• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Norjaan luotolla vai kruunuilla?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Hanski
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
sanoi:
Tietullejahan ei Norjassa pyörille ole, joten siihenkään ei tarvitse käteistä varata.

Pitää paikkaansa Oslon ympäristössä, mutta muualla on tietulleja, joissa maksu pitää suorittaa.

Muutamia poikkeuksia voi olla ainakin näiden yksityisteiden osalta esim. Peer Gynt jne. Jotunheimvegenille taitaa kelvata Visakin, kuten myös Juvasshyttalle.
 
En kertaakaan ole Norjassa ollut ilman kruunuja, enkä ole. Ellei sitten ryöstetä kruunuttomaksi
crazy.gif
Onko sitten niin vanhan aikanen, että luottaa vaan käteiseen siellä varsinkin tankkaus hommissa.. Pelkän kortin varaan en jättäis.
 
Luottokortilla pärjää, Visa Elektronilla ei. Se ei pelaa oikein missään ja sit joutuu ottamaan käteistä taskuun.
JOVVAIN...
sport05.gif



........Naaaaaaa, vai ei pärjää VISA-E:llä ?


No kumma juttu kun keväällä jutasin Narvik - Fauske - Junkerdal. Sitä ennen Röros - Dombås - Geiranger - Lom - Lillehammer sitä ennen eteläs kans jne. jne...joka paikasta sai pensaa ja kaupasta kassiin sapuskaa !


Niin ja viime viikolla Lakselv - Tana - Vadsö - Vardö - Kirkenes ja MISSÄÄN ei tarvinnut muuta kun VISA-E:n paitti Vesisaaren ulkomaalaisten pitämässä Kebab-pitseriassa ruunui....että tämmönen tapaus tässä kans...
nixweiss.gif


sport05.gif
Jahas, vai on sulla elektroni toiminu. Sehän on sitten selvää kehitystä siellä. Oon käyny nyt viitenä kesänä peräkkäin siellä, ollut aina vaan siinä paksuimmalla kohtaa, ja aina on ollut ongelmia ton kortin kanssa. Varsinkin, jos on yrittänyt tankata kylmäasemilta tai yöllä suljetuilta asemilta. Hirveetä arpapeliä, saako vai ei. Vähän niinku baarissa.
tounge.gif


Noh, tänä kesänä on sekä elektroni että mestarikortti mukana, nyt varmaan saa bentsiiniä joka paikasta. Lauantaina lähtö, joten se selviää aika pikaseen...
 
melkein joka paikassa tuntu visa-e toimivan pohjos norjassa.mukava reissu oli vaikkakin kamat kastu ja kengät oli puolet ajasta täynnä vettä,tulin kipees.ja joku 100 km ennen kotia meni mutka pitkäs.viragosta pleksi paskas ja tanko enemmän mutkalle mitä se oli aikasemmin ja tankki vuotaa tai siis vuoti paikattiin jeesusteipillä.
biggrin.gif


ei kellään ois tankkia ja tankoo xv 535 viragoon vuos mallia 92??
 
Tietullien lisäksi norjassa kannattaa varautua käteisellä sellaiseen että jos nyt vahingossa sattuu ajamaan hippasen ylinopeutta (norjassa toleranssi 0% ylitystä), sakot maksetaan paikanpäällä. Enpä tiedä onko Norjan polliisi ottanut höylän käyttöön
tounge.gif
 
Mo i Ranasta Narvikin suuntaan ns. "viimeinen bensa-asema" ennen Ruotsin rajaa oli pieni probleemi; automaattiin ei kelvannut kuin Norjalainen luottokortti, mutta jos meni kassalle, niin siellä kelpasi suomalainenkin Visa. Ongelma syntyy, jos on bensan tarvetta kun bensis on kiinni! Ihmettelen, miksi norskit saavat tehdä noin? Eikö Visa/Luottokortti firmat voisi puuttua asiaan? Jos heillä on esim. Visaan oikeudet, eikö heidän pitäisi automaattisesti antaa osto-oikeus myös muun maalaisille Visakorteille?
nixweiss.gif
 
Viime viikolla Vadsössä pohjois-Norjassa paikallinen pankkiautomaattikin oli sen verran viisas, että palveli selvällä suomen kielellä, kun kortin tunki automaattiin. Jotta siellä ainakin suomalainen Visa toimi oikein hyvin.
 
Nyt on kierretty eteläistä Norjaa sunnuntaista alkaen. On tää vieläkin jumalauta ihmeellinen albania! Tähän mennessä on joutunu käteiselle 2 kaupassa, 3 huoltoasemalla ja 3 retkeilyalueella! Ei päivää ilman korttiongelmaa. Ei kelpaa visa-e eikä masteri, jossain ei visakaan. Huoltoasemat ja kaupat hyväksyy monesti vain norskikortit. Onneks en oo joutunu vielä ihan kuseen, aina joltain kässiä löytyny.

ottakaa paperirahaa reilusti taskuun kun tänne tulette!
 
Nyt on kierretty eteläistä Norjaa sunnuntaista alkaen. On tää vieläkin jumalauta ihmeellinen albania! Tähän mennessä on joutunu käteiselle 2 kaupassa, 3 huoltoasemalla ja 3 retkeilyalueella! Ei päivää ilman korttiongelmaa. Ei kelpaa visa-e eikä masteri, jossain ei visakaan. Huoltoasemat ja kaupat hyväksyy monesti vain norskikortit. Onneks en oo joutunu vielä ihan kuseen, aina joltain kässiä löytyny.

ottakaa paperirahaa reilusti taskuun kun tänne tulette!
Sama havainto! Ottakaa käteistä mukaan Norjaan!
confused_orig.gif
 
Norjassa en tarvinnut käteistä, korteilla pärjäsin oikein hyvin joka paikassa. Toki en ollut pohjoisessa...tiedä sitten onko siellä asia toisin...
 
Pääsee paljon helpommalla kun pitää muutaman sata kruunua käteistä saatavilla. Visa toimi melko hyvin. Masteri huonommin. Osassa vain käteinen.
Seutu oli Oslo Bergen Trondheim alue. Viime viikolla.
 
Läheskään kaikissa majoituspaikoissa ei käyneet luottokortit. Ainoastaan isot leirialueet hyväksyivät kortit. Yksityismajoitukset ja pienemmät leirialueet eivät huoli luottokortteja. Bensaa sai aina luottokortilla ja samoin kaupoissa kelpasi luottokortit. Mutta tietulleihin ja osaan majoituksista tarvitset käteistä. Pankkiautomaatteja ei tosiaan ole joka kulmalla kuten kotoSuomessa..
 
Mo i Ranasta Narvikin suuntaan ns. "viimeinen bensa-asema" ennen Ruotsin rajaa oli pieni probleemi; automaattiin ei kelvannut kuin Norjalainen luottokortti, mutta jos meni kassalle, niin siellä kelpasi suomalainenkin Visa. Ongelma syntyy, jos on bensan tarvetta kun bensis on kiinni!
Aika monessa paikassa on se automaatti kiinni jos myymälä on auki ja pakottavat juoksemaan kassalla jonottamassa jotta saavat uhrin tekemään tarvittavat heräteostot samalla.

Ärsyttävä homma kun on suht' pienitankkisella mopolla liikkeellä ja varsinkin huonolla säällä. Ei voi tehdä pikaista pitstoppia bensapumpulla satulassa istuen vaan joutuu purkamaan puolet varustuksesta ja hikoilemaan kassajonotuksen kautta.
 
Käteistä kannattaa ottaa mukaan! Jokapaikkaan ei käynyt kortti ja bensiksillä missään ei ollut automaatteja mihin käteinen käy. Toki löytyy kylmäasemiakin mihin käy kyllä kortit poikkeuksetta!

Mutta onhan tuo varmempaa jos on muutama tonni kruunuja taskussa. Ei tule sitten sitä hätää jos ei muovi kelpaakkaan.

Lautoilla kävi kortit, mutta muutaman kerran joutu odottelee, että kaikki kulkuvälineet oli rahastettu ja viimisenä rahastaja vingutti korttia jossain kahvilan tienoilla alakansilla. Nopeempi oli siis käteisellä maksaa.

7/8:lla leirintäalueella kelpasi kortti. Ja mukana oli muutama pienempikin missä kyllä kävi visa.
 
Back
Ylös