• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Paljonko on ehtinyt tulla mittariin kaudella 2011?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Tuube
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Paljonko on ehtinyt tulla mittariin kaudella 2011? -

  • 0km

    Ääniä: 0 0,0%
  • 1-100 km

    Ääniä: 0 0,0%
  • 100-500 km

    Ääniä: 0 0,0%
  • 500-1000 km

    Ääniä: 0 0,0%
  • 1000-5000 km

    Ääniä: 0 0,0%
  • yli 5000 km

    Ääniä: 3 100,0%

  • Ääniä yhteensä
    3
Tourinkia muutama sata, radalla sinkki piukalla ja hymyssä suin noin 1500. Siis kaiken kaikkiaan noin 2000. Laatu korvaa määrän
biggrin.gif
 
Alle viiteen tonttuun taisi jäädä, kun jäi eurotouritkin väliin. Pyörä seisoi monesti pari viikkoa putkeen pihassa, ei oikein ole motivaatiota katuköröttelyyn.
En muista että olisin koko kesänä lähtenyt ajamaan ilman että olisin johokin ollut erityisesti menossa. Käyttöpeli ;)
 
Noin 19000 km .
Nyt on kiva kun kausi ei lopukkaan vaan synteettinen öljy moottoriin ja nastarenkaat alle je meno jatkuu.
Aatella ettei tullut kesällä mieleenkää ettei tarvitse huolehtia talviseisonnasta enään.
biggrin.gif
 
Muilla ihan mukavia lukemia. Itelle tuli aika tasan 3000km mittariin, tosin pyörä olikin 4kk remontissa...
 
Tuli kuin tulikin yli 5000km. Ei paljoa, mutta 96km yli viiden tonnin oli mittarissa, kun haikeana jätin pyörän talvisäilöön. Ajokausi kesti 9 viikkoa.
 
Kyllä se nyt näyttää, että tämän kauden kilsat jää tuohon 9500 km paikkeille. Täys kymppi piti saada, mutta teknisten ongelmien vuoksi (akku s.....a sippas) arvokasta ajokautta tärväytyi ja nyt pyörä on seisonnassa, kun toi kalenteri alkoi näyttämään pikkasen täydeltä lokakuun osalta. Tosin jos marraskuussa kelit on hyvät, kauden jatko on harkinnassa
smile_org.gif
 
Reilu 17 tkm on ajettu...2 kertaa rautaperse ja kesälomareissu alpeille ja dolomiiteille....ensi kesää suunnitellaan jo. Ylihuomenna pitää laittaa pyörä talliin odottamaan toukokuuta
sport05.gif
 
Taitaa olla tossa n. 12tkm kohdilla. Toki pyörän vaihto kesken kautta saattaa sekoittaa laskut. Katotaan paljonko talvella tulee lisää, kun on mahis ajella ympärivuotisesti.
062802moto_prv.gif
 
Huhheijjaa!
Silloin kun tämän äänestyksen kilometrijakautuman näin niin ajattelin että asteikko on päin aunusta asetettu. Joudun perumaan ajatukseni koska äänestyksen tulos antaa tästä otannasta näköjään varsin toden kuvan. Eli äänestyksen laatija on tiennyt mitä tekee.

Mutta muuten olen sitä mieltä että jos ajomatka kaudessa on 1000 - 5000 kilometriä niin taitaa olla äiten poikien kyläpyörittelyä ja ruoka-aikaan pitää olla kotona. Hukkaan on menneet pyörään laitetut rahat tuossa mielessä, mielestäni. Tuon ajokilometrimäärän kun suorittaa viikonlopun - viikon aikana vuokrapyörällä ja kustannukset jäävät murto osaan.

Toisaalta: onhan se kiva jos on tullut hankittua löysillä rahoilla korkeakiiltoinen terassinseisoja.

Noilla kilometreillä jos nimittää itseään motoristiksi, tai vielä parempaa: bikeriksi, niin sylkäisen varpaille!

No kysehän on vain yhden kauden otannasta ja aloittelijoita joukossa niin jostakin noista voi vielä tulla moottoripyöräilijäkin. Hävettää jo itseänikin että osallistuin moiseen äänestykseen.

Tällä äänestyksellä kun ei yleisesti ottaen ole tieteellistä tarkoitusta tai perustelua.

mm
 
15000 km, joista 6t km Alpeilla ja Dolomiiteilla, sekä Saarenmaalla ja Hiidenmaalla.
smile_org.gif
Kausi alkoi vapusta...

Tällä viikolla pyörä seisomaan ja ensi kesän reissuja jo suunnitteilla ja entistä pidemmälle ja kauemman aikaa...  
biggrin.gif
 
Kysely aloitettu alkukaudesta ja itsekin joskus alkukaudesta tähän vastasin mitä oli siihen mennessä kertynyt.
 
ehkä jotain noin 9tkm tuli tälle suvelle lopullinen lukema. en muista tarkasti.
työt ja remontin teko vähensi ajoja. taas.
sad_orig.gif
 
Back
Ylös