• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Onko naapurit valittaneet miten paljon-

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja vi_tu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Aamulla kuudeksi töihin, matkaa 35km suunta ja viiden aikoihin tulee yleensä lähdettyä tuolloin on pihalla aika äänetöntä, edes linnut viserrä ja parkkis on n.20m päässä luhtitaloista joissa on aika huono äänieristys.. noh, pärrän ku lyö tulille niin voi kuvitella loput.

Mutkun on niin mageet äänet  
cool.gif


Ja lähes joka päivä siitä saa kuulla mutta minkäs teet..
 
Eipä nuo naapurukset hirveitä ole valitellut vaikka aamu viideltä tuossa rivarin pihassa starttailee.  Kolmelta iltapäivällä nippu 3-5 v junioreita ihmettelemässä kovia pörinöitä ja nuorin yleensä tokaisee että voiko tuon hälyyttimen nyt jättää pois päältä kun aina vinkuu kun vähä kokeilee.  
pftroest.gif
. Tuleva  
062802moto_prv.gif
varmaan.
 
Innolla odotellaan mitä naapurit tuumaa, kun junttaan tuon ryskin käyntiin tässä rivarin sisäpihalla. Pitelee kotari melkoiset metelit tyhjäkäynnillä. Saattaahan se naapureita ja muijaa
omg.gif
naurattaa kun aamuisin lähden töihin klo. 05.10

Voishan tuon tieten aamuisin talutella tien varteen, eipähän pääse kukaan valittamaan.
smile_org.gif
 
Eipä naapuri kovin paljoa ole valitellut, hänen Yamaha XJ900 on suurinpiirtein yhtä hiljainen kun minun Blackbird, eikä me täällä pöndellä nyt muutenkaan ihan toistemme lähietäisyydellä olla.

Toista oli aikanaan taloyhtiössä. Joku piippari änkytti että kissansa pelkäsi kun VTR:ää (vakiopöntöt) käynnistelin aamuisin roskiskatoksen alla. Hieman outoa, semminkin kun kyseisellä naapurilla ei kissaa edes ollut (toisen naapurin vahvistama tieto). Joka lähtöön...

/MarcusB
 
Heh! Kohtalotovereita...
smile_org.gif
Viime kesänä naapurin emäntä tuli kysymään, että voisiko noita ääniä mitenkään säätää kun tuntuu aamulla, että ikkunat tippuu karmeistaan..? Kattelin hetken pyörää molemmilta puolilta ja totesin, että ei kyllä volume nappia löydy... Onhan ne aika miehekkäät nuo aprilian V2-jytinät.
biggrin.gif
Db-killereitäkään kun en omista, niin tämän asian kanssa vaan on tultava naapureidenkin toimeen...
 
Tässä on nelisen vuotta sahailtu kotitiellä erilaisilla vehkeillä eikä olla vielä ainakaan tultu valittamaan.. Mopoaikana mankilla tosin tuli mittariin 600km kun sahasi tuota 50m pätkää edestakasin  
withstupid.gif
biggrin.gif
Silloisen tyttöystävän kanssa sitten tuli eksyttyä hirvipeijaisiin ja menin läpälle jonkun hänen kaukaisen sukulaisen kanssa ja todettiin että asumme samalla tiellä (en ollut noteerannut tyyppiä ennen vaikka oltiin varmasti nähty) ja sieltähän sitten tuli että satutko tietään kuka se jannu on joka keulittelee sillä monkkarilla siinä meidän tiellä päivät pitkät..  
kaboom.gif
 
biggrin.gif


Moottorisaha Husqvarna sai kans varmasti naapureiden pään hajoomaan mutta tuon nykyisen vehkeen kanssa pitää olla jo vähän tarkempi miten sitä huudattaa, Zard antaa mielipiteensä kuulua aika lujaa kun kahvaa antaa.. Varsinkin myöhäisempinä vuorokaudenaikoina tulee ajettua mahd hiljaisesti.
 
Eipä oo kukaan toistaseks valittanut vaikka puolkuuden kuuden välillä on käyntii laitellutkin, en kyllä jaksa alkaa työntelee mihinkää. Hiekkapiha ja kaikkee. On tossa jollaki mökää pitäviä sutsukejakin, joko ne ei aja niillä aamuisin tai sitten se ei häiritse. Sitäpaitsi tuo muksu huutaa yöt, eikai se mopon pörinä enää siinä haittaa tee.
 
Eipä oo tullu sanomista vaikka pyörä pöriseekin pihassa satunnaisiin vuorokauden aikoihin. Naapurin HD on tosin pari kertaa herättänyt, mutta mikäs sen parempi herätyskello kuin V-tvinin jyskytys.
 
Suorilla putkilla kun täräytin pihaan ekaa kertaa niin naapurin äijä käveli parkkikselle ja totesi että "alkaa kuullostamaan moottoripyörältä" ja alkoi kertomaan miten -70 luvulla veti jytällä nurin Tarvontiellä. Vanhemmat naapurit alkoi myös morjenstelemaan, outo juttu.
 
asun kerrostalossa ja talon alla on halli jossa pidän mopoani ja kerran sitte ku mopo siinä kävi tyhjäkäyntiä niin alko hallin ovi (rappuun johtava) paukkua siihen malliin että onko sieltä joku palokunta tai poliisi tulissa läpi väkisin?!? (lukossa kun on)

kävin sitte avaamassa oven ja sieltä ryntäs nainen mopon kimppuun että "nyt se mölytöösa pois ja vähän äkkiä! kun taulut tärisee tossa yläpuolella! tämä ei ole mikään mopotalli vaan autotalli!"
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif


yritin pysyä kohteliaana mutta eihän tollasta voi vakavasti ottaa
tounge.gif

(eikä toi acra nyt niin paha voi olla
tounge.gif
)

muuten mitään ongelmaa ei (mulkasuja lukuunottamatta) ole ollut!

toisin kuin eräällä itähelsinkiläisellä kerrostalon pihalla jossa yksi kaveri asu aikasemmin... siellä oli joka perkeleen kolossa kyltti että "tämä tila ei ole tarkoitettu moottoripyörien pysäköintiin" vaikka niistä ei olis ollu niissä paikoissa mitään haittaa
nixweiss.gif
(joku ei vaan pitäny mopoista tai jotain???)
 
Itse asustelen kerrostalossa ihan Kuopion keskustassa. Tuossa aivan parvekkeiden alla on kaksi tolppaa, joissa on kyltit Moottoripyörät ja Polkupyörät. Motskareiden paikalla on vielä sellaset laatat laitettu ettei uppoo jalka hiekkaan
thumbs-up.gif


Ilmeisesti joku moottoripyöräilevä isännöitsijä tai hallituksen jäsen on moisen aikanaan järkännyt ja mitään sanomista pyörän äänistä ei ole tullut..vielä. Täksi kesäksi nim. vaihtui "hengittävämmät" putket...olkoon sitten vaikka vastalauseena koko talven jatkuneelle remonttibuumille, joka pilasi useammat unet
033102bebe_1_prv.gif
(tulen usein töistä aamuyöllä, jolloin nukun aamupäivän)
 
Toistaiseksi ei ole mitään valituksia kuulunut. Vaikka välillä on kuuden aikoihin pistänyt pyörän lämpeemään.

OK-talo alueella on ehkä muutenkin hiukan suvaitsevampaa porukkaa ja äänieristykset on hiukan paremmat kun kerrostaloissa.

Yhdessä naapurissa on aloitteleva rock-bändi
biggrin.gif
ja toiset naapurit pitää
033102beer_1_prv.gif
henkisistä illanvietoista.

Joten ei yhden pyörän hetkellinen pörinä voi aiheuttaa ongelmia, eihän.
blush.gif
 
Kyllä ne ainakin tervehtii vielä ja muutaman sanan aina välillä vaihdan eikä oo ollu sanomista taikka eivät ole huomauttaneet asiasta
033102beer_1_prv.gif
 
Eipä oo tullut muuta kuin kyselyä, että paljoks on kertynyt kilometrejä... Tarkoittanee sitä, etteivät edes noteeraa kun lähden ajelemaan. Lähimmät naapurit ovat kaikki eläkeiässä, mutta on tuossa yks vähän nuorempi, joka aika ajoin testailee crossipyöräänsä lähikaduilla
tounge.gif
ja vielä viime vuonna Haijjapuskaansa...
 
eivät oo valitelleet,tosin kerran soittivat polliisit paikalle,kun ducatia säätelin kerrostalon parkkipaikalla
tounge.gif
koukut totesivat et pakko oli tulla paikalle ku kutsu kävi,mut eivät voi puuttua asiaan! eri asia jos olisin käyttänyt konetta klo 22-06 välisenä aikana!
 
Back
Ylös