Porotila Toini Sanila, Sevettijärvi:
http://www.sanila.fi/
Aivan hillittömän hyvät sapuskat ja palvelu, hinnan ollessa kohtuullinen.
http://www.sanila.fi/
Aivan hillittömän hyvät sapuskat ja palvelu, hinnan ollessa kohtuullinen.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tähän pakko todeta että menit sitten tien väärälle puolelleKustavissa, Vuosnaisten satamassa on Boris ja Maris niminen lounaspaikka. Paikan erikoisuutena on , että ruoka maksetaan sen painon mukaan. Lajivalikoima on todella runsas ja maittava, lisäksi maisemat ovat erinoimaiset.
http://www.kustavi.fi/borismaris
Olen käynyt, tosin nimi oli Äteritsiputeritsipuolilautatsi-baari.Onko kukaa käynyt Sallassa Äteritsiputeritsipuolilautasbaarissa.
Heh! Köpi et taida olla kulinaristi...? No makuasia mitäpä tuosta.Kotipizza, löytyy lähes joka kolkasta.
Jep. Kustavin Kalamajat -ravintolan kalapöytä on todella mainio. Etenkin se paikallinen kylmäsavukirjolohi on huippuhyvää!Tähän pakko todeta että menit sitten tien väärälle puolelle![]()
Makuasiat on toki makuasioita mutta siellä Vuosnaisissa on toisella puolella tietä Kustavin kalamajat, jotka ei pahemmin mainosta mutta on varmaan saariston ellei koko suomen paras kalaravintola ja lounashintaan seisovasta pöydästä.
Kotiruokatyyppisiä saaristolaisherkkuja: en oo koskaan saanu missään esim paremmin valmistettuja silakkaruokia mutta pöydässä on aina kaikkee muutakin kun kalaa.
Länsisuomalaislle suosittelen päiväreissuksi lounaallakäyntiä. Eli kustavin läpi, lossilla vuosnaisiin ja saaren toiseen päähän ja just ennen satamaa OIKEALLA
Jos pizzaa pitää syödä niin eiköhän lähes jokaisen karvakouran alvnolla tarjoa maukkaampaa ja edullismpaa. Hyvä lounaspaikka krunikassa, ei tosin halvin 8.80e on pianoKotipizza, löytyy lähes joka kolkasta.
Paras pizzapaikka (pizzan maku 30%, fiilis 70%) on Hailuodon lossisatamassa oleva pikku puuhökkeli. Saaristolaispizza oluella lossia odotellessa.Jos pizzaa pitää syödä niin eiköhän lähes jokaisen karvakouran alvnolla tarjoa maukkaampaa ja edullismpaa. Hyvä lounaspaikka krunikassa, ei tosin halvin 8.80e on pianoKotipizza, löytyy lähes joka kolkasta.