Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Foorumilta löytyy hakusessa osio. Mielestäni siellä voi etsiä myös matkaseuraa. Varmasti tuollainen ilmoitus myös sieltä huomataan. Tietenkin jos tälläisiä matkaseuraa haetaan useasti, niin en näe mitään estettä miksei tälläistä voisi olla foorumilla olla.Olen vähän moderaattorien suuntaan aikaisemmin viitannut, että olisi mukavaa jos olisi matkailun alla vaikka joku jotenkin jäsennelty "Onko matkaseuraa palsta???". Olisiko ideaa? Noh, tietenkään ei kun kaikki tuntevat jo toisensa ja tietävät toistensa aikataulut. Matkat on sovittu jo vuosi ennakkoon jne. Siis suunnitelmallisena toimintana matkustaminen tietty joillain menee noin.
Ollaan näköjään taas täysin samaa mieltä. Ei mitään järkeä lähteä Eurooppaan viikoksi. Kotkanpesälle taitaa muuten olla Normandiasta melkoinen matka, veikkaisin 600-700 km.Kivoja pläänejä teillä, MUTTA; viikko on aivan liian vähän aikaa! Uskokaa pois! Kaksi viikkoakin on aivan minimi, jos aikoo nähdä jotain, eikä vaan ajaa posottaa. Jos aikaa ei ole viikkoa enempää, käyttäkää se muuhun. Normandiaan on matkaa ja nähtävää on myös matkalla. Kotkanpesä, Auschwitch ym ovat must, mutta niihin pitää käyttää koko päivä.
Hah!Nostalgiaa odotellessa...![]()
Onhan siellä Belgiassa vielä Bastogne jos noita sotapaikkoja haluaa tetsata ja liikkuu tuolla suunnalla.
Minua kiinnostaisi Normandia, mutta miten on ranskalaisten (ei perunoiden) englannin puhumisen halu? Osaa ne sitä, mutku ne eivät halua puhua lontoota. Löytääkö ranskanmaalta majoitusta BB/Zimmer Frei periaatteella yhtä helposti kuin Saksasta tai Itävallasta?Hah!Nostalgiaa odotellessa...![]()
Onhan siellä Belgiassa vielä Bastogne jos noita sotapaikkoja haluaa tetsata ja liikkuu tuolla suunnalla.
Sellainen varoituksen sana, että jos yritätte haalia listaan kaikki Euroopan kovimmat sotakohteet, niin taisteluväsymys iskee ensihurmasta huolimatta. Normandian rannikon päänähtävyyksien kiertämiseen menee helposti 4 päivää, jos liikkuu aamusta iltaan. Eikä passaa krapulassa maata puolille päiville. Sen jälkeen kiinnostusmittari ei välttämättä värisi punarajalla, jos sen jälkeen pitää lähteä ajamaan Bastogneen katselemaan juoksuhautoja tai Sherman tankkeja. Nuo Kotkanpesät ja keskitysleirit ovat siitä mukavia, että ei tarvitse missään bunkkereissa rymytä (kaikki bunkkerit ovat loppujen lopuksi samanlaisia). Tietty Kotkanpesässäkin on SS joukkojen bunkkeri. Tuolta matkatarinat osiosta voi lukea Normandiasta, Kotkanpesästä ja keskitysleireistä.
Komppaan tätä. Vaikka viittä kieltä puhunkin niin osaan sen verran huonosti ranskaa että se ainoa kaverin minulle opettama kokonainen lause jota aikanaan käytin pariisin diskossa sai kohteena olleen tytön vetämään nyrkillä päin naamaani (kavereilla oli tosin kivaa). Jos osaa ne perussanat (bonjour, merci, salut, je suis finlandaise, je ne parle, une biere) niin niillä ja viittilöimällä pärjää pitkälle. Saksan puhumista en voi sattuneesta syystä ranskassa ihan suositella (kokeiltu, eivät tykänneet). Lisäksi nykyisen mobiilidatan aikana lähin sanakirja löytyy kännykästä, joten mitään berlitziäkään ei tarvi raahata mukana.Älä ota negatiivista asennetta Ranskiksiin. Me saatiin yösija jostain en muista mistä pikkukylästä, kun näytettiin käsillä lapsena opittua tuutu-asentoa (ensiksi kämmenet yhteen posken viereen ja sitten halukasta sormenosoittelua huoneiden suuntaan).