Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Mikäs vitun paja se on mikä ei huolla kaikkia mopojaJa tästä on helppo päätellä miks useemmat korjaamot ei ota yli 10 vuotta vanhoja mopoja huollettavaks/korjattavaks.Näitä kun lukee, niin ymmärtää miksi niin harva haluaa alkaa yrittäjäksi...![]()
Jos pultti olis katkennut poisottaessa, vois ajatella, et ne oli ruostuneet ja huonokuntoiset.Mut...siitäkin selvitään vastakierretappisarjalla.Ei pitäis viedä kauheasti aikaa lisää
Ja oikeesti unohtakaa noi vastakierretapit, sillä jos sen onnistuu katkaiseen vaikeuksia tulee oikein urakalla.
...tä? Jos yksi katkeaa, niin kaikki vaihdetaan. Ei niitä nyt aleta koittaan, että jospa muut kestäis. heti homma purkuun ja kaikki pultit uusiksi. Todellista hölmöyttä katkoa yhtään enempää, jos ensimmäinen jo katkeaa.MUTTA jos nuo meni ihan normi-momentilla, niin viksumpaahan nuo oli katkoa kerralla kuin juoksuttaa kantta neljä kertaa pajalla?![]()
Ja kun ketjun lukee läpi, niin aika moni kirosi k.o. huijaritunariyrittäjän alimpaan helvettiin. Siinä se mutun kaikkitietävyys taas tuli ilmi. Onnea alkavalle ajokaudelle.sitten näistä ylimääräisistä kuluista.asiallisen keskustelun jälkeen sieltä todettiin,että eiköhän me tästä molempia tyydyttävään sopimukseen päästä.kysyin paljonko koneistamo reissu maksoi ja totesi siihen että eiköhän se ole heidän hommia
no taas on 3vk vierähtäny ja vieläkin mopo siellä liikkeessä.
mikähän on sellainen kohtuullinen aika mitä asiakkaan voi antaa odotella työ valmistumista.sillon 3vk sitten oli kaikki kasausta vaille valmiina.vähän syö miestä ku lomaakin on jo viikko menny ilman mopoa![]()
jos ei ala tapahtua niin käyn mopon pois ja maksan jollekin osaavalle sen kasaamisen
Kyllä se on niin, että ammattitaitoinen huoltomiesno taas on 3vk vierähtäny ja vieläkin mopo siellä liikkeessä.
mikähän on sellainen kohtuullinen aika mitä asiakkaan voi antaa odotella työ valmistumista.sillon 3vk sitten oli kaikki kasausta vaille valmiina.vähän syö miestä ku lomaakin on jo viikko menny ilman mopoa![]()
jos ei ala tapahtua niin käyn mopon pois ja maksan jollekin osaavalle sen kasaamisen
Tuon perusteella pajalla on siis katkennut useamminkin niitä ruuveja, kerrotko vielä pajan nimen, niin en suotta kohdalla jarruttele palveluja tarvitessa...no niin uutta tietoa asiasta.soitin äsken huoltoon ja kyselin missä mennään.kaikki muuten ok,mutta kannentiivistettä odottelevat,sen pitäis tulla tällä viikolla joten sovittiin että käyn mopon hakemassa viik.loppuna kun oon muutenkin savoon päin menossa.
sitten näistä ylimääräisistä kuluista.asiallisen keskustelun jälkeen sieltä todettiin,että eiköhän me tästä molempia tyydyttävään sopimukseen päästä.kysyin paljonko koneistamo reissu maksoi ja totesi siihen että eiköhän se ole heidän hommia![]()
palaan asiaan kunhan mopo on noudettu ja asia loppuun käsitelty
Ei ole tullut mieleen, että voisi itse huoltaa?Minäkin kun ajelen pyörääni huoltoon vajaan 300km päähän, niin ei viitsisi turhaan reissua tehdä.
Ihmettelen aika suuresti, että miksi kansi piti viedä koneistamoon. Onko se sitten niin julmetun kova pultti, ettei siihen vastakierretappi pure, vai minkä ihmeen takia se kansi pitä viedä koneistamoon???eli ku uusia nokkia oli laittanu paikoilleen niin pukkien kiinnitys pulteista neljä SIIS 4 oli menny poikki.selitys kuului että olivat kuulemma niin venyneet ja kiristäessä oli sanonu poks.
no nyt on sitten kansi koneistamossa jossa korjataan sitten nämä jotka oli menny vituiks.kannentiivistekin pitää tietysti vaihtaa.