• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

.ORG Tampere Tiistai 15.9

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JGo
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Tämän ajokauden viimeinen tiistaina järjestettävä T-ajo luvassa 15.9.2009.

Veturina tuttuun tapaan tso.

Liikkeelle lähdetään tällä kertaa Ylöjärveltä, lähtöpaikkana Teboil Kuusisto.

Lähtöaika klo 18.00.

Lenkille kertyy mittaa n. 150km ja kesto pari tuntia. Päätepysäkki löytyy Tampereen länsipuolelta.

Nyt kaikki ottaa mopot tallista ja lähtee mukaan, eikös vaan
smile_org.gif
 
Mukana myös. Kiva päästä kuluttamaan uutta takarengasta niin Ahvenistollakin on pito parempi viikonloppuna.
 
Koskas ne lauantaiajot alkaa,vai onko niihin innokkaita mukaantulijoita.Ei viitsi enää noihin iltakeikkoihin lähteä kun pelkistä siirtymäpätkistä tulee enemmän kuin koko lenkistä muuten.Tosin olen vedellyt möhköenskalla melkein joka päivä sorapolkuja ettei iltakeikoille ole tarvettakaan.
 
Jos kelit sallii niin ensi viikon lauantaina (26.9), ainakin näin oli suunnitelmissa. Mutta siitä tulee sitten tarkempaa tietoa myöhemmin.
 
Jälleen kerran kiitos kaikille perässä keikkuneille! Loppukaffeillekkin tuli suurin osa.

Tässä REITTI KARTALLA.

Loppupätkä tultiin Viljakkalasta ylöjärventie, komintie, viljakkalantie reittiä, Googlemaps ei oikein ymmärrä että saman pätkän voi ajaa kahteen kertaan. Onneksi Zumotin ei yski moisista omituisuuksista.

Aikaa meni melko tarkalleen 2 tuntia ja matkaa MapSourcen mukaan tasan 140km.

Tiistai kimppa-ajelut on nyt sitten tältä kesältä ajeltu. Alkaa olemaan sen verran hankalat ajokelit. Aurinko häikäisee ja menee ihan sokkona ajeluksi. Lisäksi peltotyöt tuovat oman lisämausteensa. Vastaan tuli tällä kertaa reippaasti oikova tukkirekka, heiniä ja multaa ilmaan lennättänyt traktori, leikkuupuimuri keskellä tietä, keskelle kaistaa nyppylän jälkeen parkkeerattu tukkirekan perävaunu, pimeän mutkan takaa suomen pystykorva johon oli kiinnitetty pieni mummo sisäkaarteessa ja tietysti rinnakkain ja kotipihassa meinasi jäädä jänis alle.

Seuraavaa settiä katsotaan sitten lauantaina 26.9. tietysti kelien mukaan. Kaffeella pidetyn varsin kattavan tutkimuksen mukaan kello 10.00 on hyvä lähtöaika ja viimeistään kolmeksi kotiin. Ehtii heittää aikas mukavia 3-4 tunnin lenkkejä. Ensi lauantaina pitää kuitenkin päätellä ratakausi Apparaa kiertämällä
062802moto_prv.gif


Ja ensi kesää ajatellen lisää vetureita kaivataan! 2-3 lisäveturia saadaan, niin homma alkaa pyörimään hyvin.
 
Kiitokset näistä tiistain ajoista, ensi vuonna sitten uudestaan. Mukana ollaan tietty vielä lauantaisin. Tänään oli viime tiistaihin verrattuna aika paljon kaikenlaista tapahtumaa noissa mutkissa. Täytyy kuitenkin pistää kiitokset sille autokuskille, joka näytti ohitusmerkkiä. Huomaavaista mutta valitettavan harvinaista tuollainen nykyään.

Kuvia tai videota ei tältä kerralta tullut otettua.
 
Jep kiitoksia matkaseurasta ja reitinvalitsijalle mukavia pätkiä  
cool.gif

Hieman oli tapahtumia reitin varrella mutta, hauskaa oli.

Joku voisi kimpaantua kovastikkin kun jysäyttäisi sen rekankärryn perään tai ohittaessa sitä vastaan tulevan keulaan. Oli kuiten sen verran yllättävässä paikassa  
wink.gif
smile_org.gif
 
Back
Ylös