• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Onko kokemuksia Schuberth S1 potasta

Tollanen alkanut kiinnostaa. Kertokaa onko oikeasti hyvä vai mainosmiesten puheita.

Onko Visiiri + pinlock oikeasti huurtumaton yhdistelmä ?
 
schuberth s1 pro

Ja omakohtaista kokemusta vain ei-promallista, joskin erot on käsittääkseni aika pienet. Olen tyytyväinen
smile_org.gif
 
Tarkoitatko S1 vai S1 Pro mallia? S1 on vanhempi malli joka ei ole enää tuotannossa, ja siinä ei vakiona pinlock visiiriä ole, toki sekin on siihen saatavana. S1 mallia saa edukkaasti jos vielä oikeassa koossa jostain löydät.

Käyttökokemusta ei kummastakaan ole, koska kumpikaan malli ei istunut päähäni. Itselläni on R1 malli, johon olen ollut hyvin tyytyväinen. R1 on hieman äänekkäämpi testien mukaan kuin S1/S1 Pro, mutta silti huomattavasti hiljaisempi kuin aiemmat kypäräni.

Pinlock oikein eli tiiviisti asennettuna on itselläni ollut täysin huurtumaton, tosin minulle se ja sama kun rillit on jossain vaiheessa huurussa kuitenkin....
 
Mulla on ollut S1 tämän kesän käytössä. On loistava kypärä. Pinlock on ollut tänä kesänä aika ankarassa testissä, eikä ole mennyt huuruun kertaakaan sisäpuolelta. Visiirin ulkopuoli meni viimeksi tänään huuruun, kun syyläriin osuva sade höyrysi liikennevaloissa.

Tuuletus on hyvin järjestetty, ei ole liian kylmä tai kuuma. Aurinkovisiiri on loistava. Kypärä on hiljainen. Ei pahaa sanaa pysty sanomaan.
 
Kiitos linkistä. Pitää lueskella.
Huomenna oon menossa sovittamaan.


Kyseessä PRO malli, koska myyjä sanoi pinlock:in olevan vakiona.
 
Juu on viimetalvena hommasin S1 sen ja tyytyväinen olen ollut. hommasin siihen keväällä pinlock visiirin.

Hiljanen ja mukava.
C2 jäi hyllyyn makaamaan koko kesäksi - nyt olis muuten myynnissä...
 
Kiitos kommenteista. Vaikuttaa hyvältä kokemustenne perusteella. Jos vain sopii mun kuulan muotoon niin taitaa olla seuraava kypärämalli valittu.

Päänsuojan uusiminen ollut mielessä noin kuukauden ajan ja kun eilen nykyisen onnistuin pudottamaan ja siinä pikapelastusyritystä tehdessä vielä potkaisemaan sen pallonlailla pyörimää tuli vaihto ajankohtaiseksi.

Huomista odotellessa.

Laitan tänne tietoa päästiinkö kauppoihin.
 
Itsellä s1 + pinlock (tuli mukana).Kypärä on mukava päässä, vaatii tietty "sopivan" pään sisään. Vähän jäännyt epämääräinen kuva visiiristä. Totta että ei huurru helposti mutta kerää jotenkin oudosti kosteutta jonka tuloksena näkymä on samea. Silloin valot häikii oudosti. Pinnoite myös (sisäpuolelta) "hilseilee" irti; itsekseen sateella ajelun jälkeen, bye bye pinlock
omg.gif
Ja käyttöä on takana Heinäkuusta lähtien... Aurinkolippa käy hätävarana. Optisesti ok. On vaan ilmeisesti kyllästetty samalla pinlock tökötillä kuin varsinainen visiiri. Eli aurinkolipan läpi tihrustellessa tulee sellainen olo että joku olisi laittanut aurikoöljyä sen päälle. Eli omasta mielestä aurikovisiiri ja pinlock eivät anna paljoakaan lisäarvoa muuten hyvälle kypärälle. IMHO.
 
S1, S1 pro ja R1 on sama pinlock.
Mulla on kyllä pysynyt sekä pinlock että aurinko "lippa" ihan kirkkaina.

Aurinko "lippaa" olen pariin otteeseen putsannu vedellä ja mikrokuidulla kun siihen on kerääntynyt muuta skeidaa. Varsinaista visiiriä ei ole tarvinnut kun ulkopuolelta putsailla ökkömönkijäisistä.
 
Itsellä s1 + pinlock (tuli mukana).Kypärä on mukava päässä, vaatii tietty "sopivan" pään sisään. Vähän jäännyt epämääräinen kuva visiiristä. Totta että ei huurru helposti mutta kerää jotenkin oudosti kosteutta jonka tuloksena näkymä on samea. Silloin valot häikii oudosti. Pinnoite myös (sisäpuolelta) "hilseilee" irti; itsekseen sateella ajelun jälkeen, bye bye pinlock
omg.gif
Ja käyttöä on takana Heinäkuusta lähtien... Aurinkolippa käy hätävarana. Optisesti ok. On vaan ilmeisesti kyllästetty samalla pinlock tökötillä kuin varsinainen visiiri. Eli aurinkolipan läpi tihrustellessa tulee sellainen olo että joku olisi laittanut aurikoöljyä sen päälle. Eli omasta mielestä aurikovisiiri ja pinlock eivät  anna paljoakaan lisäarvoa muuten hyvälle kypärälle. IMHO.
Sulla ei siis ole pinlock-visiiriä, vaan se vanha käsitelty visiiri. Se oli aivan hanurista. Pinnoite hilseili irti muutamassa viikossa, mutta takuu toimi ja sain pinlock-visiirin vanhan tilalle maksamalla normaalin visiirin ja pinlock-visiirin hintojen erotuksen.

Pinlock visiirissä on sisäpuolella kiinteät muovinastat (pin), johon erillinen huurtumaton silikoniläystäke lukittuu (lock).
 
Se kalvollinen visiiri on hyvä niin kauan, kun se kalvo pysyy kiinni eli ei kovinkaan kauan. Lähtee itsekseen hilseileen ja sen jälkeen niitä hiutaleita saa alinomaan siivota pois. Aurinkovisiiristä olen kyllä pitänyt, kyllä se häikäisyä estää eikä tarvi pitää aurinkolaisen kanssa härdelliä ajon aikana.
 
Pinnoite hilseili irti muutamassa viikossa, mutta takuu toimi ja sain pinlock-visiirin vanhan tilalle maksamalla normaalin visiirin ja pinlock-visiirin hintojen erotuksen.

Pinlock visiirissä on sisäpuolella kiinteät muovinastat (pin), johon erillinen huurtumaton silikoniläystäke lukittuu (lock).
Ok. Minulla siis käsitteet sekaisin, kiitos selvennyksestä. Muistatko mikä oli erotus ja saitko pitää pinnoitetun paskan itselläsi?
 
Ennenkuin ostat potan niin koeaja se omalla mopolla..
Yllättävän paljon eroja eri mopoissa pyörteilyn kanssa.

S1 on ollut itsellä ja tyytyväinen olen ollut.
Siinä on älyttömästi leukatilaa eli mahtuu mikkiä sun muuta sekaan, tosin se tuntuu tosi isolta kun vertaa sporttisempiin pottiin..
 
Ennenkuin ostat potan niin koeaja se omalla mopolla..
Yllättävän paljon eroja eri mopoissa pyörteilyn kanssa.

S1 on ollut itsellä ja tyytyväinen olen ollut.
Siinä on älyttömästi leukatilaa eli mahtuu mikkiä sun muuta sekaan, tosin se tuntuu tosi isolta kun vertaa sporttisempiin pottiin..
S1.Pro pisti vaihtaan alkuperäisen pleksin Givin tilalle 750-äffään , alko tempoon virtaukset päänuppia siihen malliin kuin alkuperäinen Hjc:ta ! Että pienestä se on kii , lauloi.....
033102bebe_1_prv.gif
 
Ennenkuin ostat potan niin koeaja se omalla mopolla..
Yllättävän paljon eroja eri mopoissa pyörteilyn kanssa.

S1 on ollut itsellä ja tyytyväinen olen ollut.
Siinä on älyttömästi leukatilaa eli mahtuu mikkiä sun muuta sekaan, tosin se tuntuu tosi isolta kun vertaa sporttisempiin pottiin..
Näin on
crazy.gif
Ittellä cebarissa pitää hirveetä meteliä
mad.gif
Korva parat
sad_orig.gif
 
Loistopotta muuten mutta visiirintiiviste ei kestä kahta kautta, ja siitäkös ongelma syntyi.  
sad_orig.gif

Klik

Käytössä siis vanhempi S1 pinlockilla.
Ja Saksasta saa myös pikalukolla jos ei tykkää DD-soljista.
 
Yhden ajokauden jälkeen käyttökokemukset ovat toistaiseksi miinuksella: tuo visiirin pinnoite lähti hilseilemään heti kättelyssä, mutta siihenhän on ratkaisu olemassa. Aurinkovisiiri on toiminut kohtuullisesti, normaaliajossa ei ole tarvinnut aurinkolaseja. Kypärä on hiljainen, mutta samalla tietenkin ahtaan tuntuinen alaosan "umpinaisuuden" takia. Pahin pettymys on kuitenkin ollut juuri tuon alaosan hankaaminen olkapäähän sivulle katsoessa; tämä tuli esille radalla ajaessa, jossa päätä käännetään reilusti mutkien suuntaan. Ja juuri tuota rata-ajoa silmällä pitäen päivitin umpikypärän viime talvena...
Ensi kaudeksi hankin kuitenkin tumman visiirin, koska haluan koko näkökentän alueen olevan samassa kirkkausasteessa. Ikävuosien kertyessä on silmien reagointinopeus laskenut ja muuten kätevä aurinkolippa aiheuttaa ajoittain juuri tuota ongelmaa. Hiljaisuus ei myöskään ole itseisarvo, käytän kuitenkin aina korvatulppia ajaessa.
 
Mistä meinasit löytää tumman visiirin S1:een? Mulle kelpaisi hyvin miedosti sävytetty visiiri, sellainen jolla pärjää myös illalla..
 
Back
Ylös