Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
tuossa oli etäisyydetkin hyvin merkattu. Mutta esimerkiksi tuo 30km pätkä Lysebotniin on äärimmäisen mutkaista, ensin se kulkee semmoisen rosoisen tunturiylängön päällä, ja sitten tippuu vuorenseinää alas vuonon päätyyn... ja jos lisäksi esim. pysähtyilee kuvaamaan, keskinopeus onkin jo ihan olematon.Googlen kartta ei tosiaankaan tahdo toimia pikkuteillä mutta tästä näkee hyvin tienumeroinnin Lysebotniin.
Tuolla päin reitti kartalla ja reitti todellisuudessa voi olla kaksi varsin erilaista asiaa, joten ei kannata turhan pitkiä päivämatkoja suunnitella, muuten voipi mennä suorittamiseksi.
Kesällä heittelee noi lämpötilat siinä +5 - +30 asteen välillä.Mimmoset kelit on pohjoisessa Norjassa tuohon aikaan? Näin yleensä? Onko lunta teillä? Toki kelit voivat muuttua, mutta semmosta yleistä tietoa haen. Kesäkuun alussa tuonne vaimon kanssa. VS 1400 Intikalla. 200 km tankillisella+varat päälle. Kanisterin paikkakin pitää vääntää talvella.Juu eiku Norgeen juhtaamaanIte tuossa kesäkuun alussa Norgen keikan heitin.Hienot oli maisemat ja muutenkin reissu onnistu ihan hyvin.Jäämeri tuli nähtyä ,mutta palleja en uskaltanu kastaa meressä sen verran viileeltä tuo vesi tuntu vielä.![]()
![]()
Viime kesänä ajettiin useiden maksullisten moottoriteiden läpi, ja kaikki oli ilmaisia moottoripyörille. Hinnasto lukee aina ennen maksupistettä, ja ainakin meidän kohdalle osuneiden teiden maksu mp:n kohdalla oli aina 0 Kr. Ajo tapahtuu kaiken lisäksi sitä automaattikaistaa pitkin (autot joissa joku automaatti maksulaite), joten jonottaakaan ei tarvitse. Taisi olla matkalla joku tunnelikin jossa oli samat temput. Toki on niitä maksullisiakin tunneleita (kuten Nordkappiin) jossa kaikki maksaa jotain. Mp:t tosin paljon halvempia kun autot.Myös faktatieto tie- ja lauttamaksuista Norjan puolella otetaan riemuiten vastaan.
Geirangerin pohjoispuolella on tietysti Trollstigen.Keskinorjaan ensi kesänä, pohjoinen koluttiin viime kesänä.
Onko niin, että ne parhaat maisemat, vuonot, kalliot ja mutkaisimmat tiet löytyy kolmiosta Oslo-Bergen-Trondheim?
katselin muiden matkaajien kuvia ja aika makealta näyttää.
Tietoa ja kuvia oli niin paljon, että tunnissa ei pitkälle pötkinyt.
Geiranger taitaa olla semmoinen maamerkki, mitä ei kannata missata?
Onko muita vastaavia tieosuuksia / paikkoja, mitkä pitää ehdottomasti sovittaa reitin varrelle?
Reittiajatus olisi Vaasa-Uumaja-Norja-ehkä Göteborg-Tukholma-Turku ja viikko pitäisi riittää.