G
Guest
Guest
Onko moottoripyörän välitysten muuttaminen ratastamalla laitonta? Esimerkiksi mopojen kohdalla tuo on kiellettyä, mutta eikös moottoripyörää saa ratastaa? Pitääkö muutos katsastaa?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minkäs ihmeen takia polisiisit sitten sakottaa mopoilijoita = alle 50 cm3. kun on välitykset muutettu??Mopoissa alla 50 cc saat vaihtaa välityksiä mielin määrin, kunhan mopedin nopeus ei nouse yli 45 km/h. Mopedeissa yli 50 cc saat vaihtaa välityksiä, kunnes poliisisetä sinivalkoinen vie kortin hyllylle ja sitten kävellään .... kunnes taas ..
No eiköhän se ole niin että jos mopossa on välitykset vaihdettu niin kyllä sillä on pyritty saamaan lisää vauhtia. Itse en ainakaan ole törmännyt lakitekstiin joka kieltäisi välityssuhteen muuttamisen, jos nyt joku haluaisi vaihtaa pienemmät välitykset (huippunopeus pienenee)Minkäs ihmeen takia polisiisit sitten sakottaa mopoilijoita = alle 50 cm3. kun on välitykset muutettu??Mopoissa alla 50 cc saat vaihtaa välityksiä mielin määrin, kunhan mopedin nopeus ei nouse yli 45 km/h. Mopedeissa yli 50 cc saat vaihtaa välityksiä, kunnes poliisisetä sinivalkoinen vie kortin hyllylle ja sitten kävellään .... kunnes taas ..
Vaikka ei kulkis kun 30km/h
Jaksoiko joku oikeasti nähdä noin paljon vaivaa?Ainakin ennen mopoissa oli tyyppikilpi, jossa oli välitys merkitty tyyliin esim.1:13.5. Eli kun vallesmanni laittoi suurimman vaiheteen päälle ja tuuppi mopoa yhden renkaankierron eteenpäin oli mäntä mennyt edestakaisin 13.5 kierrosta.(yleensä venttiili alas ja siitä kierros). Jos ei välitys natsannut, niin tyyppikilpi irti ja sakot. Tyyppikilven sai kun kävi konttorilla näyttämässä että oli välitykset taas kunnossa.![]()
Jaksoi. Poliisillakin oli vielä aikaaJaksoiko joku oikeasti nähdä noin paljon vaivaa?
sanoi:Lasketaan niistä ainakin prosentit
13. Ketjut/remmi + ketjusuoja 1 %sanoi:Lasketaan niistä ainakin prosentit
Kuluva osa, ei ymmärtääkseni vaikuta prosentteihin pelkkien rattaiden vaihto. Taitaa tulla prossalaskut kysymykseen, sitten vasta, kun vaihtaa toisiovetotapaa. Esim. Hihnasta -> ketjuun, tms.
Noinpa näyttäisi menevän. Toisaalta eipä sillä väliä, koska menee vain 1% joten ei tarvi muutoskatsastaa.Näin se laki sanoo. Eli suomeks jos vaihdat muuhun kuin alkuperäiseen niin prosentit periaatteessa menee.
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021258
Lupaan syödä kypäräni, jos prätkäni menee prosenteille vain ja ainoastaan alkuperäistä pienemmän mutta muuten täysin laitteeseen sopivan rattaan vaihdon takia.13. Ketjut/remmi + ketjusuoja 1 %sanoi:Lasketaan niistä ainakin prosentit
Kuluva osa, ei ymmärtääkseni vaikuta prosentteihin pelkkien rattaiden vaihto. Taitaa tulla prossalaskut kysymykseen, sitten vasta, kun vaihtaa toisiovetotapaa. Esim. Hihnasta -> ketjuun, tms.
Näin se laki sanoo. Eli suomeks jos vaihdat muuhun kuin alkuperäiseen niin prosentit periaatteessa menee.
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021258
tossa tapauksessa mun pyörä on laiton ja prosentit paukkuu! voi hitsin hitsi...13. Ketjut/remmi + ketjusuoja 1 %
Näin se laki sanoo. Eli suomeks jos vaihdat muuhun kuin alkuperäiseen niin prosentit periaatteessa menee.
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021258
Ai kauheeta ja kamalaa, maine meneetossa tapauksessa mun pyörä on laiton ja prosentit paukkuu! voi hitsin hitsi...
vähällä pääsen jos rattaista ratsataanAi kauheeta ja kamalaa, maine meneetossa tapauksessa mun pyörä on laiton ja prosentit paukkuu! voi hitsin hitsi...vaan menkoon jos silleen tahtoo
Vaan miten kummassa tuokaan ei ees yllattanyt...![]()
Sä oot ihan selkeesti asunut LohjallaJaksoi. Poliisillakin oli vielä aikaaJaksoiko joku oikeasti nähdä noin paljon vaivaa?
Ammoisella 80-luvulla Suomi oli pikkuinen lintukoto, jossa maailman pahuus ei vielä näkynyt.
Poliisikin piti ihan ratsioita, Ei mitään puhallus, vaan kaikki paperit ja auto syynättiin läpikotaisin. Ja tuohon ratsiaan ei valittu sattumalta vaan kaikki pysäytettiin. Tutkat seisoivat kolmijalalla paikallisen kirkon vieressä... Jopa tunteja. Huumeitakin varmasti oli, mutta ne olivat pienen piirin hommaa, eikä vallannut lööppejä. Viikonloppuisin pikku kaupunkien keskustoissa poliisia työllisti ns. rundinajo, joka kyllä huomattavasti väheni, kun Miami Vice alkoi. Keskustassa saattoi olla satoja nuoria, nykyisin taitavat häärätä ja jauhaa paskaa enemmän netissä.
Silloin puhuttiin myös "tappajamopoista" Poliisilla oli aikaa tutkia ja syynätä mopoja ihan riiittävästi. Ajoivatpa joskus jopa takaa niitä.
sanoi:Lasketaan niistä ainakin prosentit
Kuluva osa, ei ymmärtääkseni vaikuta prosentteihin pelkkien rattaiden vaihto. Taitaa tulla prossalaskut kysymykseen, sitten vasta, kun vaihtaa toisiovetotapaa. Esim. Hihnasta -> ketjuun, tms.
Nyt on pyörä kuritettu lain mukaan 25kw ja nuo välitykset vaikuttavat nyt aivan turhalta. Pitävät minusta kovempaa meteliäkin tai sitten ketju on löysällä
Onko tämä mahdollista, vai onko cebarin ominaisuus pitää "ketjumaista" ääntä? Tuntuu kuin ääni tulisi edestä päin. Pyörässäni on vaihdettu tehoputki mutta tämän mallista ei ole mitään tietoa.
Voiko tämä johtua tuosta järkyttävän isosta takarattaasta? Aion rattaan vaihtaa oitis kun jollakin riittäisi aika sen vaihtamiseen
juuri kun toisen tekis hyvää ajaa kovaa niin ei kone salli... Eniten häiritsee nuo pienet vaihteet kun kone huutaa ku viimestä päivää ja kiihdy ei sitten millään vasta kun 5-6 vaihteilla.