• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Oikeat rengaspaineet tärkeitä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja HarriS
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Niin, huoltoaseman painemittarilla tietysti. Mutta ne kun näyttävät ihan mitä sattuu. Bensamittarit kyllä pitää kalibroida vähän väliä mutta näille ei ole mitään vaatimuksia. On se kumma että toitotetaan ("päättäjät tms.") miten tärkeä turvallisuustekijä rengaspaineet on ja sitten ei vaadita mittarien kelvollisuudelta mitään. Tarkista siinä sitten.
veryangry.gif
veryangry.gif


(Just kotiloa tarkistanut ja 0.7 kilon heittoja peräkkäisillä mittauksilla ihaillut
033102ass_1_prv.gif
)
 
Kyllästyin kertomaasi ongelmaan viime kesänä ja ostin tarkan ja näppäränkokoisen digitaalimittarin ja sillä tulee viikon parin välein tarkistettua paineet.
wink.gif
 
Jos 0,2 heittää, niin ei se vielä turvallisuusriski ole.
 
Niin, kyllähän niitä mittareita myynnissä on. Purkauksen pointti vain oli se, että huoltismittareiden pitäisi olla luotettavia. Mutta niin monta asiaa pitäisi olla...
 
Samaa mieltä! Huoltisten mittareiden pitäisi olla luotettavia, mutta olen itsekkin huomannut joskus uskomattoman suuria heittoja (25% luokkaa)
crazy.gif


Josjollakullaon luotettava mittari, niin olisi kiva kuulla minkä asemien mittarit toimivat varmasti oikein - ja mitä tulisi ehdottomasti välttää
eek.gif


Voisi muuten kiinnostaa pensaiden pitäjiäkin
033102bebe_1_prv.gif
 
Josjollakullaon luotettava mittari, niin olisi kiva kuulla minkä asemien mittarit toimivat varmasti oikein - ja mitä tulisi ehdottomasti välttää
eek.gif
Ei varmaankaan pysty kukaan sanomaan
sad_orig.gif
Kerrattain yks huoltiksen pitäjä kertoi noita mittareita menevän suunnilleen tahtia mittari/kk. Ei käyttäjät yleensä kohtele kuin "omaansa" ni siitäpä nuo heitotki yleensä johtuu. Kuiteski jonniimoinen "tarkkuustyökalu" tuo mittariki kuiteski on... Tämä siis lähinnä noista letkussa olevista mittareista, pönttömallin mittareissa luultavasti tuo päivitystahti hitaampi, lienee hiukkasen arvokkaampi hankinta.
 
Eikö rengaspaineet pitäisi mitata kun renkaat ovat kylmät? Tuskin kukaan sitä pyöräänsä huoltoasemalle peräkärryllä vie, joten mittausten heitot saattavat osittain johtua renkaiden sen hetkisestä lämpötilastakin ja siihen vaikuttanee ajon pituus huoltikselle ja mahdollisesti myös sää (vesisade vs. kuiva keli). Näin ainakin itse asiaa olen päätellyt, liekö sitten aivan typerä ajatus?

Tarkoituksena on ostaa täksi kesäksi tuollainen mukana kulkeva mittari, jonka kanssa voisi mitata paineet ennen liikkeelle lähtemistä. Jos sitä pääsee vielä jossain vertaamaan tarkkaan mittariin niin saa selville mahdollisen heitonkin.
 
Suosittelen pienen digitaalimittarin hankintaa. Ne ovat varsin tarkkoja (huomattavasti tarkempia kuin huoltamoiden omat) ja kulkevat hyvin mukana.

Sitten kysymys rengaspainesta. Kuinka moni ajalee tasmalleen valmistajan suosittelemilla rengaspaineilla vai kaytatteko mahdollisesti joskus muunlaisia (yleensa korkeampia) paineita. ?

Ainakin K1200LT toimii meinaan paljon paremmin kuin ajalee himppu kovemmilla renkailla kuin mita tehdas/ja manuaali  suosittelevat. Pidossa ei ole juurikaan eroa.
 
Tuolla viime kerralla josta puhuin, heitto syntyi kun tökki sitä ilmaletkua useamman kerran peräkkäin venttiiliin. Ei yhtään kyllä tiennyt mikä niistä lukemista saattaisi olla oikea... Ja vaikka ajat 100m toiselle huoltamolle mittaamaan, tulee eri lukemaa. Siinä välissä ei renkaiden lämmöt juuri muutu.

Tottahan se on, että mittareita rikotaan sikamaisen paljon ja on kallista uusia niitä. Kun se kuitenkin on niin tärkeä turvallisuustekijä, laittais liikenneherrat sitten jotain sponssia tuohon että homma toimisi! Eihän se ikinä toteudu, saa sitä moneen muuhunkin oikeaan asiaan korjausta odotella. Eli poikkeanpa seuraavalla kerralla osaliikkeeseen ja ostan tuollaisen pikkumittarin, omaan turvallisuuteen satsaaminenhan siinä on kyseessä.
 
Olen monasti ihmetellyt huoltoasemien rengaspainelaitteiden mittarien valintaa. Yleensä mitattavat paineet ovat alle 5 bar ja silti hyvin monissa laitteissa mittarit ovat alueelle 0-10 bar. Ei ole hyvä tarkkuuden kannalta, että yleisin käyttöalue on 20-25 % mittarin alueesta. Jakoväli on yleensä 0.1 bar, mutta ymmärtäähän sen että kun niitä kolhitaan ja paiskotaan pitkin pihaa niin viisarit ja bourdonkaari taipuu ja mekanismi alkaa takerrelle. Tällöin ei 2.5 barin lukemassa 25 % virhe ole ollenkaan tavatonta. Pitäisi siis valita kohteeseen kestävämpi ja toisaalta pienempialueinen mittari.
nixweiss.gif


Se, että saa eri tuloksia kun tökkii mittaria renkaaseen useita kertoja, kertoo juuri siitä, että mittarin mekanismi takertelee ja viisari asettuu milloin mihinkin lukemaan. Useilla yrityksillä saa kyllä jonkinlaisen keskiarvon jos ei muuta mittaria ole käytössä.

Oma pieni mittari on siitä hyvä, että vaikka se ei näyttäisi absoluuttisesti oikeaa lukemaa, ei mittari vaihdu eri mittauskerroilla eli saa vertailukelpoisia lukemia.
sport05.gif
 
Onko se hyvä? Ainakaan se ei ole kallis. Kumpia se näyttää, bar vai kgf/cm2? Vai onko yksikkö vaihdettavissa? Onks tietoo?
Näyttää aika kätsältä vaikka mukaan otettavaksi. Taidan ostaa.  
062802jumpie_prv.gif
 
Niin jos ruvetaan hiuksia halkoon ei mikään mitttari näytä absoluut oikein... Sehän riittää että se ei hirveesti driftaa eli näyttää aina saman verran pieleen. Tollaisen pienen tarkkuus riittää kyllä mainiosti tähän tarkoitukseen.

Näissä mittareissa on muuten aika montaa yksikköä, eli kannattaa olla tarkkana. Esimerkkejä:

2.5 bar = 2.467 atm = 2.549 at = 2.549 kg/cm2
eli se ei ole ihan sama asia...
idea3.gif
 
Onko se hyvä? Ainakaan se ei ole kallis. Kumpia se näyttää, bar vai kgf/cm2? Vai onko yksikkö vaihdettavissa? Onks tietoo?
Näyttää aika kätsältä vaikka mukaan otettavaksi. Taidan ostaa.  
062802jumpie_prv.gif
On hyvä. Ihan samaa tavaraa myydään muissakin autotarvikeliikkeissä jonkun euron kalliimmalla. Muutamaakin yksilöä aikoinaan vertasin semmoiseen ammattimallin nestevaimennettuun painemittariin jota oli pidetty kuin kukkaa kämmenellä. Heittoa tuohon "referenssiin" oli max. 0,05 bar. Näyttää siis baareja, ei voi vaihtaa. Kulkee näppärästi vaikka pyörän työkalupussissa.
 
On hyvä. Ihan samaa tavaraa myydään muissakin autotarvikeliikkeissä jonkun euron kalliimmalla. Muutamaakin yksilöä aikoinaan vertasin semmoiseen ammattimallin nestevaimennettuun painemittariin jota oli pidetty kuin kukkaa kämmenellä. Heittoa tuohon "referenssiin" oli max. 0,05 bar. Näyttää siis baareja, ei voi vaihtaa. Kulkee näppärästi vaikka pyörän työkalupussissa.
No hyvä sitten. Mulla on täällä akkreditoidussa mittalabrassa kalibroitu painereferenssi jonka tarkkuus on +- 0.0001 bar. Voin sitten suorittaa kunnon kalibroinnin tälle piilteeman mitskulle ja kirjoittaa testiraportin...

Jos heittoa on max 0.05 ei sillä ole merkitystä. Se on alle 1 % alueesta, sitäpaitsi lämpötilanvaihtelut aiheuttavat jo suurempia paineenvaihteluita renkaissa.
 
Asiallisen oloinen värkki. Taitaa mennä hankintaan. Rengaspaineita tulee kesän mittaan toivottavasti muuteltua maastoajon ja maantiejon välillä. Voi tarpeen vaatiessa pumpata vaikka käsipelillä.
 
Back
Ylös