• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Ovatko autoilijat muuttuneet?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja tab
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

Ovatko autoilijat muuttuneet? - Kohteliaammiksi/suvaitsevaisemmiksi

  • Kyllä

    Ääniä: 0 0,0%
  • Ei

    Ääniä: 0 0,0%
  • En tiedä koska olen metsässä/radalla enkä näe autoja

    Ääniä: 0 0,0%
  • Ovat aina olleet ihania

    Ääniä: 0 0,0%
  • Ovat aina olleet m****uja eivätkä muuksi muutu

    Ääniä: 0 0,0%

  • Ääniä yhteensä
    0
Ei ole juuri eroa viime vuoteen verrattuna, ehkä vähemmän puusilmäisiä autoilijoita. Perässä kiinniajaviakin riittää edelleen. Tänäänkin yksi autoilija ajoi muutaman kilometrin perässä kiinni.

Ei ole onneksi vielä ikinä tullut kohdalle niin idioottia autoilijaa että ruiskauttaisi päälle ikkunan pesuainetta. Jos tulisi muutama sellaisia autoilijoita niin sitten kyllä virittäisin pyörääni kiinni tuulilasin pesulaitteen, mikä suihkauttaisi taakse autoilijan konepellille maalinpoistoainetta ohi päästyäni. Siitä sitten kunnon kiihdytys pois paikalta. Esim. Biltemasta löytyy kaikki tarvikkeet tuollaiseen.
 
Jotain yleistä muutosta kyllä on tapahtunut, ohi on päästävä hinnalla millä hyvänsä.
Mopolla liikkuessa kukaan ei kyllä ohita kun ajaa pientä ylinopeutta mutta kun alla on vanha ooppeli niin 10/Km ylinopeus on vaan punainen vaate, kaikki painaa ohi...
Ja joo, TODELLINEN nopeus on kyllä tiedossa, ei mikään mittarinopeus.
Mutta jos haluaa oikeen tooosi extremeä niin kokeilkaas polkupyörällä... heti on henki pois jos koitat oikeuksistas kiinni pitää.
 
On selvästi, eilenkin Tammistossa edellä mennyt Volvo (tottakai Volvo) väisti bussipysäkin kautta että mä pääsen sen edelle.
 
Noin yleisesti vaikea sanoa mutta kusipäät pysyy kusipäinä ja viksut viksuina.
Näinhän se menee  
wink.gif
Komppaan.
Jep jep.
näihän se asia on
 
Pitääpä ruveta pitämään silmällä autoiloijoita jos minäkin näkisin niitä ääliö autoilijoita. Ääliöllä on yleensä kuitenkin kypärä päässä.

Js nostan ajonopeuksiani nykyisestä noin 20 km/h niin todennäköisesti löydän etsimäni.

Liikennehän on hieman kuin kauppaan menisi... Sitä sa mitä pyytää.
 
Mielestäni parempaan suuntaan ollaan menossa. Toki idiootteja mahtuu joukkoon, mutta huomaavaisuus on mielestäni hiukan lisääntynyt. Johtuu varmaan siitä, että useammalla autoilijalla on myös moottoripyörä.
 
Muuttuneet ovat,
enään ei kotomaassa yritä kiilata teiltä. Valitettavasti vielä kyllä esiintyy ohituksen estäjiä. Tosin voi olla myös vaikutusta pyörän koon kasvulla  
062802moto_prv.gif


Puolan autoilijoista en kyllä mitään positiivista lausu  
veryangry.gif
 
Paras "autoilija-asenne" on tähän asti löytyny itä-helsingistä!
ajelin rauhassa vuosaaressa tietä missä menee 2 kaistaa samaan suuntaan ja vieressä oli auto... (saavutin auton siis takaa päin ja mulla oli varman 5-10kmh enemmän vauhtia kun sillä) no auto päätti lukkiutua samaan nopeuteen ja kun kattelin että mitäs se meinaa ni pappa ikkunassa pui nyrkkiä ja irvisti
biggrin.gif
ei vissiin tykänny mopon äänestä tai yleensä mopoista site kovinkaan paljon!!!
biggrin.gif
biggrin.gif


pappa sai kyllä naurut ja sitte vielä perävaloa!
033102bebe_1_prv.gif
 
Paras "autoilija-asenne" on tähän asti löytyny itä-helsingistä!
ajelin rauhassa vuosaaressa tietä missä menee 2 kaistaa samaan suuntaan ja vieressä oli auto...  (saavutin auton siis takaa päin ja mulla oli varman 5-10kmh enemmän vauhtia kun sillä) no auto päätti lukkiutua samaan nopeuteen ja kun kattelin että mitäs se meinaa ni pappa ikkunassa pui nyrkkiä ja irvisti
biggrin.gif
 ei vissiin tykänny mopon äänestä tai yleensä mopoista site kovinkaan paljon!!!
biggrin.gif
 
biggrin.gif


pappa sai kyllä naurut ja sitte vielä perävaloa!
033102bebe_1_prv.gif
Ei kai kyseessä ollut vanhakoppainen Micra, oranssinpunainen tjsp. Vanha pappa viittilöi ohjaamo täynnä käsiä viimeviikolla mulle Myyrmäki - Martinlaakso -akselilla, tuli ykköstä yms. Vedin tyynen rauhasti pitkät päälle ja keskitin itseni suoraan taustapeilin keskelle
mad.gif
Juoppohullua lainatakeni "mulle ei v|ttu|lla..."

No joo, muuten komppaan täysiä threadin aloittajaa, erityisesti ruuhkasplittauksessa on paljon hienoja autoilijoita jotka ymmärtävät että motoristin ohi päästäminen ei ole keneltäkään pois
bowdown.gif
Rispektiä heille.
 
en kyllä nyt muista minkälainen kotilo kyseessä!

mutta yleisesti on kyllä munki mielestä saanu aika rauahassa kevättä alotella ja hyvä niin!
thumbs-up.gif
 
Ehkä asenteet ovat hivenen parantuneet meitä motoristeja kohtaan, mutta kateellisia ovat piruvie.
Yleinen luulo motoriteilla tuntuu olevan tuo "kateellisuus". Varmasti tätä toivotaan ja tavoitellaankin mutta tuntuu hieman kaukaa haetulta...

On silkkaa oman egon kohottamistarvetta tuollainen luulo ja kuulostaa, jotta mopomies luulee ja toivoo olevansa jonkinlainen teiden napa, jota kaikkien muiden pitäisi väistää ja kunnioittaa.

Ei ihme jos tuolla asenteella varustettuna "joutuu" erilaisiin tilanteisiin ja onnistuu se aina löytämään vaikeuksia.

Edelleen korostan, että yleensä saa sitä mitä pyyttää. Ihan oikeitakin mulkkuja varmasti on mutta niin niitä on kaikissa tienkäyttäjäryhmissä, joten heittäköön se niitä kiviä, jolla on oma pesä kunnossa... ei taida monta olla...
 
Vaikea sanoa onko mikään muuttunut tällä vuosituhannella mitä on tullut kaksipyöräisellä ajeltua.

Nimittäin missään vaiheessa en ole kokenut eri asentein varustettuja tai eri nopeuksia liikkumaan pyrkiviä kuljettajia riskiksi itselleni.

Joku tietysti menee vahvemman oikeudella, mutta vahvemman oikeuden käyttäjillä on useimmiten niin paljon pelisilmää, etteivät tunge mahdottomaan rakoon vaan jättävät toiselle tilaa väistää kun he itse ajavat sujuvasti ensin. Jos tuosta haluaa ärsyyntyä, niin toki senkin voi tehdä, mutta ei siinä tavallisesti mitään vaaratilannetta tule ELLEI ITSE siitä sellaista tee.

Todellinen riski minulle on koitunut arviointi- ja havaintovirheistä, niin omistani kuin muidenkin. Näitä on vaikea ennakoida ja niitä tapahtuu liikenteessä onneksi vähän mutta valitettavasti jatkuvasti.
 
Tiedä sitten, ovatko muuttuneet, mutta tänään oli kyllä liikennekäyttäytyminen autoilijalla kohdallaan! Ajelin Pälkäneen kohdalla, 80 km/h rajoitus ja keltaista viivaa jonkin matkaa. Edellä ajeleva pikkufiiatti piti matkanopeutena n. 70 km/h, ja huomattuaan minut peileistä siirtyi kaistan reunaan, ja pääsin tosi nätisti ohi kaistviivaa pahemmin puhkomatta. Hatunnosto kyseiselle kotilokuskille
smile_org.gif
 
Ei nyt niin iso ongelma ole koskaan täällä ollut, yhtä huomaavaisia kuten ennenkin. Liikennekulttuurista se on kiinni, kaikkien pitää sopia sekaan, mopo tai auto. Moottoritiellä tänään jäi auto ajamaan vasemmalle kaistalle rinnalle, ja kun vilkaisin, mikä on homman nimi, istui pikkupoika takapenkillä korva ikkunanraossa!
biggrin.gif
 
Huomasin ite ainakin sen että kun saa ajettua auton kiinni maantiellä niin ne hiljentää nopeutta ja päästävät saman tien ohittamaan. ihme homma ei sellaista tapahtunu silloin joskus kun viimeksi ajoin!
bowdown.gif
 
Back
Ylös