä tosin ei vissiin ollut laakereista kyse.
 
Aikoinaan oli kiristettävät kartiolaakerit jotka kesti aikansa, kunhan muisti välillä rasvata ja säätää välys oikeaksi. Nykyisissä on ollut muutaman vuosikymmenen ajan kestovoidellut kaksiriviset kuulalaakerit, vastaavat mitä käytetään autojen pyörännavoissa. Nekään ei ole ikuisia ja välillä joutuu vaihtamaan, 2003 Aku:ssa on kerran vaihdettu molemmat laakerit eikä ole kuskattu ylikuormaa. Muistaakseni siihen kävi Samaran takalaakeri.

Tästä on ollut puhetta aiemminkin ja siitä on saatu aikaa väittelyitäkin mutta... Omissa pyörissä olen avannut laakerit, sivusuoja irti, ja laittanut niihin lisää rasvaa. Tällä toimenpiteellä on saatu laakerit kestämään selkeästi pidempään kun tehdasrasvoilla, varsinkin kurapyörissä joilla ajetaan kurassa, mutta myös sorapyörissä.
 
JARIK sanoi:
Minkälaista renkaiden laakerien vaihtoväliä suositellaan , esim. joka 4 renkaanvaihto tai joku ajomäärä ,vai vaihteletteko vasta kun löytyy selvää oireilua tai vikaa käsituntumalta , kyseessä iso customi eli rauhallisesta ajopelistä kyse ?

Tarkistata säänölisesti ja jos jotain löytyy tarkistuksessa niin vaihdat
(lukee monessa huolto ohjelmassa)erilasiin khteisiin on eri kulukisista johtuen säännölinen vaihto ja toisa seuraattan vaihdetaan tarpen vaatiessa

sekin vielä että vanha viisaus älä korjaa ehjää
(rikot sen...)
 
sami1024 sanoi:
asianmukaisesti huolletussa ja hoidetussa pyörässä yllättävä laakerivika on niin kertakaikkisen epätodennäköinen tapahtuma, ettei sitä tarvitse edes miettiä saati pelätä. Toki tämä kokemus perustuu vasta vajaaseen 150 tuhanteen kilometriin ja reiluun kymmeneen vuoteen viidellä eri pyörällä.
No hitto. Itellä oli vasta 60tkm mittarissa yhdellä pyörällä jolla oli ikää 6 vuotta, kun säännöllisesti huolletusta pyörästä ilmeni renkaanvaihdossa että etupyörän laakeri on täysin sökönä.

Mutta joo, olette aivan oikeassa. Turhaa hommaa vaihdella laakereita. Ei ketjujakaan kannata vaihtaa ennenku katkee. :bye:
 
Back
Ylös