• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Nopeusrajoituksia ylöspäin

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Nysse
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
jamas sanoi:
Ajan usein samaa pätkää ja jos minulta kysytään niin kaikki tiet saisivat muuttaa samanlaisiksi. Mainio tie ei tarvitse koskaan jurnuttaa rekkojen perässä ja kytätä ohituspaikkaa tehottomallakaan autolla, kun vaan ne jotka eivät uskalla ohittaa vastaantulevan liikenteen aikana osaisivat lukea ja pysyä siellä oikeassa laidassa eikä roikkua keskiviivalla sen rekan perässä.

Tuo tieosuus on yksi Päijät-Hämeen onnettomuusaltteimpia, suurien ylinopeuksien ja päättömien ohitusten vuoksi, teitä jonka muuttamista keskikaiteelliseksi on harkittu jo pitkään. Rahapula on toistaiseksi estänyt hankeen toteutumisen mistä johtuen tien talvinopeus on laskettu 80 km/t ja valvontaa lisätty mikä onkin parantanut jonkin verran tilannetta.
Nykytilanne ei kuitenkaan voi jatkua kovin kauan joten todennäköinen ja oikeansuuntainen toimenpide on muuttaa tie normaaliksi kaksiajorataiseksi tieksi ja lisätä ohituskieltoja.
 
Patukka sanoi:
Tuo tieosuus on yksi Päijät-Hämeen onnettomuusaltteimpia, suurien ylinopeuksien ja päättömien ohitusten vuoksi, teitä jonka muuttamista keskikaiteelliseksi on harkittu jo pitkään.

Tiedän ja saman syyn takia suomeen ei rakenneta yhtään leveäkaistatietä enää. Aikasempi viesti oli henkilökohtainen mielipide ei yleinen kanta.

Edit. Ja osasyy tähän mielipiteeseen on firman tehoton rieska millä tulee ajettua jonkun verran (myös vt.6 leveäkaistaa) ja jolla ei pääse rekasta ohi kun "lentokentällä". Leveäkaistatie on mainio kun voi ohittaa vaikka on vastaantulevaa liikennettä kun sen tekee järkeä käyttäen.
 
Viimeksi muokattu:
Back
Ylös