• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Paluuvaimennuksen säätöruuvi jumissa?

Innostuin viimein säätelemään moponi jousitusta ja muuten tuntuivat kaikki säätöruuvit liikkuvan herkästi paitsi takaiskarin paluuvaimennuksen säätö.

Iskari on mallia, jossa esijännitys hoituu kahdella päällekkäisellä C-avaimella pyöriteltävällä "mutterilla", sisäänvaimennus löytyy yläpään kaasusäiliöstä ruuvina ja paluuvaimennus iskarin alapään metalliosan kyljestä ruuvina.

Tuo alapäässä oleva paluuvaimennuksen säätöruuvi vain ei suostu hievahtamaankaan jättikokoisella puolen metrin talttapäisellä ruuvarillani ja itse ruuvin materiaali tuntuu niin pehmeältä, että muutaman yrityksen jälkeen ruuvi on kohta entinen.

Onko hommassa nyt joku jippo jota en tajua vai mikä mättää? Pitäisikö renkaan olla ilmassa, esijännityksen minimissä, iskari ajettuna lämpimäksi tms. että homma helpottuisi? En oikein uskalla tuollaista iskaria puhaltimellakaan pahasti lämmitellä ja seuraavana työkalupakissani on jäljellä enää iskumeisseli, jolla ruuvi mennee niin pyöreäksi ettei ole ennen nähty. CRC:tä olen ruiskinut kierteen tienoolle jo varmasti puolikkaan purkillisen.

Mopokin on vasta kuukauden verran ollut ajossa tehtaalta tultuaan. Apuja/vinkkejä?
 
Ei sen säädössä pitäisi olla mitään ongelmaa. Vie se takuuhuoltoon.
Joo, homma selvisikin jo. Manuaalissa on väärä kuva ja ohje. Manuaalin kuvassa on selvästi iskarin oikealla puolella olevan isomman ruuvin kuva ja sanallisessa ohjeessa vielä puhutaan pyörän oikeasta puolesta.

Ainut vaan että paluuvaimennuksen säätöruuvi onkin oikeasti pyörän vasemmalla puolella ja täysin eri näköinen kuin manuskan kuvassa! Prkl!
033102ass_1_prv.gif
veryangry.gif


BTW. Mikähän se isompi ruuvi on siellä iskarin paluuvaimennussäädön vastapuolella. Tuon kannan kun sain jo väännettyä aika rusinaksi. Eli onko ruuville tarvetta muulloin kuin iskaria uudelleen rakennettaessa?
 
Mulla oli samanlainen ongelma mutta otin kovat otteet käyttöön niin kyllä lähti ruuvi liikkeellel
biggrin.gif


sen jälkeen ruuvi pyörii helopsti
 
Kyllä säätöruuvien pitäis aina pyöriä helposti. Jos jumittaa yhtään niin parempi, että antaa olla ja vie huoltoon iskarin. Sielä hoivaavat kuntoon sen. Sitä nyt ei tiedä ikinä mitä sieltä rikkoo väkisin vääntämisellä...
 
Back
Ylös