• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Oletko koskaan törmännyt lintuun?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Plootu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Liittynyt
23.3.2007
Sijainti
Kuopio
Yleinen kysymys kaikille: Oletko koskaan törmännyt mp-pyörällä lintuun? Mitä tapahtui?

Kysymys tulee siitä kun noita siivekkäitä eläimiä lentelee tien poikki silloin tällöin. Kait ne autoa tajuaa väistää
omg.gif
mutta entä kakspyöräistä?
 
Kerran joku "tirppa" lenteli suoraan kypärän kylkeen. Vähän siinä pelästy, kun visiiri oli sopivasti auki. Vauhtia oli joku 70km..
crazy.gif
 
Tästäkin on tainnut olla useampi keskustelu, haulla löytynee. 2 kertaa on lintu osunut, ensin olkapäähän noin 80 vauhdista, toisella kerralla jalkaan n. 140 vauhdista. Molemmissa tapauksissa linnut oli pieniä joten mitään vahinkoa ei itselle tullut, mitä nyt paikat vähän kipeyty. Linnuilla oli huonompi tuuri
kynttila.gif
 
Kerran pärrän keulaan/pleksiin tuli kunnon kaatopaikkalokki, kauhee siivo mutta pyörä ehjä, vauhtia joku 120 ristus mikä haju kun se leves päälle...

Harakka suoraan olkapäähän ehkä 90km/h, hieman nykäs muttei muuta.

Ainakin kaks kertaa pienempiä lintuja alakatteisiin osunu, katteet veressä ei muuta.
 
100km/h ajoin ja koppelo nousi ilmaan keskeltä tietä. Jarrutus -> kahvoista kiinni -> pää alas!! Koppelo kopsahti olkapäähän. Katsoin peilistä -> höyhenet leijui ja koppelo lenteli mettään. Olkapäähän mustelma!
 
Ajoin kemorassa pääsuoralla n.200km/h ja pikku lintu oikeaan rintaan kävi kyllä hiukan kipeetä ja säikähdin kyllä melkoisesti
omg.gif
Seuraavalla ringillä körryyttelin hiukan hiljempaa ja siinähän se tirppa oli pientareella varsin död.
 
Kehä3:sella vanhan kartanon liittymän tienoolla,monta vuotta sitten.

Ajelin muina miehinä ja yks kaks pam, joku seetanan pikkuruinen tirppa iskeytyi olkapään/rinnan seuduille. Sattui muuten niin saakelisti, vauhtia oli joku 110km/h!!
 
Aikonaan Möhköllä. Ajoin 51:stä Helsiinkiin päin kun varis lähti jäniksen raadolta muttei ehtinyt alta pois. Osui vasempaan peiliin, peili pyöri jengoiltaan ja lensi tielle. Hain peilin, vedin nortin ja odotin kunnes syke oli edes lähellä normaalia. Pyöritin rikkinäisen peilin takaisin paikalleen ja jatkoin höyheniä syljeskellen matkaa.
062802moto_prv.gif
 
Iso lintu on ollut pari kertaa lähellä. Pikkulintu löytyi muumioituneena katteiden sisältä nokkahihnaa vaihdettaessa. Kaverini Zephyrillä törmäsi riekkoon viime syksynä, koska ajoin perässä, oli hetken kuin olisi lumituiskussa ajanut. Paljon oli höyhentä ilmassa. Onneksi ei lintu osunut jarrukahvaan...
 
Pikkulintu kerran harhautu miun tielle. Kytkinkäteen osu noin 80km/h vauhdissa. Melkosen heikosti kävi tipulle, itellä meni hanska vaan pesuun.
 
Joku pikkulintu aikoinaan nousi tiensivusta ja olis tullut suoraan sisälle "pottaan" mikäli ei olis tullut vaistomaista väistöliikettä. Tirppa paukahti sitten kypärän sivuun ja oikaisi koipensa.
 
Muutaman kerran lähellä käynyt, ja nyt sitten viimeviikolla osui kohdalle. Fasaani lähti tien reunasta, mutta ei ehtinyt alta... Pieni osuma peiliin ja siitä sitten hauikseen. Vauhtia oli hieman toista sataa. Oli muuten käsi aika hellänä loppupäivän. Ja peilikin säilyi täysin ehjänä
biggrin.gif
 
Joskus 70-80 lukujen vaihteessa ajelin tx 750 yammulla n.70 km/h,lokki tulee päin näköä...vedän niskoja kyyryyn-osuu sitten kypärän yläosaan ja kyllä isku oli kova niskoille.En oikeastaan välitä kokea samaa vaikkapa tupla tai tripla nopeudella.No pysähdyin sitten ja näin kun lokki selällään pellolla,jalat vielä liikuivat muutaman kerran ja sitten
kynttila.gif
 
Lokki lensi motarilla polveen ja sinne se kieri pientareelle.

Pölyt sain putsata ajoasusta ja onneksi polvilumpio on kovaa kamaa.

smile_org.gif
smile_org.gif
 
Kerran osunut pikkulintu kypärään ja kerran tiettävästi mopoon. Ensimmäisellä kerralla lintu selvisi, ei osunut niin paljon, toisella kertaa
kynttila.gif
..
confused_orig.gif
 
Lokkiin 160 (Suljettu alue). Sattui olkatoppaukseen, tuntui muttei edes sattunut. Pysähdyin katsomaan, toiselle osapuolelle kävi huonommin
sad_orig.gif

Sinänsä turha törmäys, liikaa vauhtia, lokki havaitsi pyörän, säikähti ja lähti kaiteelta lentoon -> ja suoraan päin. Tuonjälkeen muistanut hiljennellä, siltojen ym. kohdalla.
 
Pikkulintuja on kaks kappaletta osunu. Toinen edellisvuonna keskelle uudenkarheaa peilivisiiriä 80 vauhdista ja toinen tänä kesänä  140 vauhdista rystysille (tulipahan testattua miksi hanskoissa on sellaisetkin suojat).
Lokit kyllä välillä oikein tuntuu pyrkivän lentämään päin, mutta vielä ei ole sellainen osunu.
 
Back
Ylös