• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Oikea vilkku eitoimi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja shyhander
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Bilteman/Motonetin halpa sähkökynä on näppärä tuollaisissa ja kulkee kätsysti kalupussissa mukanakin.
Mulla ainakin pistelis palleihin kynän kärki, jos kalupussiin laittaisin..
pftroest.gif


Mutta asiaan; mulla oli joskus sama vika ja siihin auttoi tossa ylhäällä annettu vinkki. Rele irti, nastat puhtaaksi ja ruiskit vaikka WD-40:tä releen nastoihin.
idea3.gif
 
Yhdistä tilapäisesti vaikka akulta + johto vilkkukytkimen jälkeiseen liittimeen
(oikea).Nyt vilkut palaa koko ajan jos yhteys on kunnossa.
Vielä voit varmistaa miinuksen suoralla johdolla vilkkupolttimolle.
Näin vika on varmistettu vilkukytkimen jälkeiseen johtoon.
Jos valo ei pala alkaa vikapaikan metsästys fyysisesti johtoa seuraamalla.
 
Lisäisin viellä: että kaikkien mopojen vilkut ei ole kyketty, niin kuten edelliset linkitykset!
Esim. minun Yamahas katkaisin ennen vilkkurelettä, katkaisin antaa vain kännistys signaalin, eli paino nappi joka ei jää päälle. (katkaisn antaa vain sykäyksen vilkkureleelle)!

Ja kun utelee jonku mopon viasta, niin vastaamista helppottais, jos vaivatuis ketoo, mistä mopost, merkki & malli, on kyseessä!  
buttrock.gif
 
Nii joo tosi mooses, eli yamaha diversion kuussataa ja ysi kolmemallinen. Mutta hyvin olivat oikeat sähkökaaviot löytäneet, tossa edellä, vuosimallia myöten
biggrin.gif
Niissä on eroja jonkin verran.
 
Kun se merkkivalo toimii, vasemalla missä vilkut ok, niin vika ei voi olla enään missään muualla kuin katkaisimessa, tai katkaisimen ja vilkujen/merkkivalon välisessä johdossa!
 
No niin, vika löytyi, eli se oli emäputken vieressä ensimmäinen liitin johtosarjassa mikä tulee vilkun katkaisijalta. Samassa liittimessä on valokatkaisijat ja töötti myös.

Tarinan opetus tulee tässä: Aikaisemmin venttiilien säädön yhteydessä tutkin noita muita liittimiä, tiukassahan ne oli ja selkäkin oli kipeä... Ja se viimeinen liitin erityisesti oli tiukassa, enkä saanut sitä väsyneenä auki, ahdas kolokin vielä... Ne muut liittimet oli ihan nättejä sisältä... Eiköhän sekin ole kunnossa... Jep, justiin se tämä liitin mikä on täynnä paskaa ja kaikkea moskaa ja joka aiheutti että vilkku ei pelannut... Oliskohan tosiaan siinä syy miksei se auennut...

Kun ei tee kerralla kunnola, niin joutuu tekemään kahteen kertaan!!!
withstupid.gif


paskaneliitin.jpg
 
Joo tosiaan tuo liitin hanaa vastaan edelleen.. nyt tipahti vasemman puoliset vilkut... Pikkasen sain sormin kopeloitua tuota liitintä ja vilkku alkoikin pelaamaan... Mutta kun samassa liittimessä on valot kanssa, niin eikös valot alkaneet pätkiä... Jännä fiilis kun ajaa pimeässä btw...
crazy.gif


Mitä tolle tekee. Onkohan jossain saatavilla jotain pieniä metallista tehtyjä "pulloharjoja" joilla noita liittimien kontakteja vois vielä kiillotella.

Vai saako tuollaisia liittimiä tarvikkeina.. ja miten johdot sellaiseen kiinnittyy..

Vai juottaisiko vaan kaikki piuhat kiinni???
nixweiss.gif
Saahan ne juotokset kolvilla helposti auki jos semmoine tarve tulee..
 
suihkuta reilusti crc:tä ja hinkkaa sitä irti-kiinni "riittävän" monta kertaa.

onko naaraskappaleessa jälkiä sulamisesta? yleensä nuo huonot kontaktit aiheuttaa liittimien kuumentumista.

jos johdoissa on 2-3cm varaa niin vaihda koko liitin, ei tarvi olla "genuine spare part". en nyt muista löytyykö motonetista, mutta jostain autotarvikeliikkeestä voisi löytyä. en suosittele suoraan kolvaamista, vaikka se helpompaa onkin kuin liittimien vaihtaminen. seuraavaa omistajaa vituttaa kuitenkin moiset purkkaviritykset  
tounge.gif



edit: tarkista että ne uros pinnit todella menee pohjaan kun liittimen lyö kiinni. joskus käy myös niin että se pieni klipsu pettää joka pitää pinniä kiinni. tämän voi tarkistaa liitin kiinni siltä puolelta mistä johdot menee sisään. tosin tuossa (epätarkassa) kuvassa kaikki urokset näyttäisi olevan samalla tasalla?
 
Ei ole onneksi mitään sulamisjälkiä. Otin nyt taas liittimen tarkasteluun Suihkin CRC:tä lisää ja kompuralla puhallusta perään. Tein sorkintatyökalun, jolla rytmikkäästi törkin naarasliitintä syvälle sen kontakteihin. Ja testaamaan... Oikeapuoli ei vilkuta
mad.gif
Käsi taas katteen helman alle ja kopeloimaan... pikkusen sormilla otetta ja taas vilkut toimii joka suuntaan...

Ottaa päähän. En tiä mitä tolle tekis.. Yhdeksän kontaktia tossa olis, Motonetin listoilla (http://kauppa.motonet.fi/web/guest/muut#groupid=372) on jotain 1-6 kontaktisia vesitiiviitä pikaliittimiä. Kannattaisko niitä ostaa pari kipaletta (joku looginen jako esim. valot+vilkut+töötti omille liittimille). Vesitiiviys nyt kuulostais hyvältä. Tai sitten tuolla olis jotain "Pistorasioita lattaliittimille" joiden kuvista ei oikein selviä mulle mitä ne on..

Eihän noita liittimiä taida saada johdoista katkomatta irti. Ja miten ne johdot saa uuteen liittimeen kiinni. Uros-Naaras -kontaktit näyttää ihan abiko-tyyppisiltä ratkaisuilta, eli kun ne ottaa kiinni niin kontakti syntyy, en tiedä miten pohjaan ne menee ja onko sillä merkitystä.
 
Jos siis ovat abikon näköisiä liittimiä niin pikku ruuvarilla yms. kalulla liittimet yksi kerrallaan irti, sitä pientä lukitusliparetta painamalla lähtee.

Helpompi putsata ja kiristellä niitä mahdollisesti löystyneitä naaraspuolisia liittimiä.

Näkee samalla josko jokin johto on jo lähes poikki.

Motonetistä saa noita runkoon sopivia liitinosia.
Lattaliitin, suojaamaton.
 
Minä kyllä tekisin kokonaan uudet (2) liittimet.Johdoissa voi olla jo vikaa
aivan liittimen tyvessä.Hyvä tulisi jos olisi vara lyhentää 3-4 cm molemmista
liittimistä johtoja ja pujottaisi kutistemuovia ennen kolvaamista.
Lopuksi kuumailmapuhaltimella kutistemuovi liitoksen päälle.
 
Tein sorkintatyökalun, jolla rytmikkäästi törkin naarasliitintä syvälle sen kontakteihin. Ja testaamaan... Oikeapuoli ei vilkuta
mad.gif
Käsi taas katteen helman alle ja kopeloimaan... pikkusen sormilla otetta ja taas vilkut toimii joka suuntaan...
Kevennyksenä voisi sanoa että nousuhumalassa ja naisseurassa tuon lukeminen kuulostaisi eroottiselta.
 
Vastaavan tyyppinen ongelma oli minulla Busassa, kun katteet ja liittimet olivat olleet irti. Vilkku ei toiminut. Kytkentäkaavion avulla paikallistin liittimen ja siitä muutaman mahdollisen johdon, joka voisi olla ongelman syy. Selkeästi vika oli liittimessä, koska välillä vilkku toimi kun liitintä liikutteli. Liittimessä ei ollut mitään näkyvää vikaa. Vika selvisi, kun nuppineulojen ja irto johdon avulla kytkin johto kerrallaan liittimen yli. Yksi liitin ei kytkenyt kunnolla. Käänsin vähän liitin pinniä ja kontakti toimi, eikä le enään aiheuttanut ongelmia.
 
Back
Ylös