• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Onko nakupyörä haasteellinen?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja erika
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Sama mopo kyseessä, toisessa katteet toisessa ei joten ihan yhtä näppäriä molemmat käsitellä. Jos aiot matkaa ajella niin katteellinen voi olla vähän mukavampi, vaikka ei mikään raskas matkapyörä olekaan niin kyllä silläkin reissua tekee. Ja monet tekee myös nakupyörillä. Tuuli voi alussa tuntua katteellisessa mutta siihenkin tottuu kun vähän enemmän ajelee ja tuntuu se hankalasta suunnasta tuleva tuuli muissakin pyörissä. Jos ilmavirta tärisyttää kypärää niin vika voi olla myös kypärässä ja poistuu hankkimalla parempi kypärä (näin kävi itselleni). Hankintahinnaltaan järkevän hintainen peli ja tekniikka riittää vallan hyvin normaaliin ajeluun. Varsin sopivan kokoinen mitoiltaan pienemmällekin kuskille. Riittävän hyväkulkuinen ja ei karkaa käsistä tai käyttäydy yllättävästi. Ei siis kovin "haasteellinen" ajettava, mutta katuliikenteessä tuota haasteellisuutta ei niin kaipaa vaan sitä voi toteuttaa sitten vaikka radalla tai harrastamalla enskaa pusikoissa mutta noihin voi sitten hankkiakin eri ajopelit jos tosissaan sellaisesta innostuu. Kolme kesää olen kyseisellä vekottimella ajellut, joten ajatukset perustuu ihan siihen kun kerran kokemuksia kysyttiin... Teknisesti naku ja katettu on sama pyörä, joten oma mieltymys sitten vaikuttaa kumman valitsee.
 
Itellä oli yksi kesä nakupyörä ja kyllä nautin nimen omaan siitä, että siinä ei ollut minkään laista lippaa edessä, joten sain kaiken ajoviiman päälleni. Laillisissa nopeuksissa se tuntui mukavalta, laittomissa ei. Se täytyy todeta että kun yhteen kunnon sadekuuroon jouduin, niin kastuin läpimäräksi kymmenessä noin sekunnissa  
tounge.gif
Mutta se on tyylikysymys ja tyylin vuoksi pitää olla valmis kärsimään  
biggrin.gif
 
On muuten tosi helppo pyörä ajaa tuo er6n! Useimmiten pienistä katteista on vain haittaa!!! Aiheuttaa pyörteitä kypärään. Nakussa viima tulee tasaisena, kypärässä on suht hiljaista ja kyydissä pysyy kyllä. Vasta lähempänä 200km/h vahdissa alkaa viima nostamaan kypärää pois päästä.
 
Ei oo hirveesti kokemusta katteellisista, enemmän nakuista, ni en osaa tohon antaa vertailevaa vastausta, mut kyllä nakulla selvii suomen teistä mainiosti. Kokeilin omaa pleksin kanssa, ja otin pikaseen pois ku huomasin et melu nousee ku se ohjas enemmän ilmaa kypärän korkeudelle.

Nakuna on hyvä olla, ja ainaski 150-170 km/h onnistuu ilman ongelmii..  
sport05.gif
 
Nakupyörä on hauska kauniilla säällä mutta sateella järkyttävä.

Muistan toissakesän pitkän reissun kun kastuin sateessa muutamassa minuuutissa melkoisen märäksi, ennenkaikkea Rukan Gore-Texien pintakerros oli läpeensä litimärkä, paperit ulkostaskussa kastui, "vedenpitävät" hanskat imi ompeleiden kohdalta sisuksetkin pikkuhiljaa vetisiksi ja vielä kaula-aukostakin lopulta pyrki vesi hieman kastelemaan, vaikka oli buffi kaulassa. Saappaisiinkin vesi hiipi jostain, liekö valunut pitkin lahjetta ;-)

Toisaalta yli 30 asteen helteissäkin jäähdytys pelasi!

Sateissa sitä menin viime kesänäkin, mutta V-Strommin pienehkö tuulilasi, katteet ja käsisuojat muutti tilanteen ihan toisenlaiseksi. Hanskat pysyi kuivana eikä vaatteet mitenkään pahasti kastuneet. Mutta Adrianmeren rannikon helteissä alkoi läkähtyminen olla lähellä!

Eli kyllä itsellä puhdas nakupyörä jää toiseksi jos valita pitää.
 
Kävin koeajolla mielenkiinnosta Kawasakin ER6N:llä. Merkillepantavaa oli, että pyörä ei oikeastaan ole kovin helppo ajettava, vaikka niin pitäisi tuollaisen pyörän olla. Suuntavakaus ei ole hyvä, pyörä on hermostuneen oloinen, muutei silti "ketterä" ja täristi erityisesti jalkatappeihin moottorintärinän. Lisäksi alakierroksilla moottori ryki helposti eikä vetänyt puhtaasti. Esimerkiksi Ducatin 695(?, no pikkumonsteri) oli huomattavasti parempi ja helpompi ajaa. Samoin esim. BMW:n GS650 ansaitsi kiitosta äärimmäisen helposta ja vaivattomasta käsiteltävyydestä ja ketteryydestä. Jälkimmäisessä kumminkin 800 cc kone, mikä tietysti lisää vääntöä.
 
tuo uus f-malli on kyllä aika hyvän näköinenkin nykyään. Itse n-mallin omistaneena ja veljellä oli saman aikaan f-malli. voin sanoa että f kulki 2 km/h kovempaa mutta painoi muutaman kilon enemmän.vaikuttaa ostopäätäkseen varmaan tod. paljon.  
biggrin.gif
biggrin.gif
 
Kiitos kaikille neuvoista! Pyörä on nyt ostettu ja päädyin vuoden 2006 ER-6n malliin!  
062802moto_prv.gif
 
Naku on aina hyvä valinta, jo ajokortin pysyvyyden kannalla. Itte kokeilen kerran yömahan FZ1-S ja FZ1-N mopoja. S-mallissa kate on niin hyvä, että ei edes huomaa ajavansa yli 200km/h, ellei katso mittaria ja ihmettele maiseman vaihtumista  
biggrin.gif
Tosin ajokortin kannalta tuollaiset nopeudet eivät ole terveellisiä.  
crazy.gif
FZ1-N pääsin paljon paremmin fiiliksiin jo pienemmillä vauhdeilla, kertaakaan ei tarvinnut ajaa yli 150km/h. Nätisti nopeusrajoitusten mukaan ja kypärän suhinat olivat tuntematon asia. FZ1-S mallissa suhinaa oli niin paljon, ettei ilman korvatulppia voinut ajaa 10 km pidempää matkaa.
 
viime kauden ajelin ER-6n:llä ja kyllä sillä pystyy ajamaan ihan hyvin ilman mitään ongelmia sen mitä se kulkee. Ei ainakaan mun mielestä tuuli riepotellu siinäkään vauhissa mitenkään merkittävästi. Helppo käsitellä ja siksi ensipyöräksi todella hyvä valinta. Ripeäkin se on ja mutkapätkää todella nautinnollinen ajaa kun taittuu niin hyvin mutkiin. Mutta pakko myöntää, että isompaa alkoi loppukesästä mieli tekemään. No joskus sitten kun on rahaa niin Z 1000 alle.
 
Naku se olla pitää, niin me suomalaiset miehetkin pikku maistissa.. No joo, ittellä on tuo nakumalli ja ei se mikään maantieohjus oo, mutta kyllä sillä motarilla pärjää..
 
naku toimii suomen nopeusrajoitusten puitteissa loistavasti! myös kypärä melu on vähäisempää,kuin katteellisella ajaessa!
 
naku toimii suomen nopeusrajoitusten puitteissa loistavasti! myös kypärä melu on vähäisempää,kuin katteellisella ajaessa!
Juu tuo on metka asia, ajoin kaverin katteellisen mopon kotiin niin meinas järki jäädä maantielle. Hesus mitä kohinaa ja suhinaa oma potta piti, mut sitten taas kun pääsi omalla nakulla ajamaan niin jo lakkas kohinat...
033102beer_1_prv.gif
 
Kyllä nakulla pärjää, vaikka kaksi päällä Gardalle asti  
wink.gif

Ja jos ei ole riisitautinen, tangossa pysyy myös yli 200kmh bahnoillakin  
biggrin.gif
 
nakulla saattaa vauhdit pysyä vähä rauhallisempina. Itellä ainaki kyykällä ei pystyny rajoituksia noudattamaan ja maksaakin siitä sai säännöllisesti. nakulla vähän helpompaa..
 
Back
Ylös