• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Noloin kaato/kaatuminen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Vihree
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
No menihän se kyljelleen kun kunnolla yritti. Klassikot osa 57 eli vauhditon kanttausharjoitus:
Töistä tullessa pihaan parkkiin, moottori sammuksiin ja sivutassu alas. Jaa, jää pyörä liian pystyyn, työnnänpä 30 senttiä eteenpäin. Ja nyt - Mihis se sivutuki jäi...? Siihen laittoi loikoilemaan.

withstupid.gif
 
nonni eilen se sitte sattu .käväisin eilen erästä orggilaista katsomassa harjoituksissa, kun parkissa ollessani rupesin käsipaivää tarjoaan, niin hiekkaisella pihalla oikea jalka petti ja pyörä ja minä nurin ja katsojia kymmenkunta. No tulipahan tehtyä ensimmäinen kaato oikein yleisön kera .muut kyllä tuota pyörääni on kaadelleet, mutta itse tällä kertaa        
veryangry.gif
 Äläkä H.... Naura siellä  
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
biggrin.gif
No en mää naura
wink.gif


Eiku en oikiastikkaa.. mulla meinasi käydä köpelöt tuossa yhtenä päivänä kun aloin laittaan mopoa jalakselle. Nonnii.. laskin pyörää jalakselle, ja laskin.. mutta siis niinku mitä ihimettä?? Miksi pyörä vaan kallistuu ja kallistuu.. no ei hemmetti.. sivutuki ei ollutkaan kunnolla maassa.. ja nopiaa pyörää kiskoon ylös ettei pääse kaatuun koko helahoito! Kyllä löi pumppu tyhjää jonkin aikaa.
lookaround_orig.gif
 
Tulihan sitten itekin saatua pyörä nurin ekaa kertaa. Kerkeshän se jo kaksi viikkoa ja 2000 km alla olemaankin =(

Tuli tossa pari päivää sitten sade niskaan.
Odottelen liikenne valoissa kolmantena ja valo vaihtuu vihreäksi. Lähdetään liikkeelle ja risteyksen keskelle päästyään päättää ensimmäinen auto kääntyä vasemmalle ja lyö lossit pohjaan keskelle risteystä. Mitään vilkkua tietenkään missään kohtaan...
Siinä sitten edessäni oleva auto yllättyy vähiintään yhtä paljon kuin minä ja jää vajaan ½ metrin päähän ensimmäisestä autosta. Itse jarrutan hieman aikaisemmin, mutta hiemen turhan kovin suojatien viivan päällä --> eturengas alta.

Pyörä liuku märällä asvaltiolla 1½ metriä ja kaatumarautaan tuli pieni jälki. Suihkaus maalia ja kukaan ei huomaa mitään.
Takista nappi muuttu metallin väriseksi.

Ihmetyttää vaan vieläkin miten helvetissä vois olla niin liukas se suojatie...
 
No ni. Nysse sitten sattu. Eka kaatuminen.
bawling.gif
Hyvät puolet; hidas vauhti, ei tullu kuskille mitään, pyörään pari naarmua. Huonot puolet; sieluun sitäkin syvemmät naarmut. Eli tapaus kaatuminen: Olin tulossa ajelulta kotio ja olin juuri kaartamassa koti- oven eteen, kun jotain sattu, jota en vielä itekkään käsitä. Olin normaalisti kääntämässä oikealle pihaan ja yhtä äkkiä huomasin istuvani maassa ja pyörä makasi oikealla kyljellään. Ohi kävelevä nuori mies ystävällisesti pysähtyi ja tarjoutui auttamaan pyörän ylös, kiitos hänelle
062802jumpie_prv.gif
Itte olin niin shokissa tapahtumasta, että hoin vaan koko ajan; kiitos, kiitos. No pyörä ylös ja talutus perille asti. Eka näytti, että jotkut öljyt sieltä tuli pihalle, mutta epäilen, että sieltä vaan kaasariin jäänet bensat päätti tulla pihalle. Mutta kyllä säikäytti. Jospa ne kaatumiset ois ny tässä. Toivon mukaan. Huh, huh.

ja sitten lisää kaatumisia. Onnistuin sitten saman päivän aikana kaatamaan tai toisin sanoen laskemaan kauniisti kylelleen pärrän uudelleen. Tällä kertaa toiselle kyljelle. Eli; lähdin kotua ajelemaan yövuoroon, niin eiköhän pärrä päätä sammua risteykseen itekseen, eikä lähe enää käyntiin vaikka kuinka yrittää. Sitten rupesin laskemaan pyörää sivutuelle, ja jotain taas sattui ja pärrä rupes vaan kallistumaan ja sain sitten nätisti ohjattua pärrän kylelleen maahan. Sitten onneksi avuksi pysähtyi ystävällinen mies henkilö, joka sitten ystävällisesti taluttu tai toisin sanoen juoksutti, pärrän jalkakäytävälle, roplasi sitä vähän aikaa ja sai sen käyntiin. Taas suuri kiitos, tälle ystävälliselle auttajalle. Auttaja tuumasi olevansa motoristi itsekkin niin kiva huomata miten toverit auttaa toisiaan
062802jumpie_prv.gif
mutta sanalla sanoen kyllä nyt vi****a ja kovasti. Sielussa on taas syvääkin syvemmät haavat, vaikka pärrä on ehjä. Jospa ne kaatumiset nyt sitten riittäisi.
 
Mie kans!
062802jumpie_prv.gif


Lauantaina matkalla Lappeenrannan kiihdytystapahtumaan (2km kämpiltä) kävin tankkaamassa. Asemalla tulosuuntaa lähimpänä olevat mittarit varattuja, mutta niiden takana samassa linjassa kaksi vapaata. Joten u-käännös päässä ja tolpalle.

Tein käännöksen liian lähellä mittarialuetta. Siinä maa on kallistettu valumien takia. Tuhat asiaa paino mieltä, ja ajattelemattomana painoin etujarrua hieman. Paino sisällä ja pyörä nurin. Käsi vielä puristi kytkintä, ja kone käy, joten tappokatkasimesta virrat pois ja hiiop! Pyörä nousee kepeästi, eikä tankkaamassa olleet edes huomanneet. Ainakaan katseita ei tullut, niin nopeasti homma sujui.

Lopputulos: äänenvaimentimen etukulmaan aivan pieni naarmu (pahempi tulee hiekkasella kengällä raapaistaessa) ja etuvilkkuun noin neliösentin kokoinen jälki. Onneksi ei ollut uudet vilkut vielä kiinni, alkuperäiset toimivat kaatumatappeina. Liekkö pyörä suuttunut, kun suunnittelin vaihtoa
tounge.gif
 
Ajoin kortin kaksi kesää sitten ja silloin ekana kesänä tuli kaadettua mopotin kolme kertaa, ja se noloin kerta sattui... inssiajossa!! Olin kääntymässä asutusalueella hitaasta vauhdista oikealle, kun jotenkin onnistuin räveltään kytkimen kanssa ja pyörä sammui. Tietäähän sen miten kävi, kun stonga oli oikealle käännettynä. Ja tiedätte varmaan senkin, että menikö inssi läpi vai ei??!

Viime kesänä en sitten ajellutkaan, kun toi meidän pikkuveikka asusteli masussani, joten tänä kesänä alkoi ajelut pitkän tauon jälkeen varovasti mutta nyt alkaa ajelu olemaan rentoa ja ihanaa  
inlove.gif
. Vielä ei ole pyörä kaatunut ja toivottavasti näin jatkuu mahd. pitkään  
smile_org.gif
 
Oma ensimmäinen ja toistaiseksi ainoaksi jäänyt kaatuminen tapahtui kevarilla viime kauden lopussa, kun olin lähdössä kouluun ja yöllähän oli ollut pakkasta..
mad.gif
noh siitä sitten katsoin että on ne tiet jo sulanu kun keli näytti niin hyvältä, liikenneympyrään päästyä lähti pyörä yhtäkkiä alta, ja jäätähän siinä oli, ikävintä oli kun mopopoika tuli takaa ja osoitti minua ja selvästi alkoi nauramaan kunnes lopulta päätyi viereeni makaamaan kaatuessaan itsekkin
062802jumpie_prv.gif
voin sanoa että olin todellakin vahingoniloinen
033102bebe_1_prv.gif
 
Autokoulun opettajaani lainaten "On motoristeja jotka ovat kaatuneet ja on motoristeja jotka eivät VIELÄ ole kaatuneet."
omg.gif
 
Viime kesänä navin mukaan suorinta reittiä kotio ja matkalle sattui sammaleen peittämä vanha ajo-ura. Märkä sammal, mutka ja vauhtia varmaan melkein 30km/h, kun lähti Stromi alta, kuin kuuluisa talkkari peltikatolta.
Hetken siinä tantereessa ihmetyäni, sain yllättäen mopottimen helposti pystyyn....
Vaurioiden tarkistus:kaatumaraudoissa, käsisuojissa sekä pöntössä pientä hiertymää... Sammaleen alla oli hiekkapinta joka raapi.
Mopo takaisin tulille ja kotio, jossa tarkempi tukimus: H&B kaatumaraudat sekä jarrupolin vääntyneet muutaman millin, ei haitanne menoa. Olisi ollut katteet ruvella ilman rautoja, joten kannattava hankinta oli hän
bowdown.gif
.
Itse selvisin kipeällä polvella, joka helpotti parissa päivässä.

Leuka rintaan ja kohti uusia vastoinkäymisiä
buttrock.gif
 
Onneks ei kaatunu, mut vilkku kävi 5cm:n päässä maasta, sillon hyppäs sydän kurkkuun.. Kaikki alkoi saatanan itikasta joka lensi n. 10km/h vauhdista silmään ja ajoin pyörän sivuun ja aloin tonkimaan sitä pois silmästä niin alkoikin pyörä kaatumaan. Sain just ja just stopattua sen kaatumisen ja kaverien kanssa sitten saatiin se ylös.. Ja kaiken päälle vielä silmätulehdus joka kesti yli viikon. Onneks ei kaatunu (vielä)
biggrin.gif
 
Jee
062802jumpie_prv.gif
ajokesä pilalla. Ja millä tavalla. Olis ollu itekin helppo hyväksyä & kukkahatut olis päässy pätemään jos kyykyn ekaksi pyöräkseen hommannut olis ajanut mutkapätkällä pihalle. Sitte olis saanu korvat luimussa & käsi kipsissä odotella vahinkoarviota.

Vaan ei, joku naisihminen otti ja peruutti kotitalon edessä parkissa olleen Ninjan kumoon asfaltille ja meni niin hienosti jokainen kate hajalle + tankissa & keulassa naarmut, että taitaa olla lunastushomma. Kyllä lämmitti mieltä kun suojapeite oli revennyt ja maassa oli vihreitä katteenpalasia, oli kuin olis joulupakettia avannut kun nosti peitteen.
inlove.gif


Kuukauden ehdinki ajaa. Seuraavaksi vissiin pääsen tappelemaan vahinkotarkastajan kanssa pyörän arvosta? Ei oo joka -03 mopo siinä kunnossa missä tuo oli, pidin sitä kuin kukkaa kämmenellä ja tässä lopputulos
bawling.gif
Tekijään oltu (englanniksi) yhteydessä ja menee kait sen liikennevakuutuksesta, on mulla toki kaskokin, mutta nyt ei hirveesti kiinnostais muu kuin ajaminen, oli syy kenen oli. Jos ottaisinki rahat & tekisin siitä faitterin ja rupeaisin pampperssiksi?

Päivitys: eipä tullut tappelua, hajonneet vaihdetaan ja naarmuuntuneet maalataan, nyt jännätään enää mitä Sumekon hyllystä löytyy.
 
Otin kaatoni pärrällä jo autokoulussa. Kaarsin tyylikkäästi Viragolla huoltsikalle tankkaamaan. Autokoulun ope sanoi, että mene sinne missä ei ole autoja, vaikka mittarille kuusi. Mutta näkyvissä oli vain parittomia numeroita. Pikkuhiljaa blondille säteili, että kuutonen voisi olla tuossa vitosen takana. Meni käännös vähän tiukaksi, ja kun vauhtia oli noin hidasajon verran, niin minulle välähti, että vaihdehan on kakkosella. Siihen se sitten stumppasi, juuri niin kuin ekalla ajotunnilla oli opetettu. Käsivoimin en saanut pärrää pidetyksi pystössä, joten laskin pyörän hellästi maahan. Tuloksena peilin vino asento ja hivenen kolhaistu polvi, joka jäi alimmaksi rytäkässä. Suurimman paniikin aiheutti valuva polttoaine. Ei kukaan ollut kertonut, että se pahalainen valuu ulos kun pyörä on vaakatasossa.

En viiti kauheasti häpeillä kaatumisia, kun olen aina ollut jossain turvallani. Pahimmat lipat otin mönkijällä teini-ikäisenä. Ajeltiin velipojan kanssa soramontuilla ja kiihdyttelin ajouran tapaista pitkin mäkeä ylös. Se toinen puoli mäestä olikin sitten kaivettu pois. "Voiv... " maa lähestyy ja seuraava muistikuva on kun syljeskelen hiekkaa suustani ja velipoika kyselee miten kävi. Olin lentänyt ensin mönkkärin ylitse (polvien päällä mustelmat sarvikosta) ja sitten mönkijä minun ylitse (päänahkaan 10 tikkiä, ilmeisesti pakoputki raapaisi). Lisäksi olkapäässä joku iskuvamma, joka vaati kantositeen ja kiropraktikkoa useampaan otteeseen. Velipoika oli tippunut kyydistä nätisti taaksepäin ja mönkijässä ei naarmuakaan. Se käydä hyrskytti yhä kun ihmeteltiin mun vammoja. Äiti lähti taas minua kuskaamaan OYS:iin.

Mopon "siivellä" on oltu myös useasti. Kerran oltiin tulossa montuilta uimasta keskellä yötä. Kaveri istui poikakaverinsa kyydissä ja tämä poikakaveri työnsi jalalla polkupyörääni. Siinä noin 50 km/h vauhdissa joku sanoin taikasanan "poliisi". Minä kurkistin taakse ja silloin mentiin. Pajupuska vaan pölisi kun hilpasin täyttä haipakkaa ojaan. Hetken aikaa hihiteltyäni aloin kyselemään näkikö kukaan polkupyöräni satulaa. Se oli törmäyksessä taas irronnut. Itselle ei sattunut mitään eikä pyörällekään tuo kummempaa. Jos olisin selvänä saman tempun tehnyt, niin se olisi varmasti sairaalareissu tullut.

Nyt vanhempana en yhtään ihmettele, että porukat eivät minulle sitä mopoa tai kevaria ostaneet. Melkoisen porun pitivät kun kerroin moottoripyörän hommaavani
smile_org.gif
 
Onhan näitä kertynyt, hauskin tapaus tapahtui kaverin tappokoneeksi viritetyllä pvllä 15 kesäisenä. 60 cm lunta jäisen hiekkatien kummallakin puolella noin 80kmh vauhtia ja 90 asteen mutka. No kaikkihan tietää miten nämä tilanteet päättyy kun tuon kokoisella menopelillä törmää lumivalliin, 5 metriä ilmalentoa visiiri auki, ämpärillinen lunta kypärään ja kaveriporukka ympärille hihittelemään. Sen verta tuuria ettei pientä lumi-ihottumaa lukuun ottamatta hajonnut nopo eikä mies.

Kdx:n pystyssä pitäminen oikea käsi kipsissä muuten ei toimi en suosittele kokeilemaan.

Tulipas yksi ei niin hauska juttu mieleen, kaveri lainasi kdxääni kun oli omansa vetässyt rusetille viikko aikasemmin, tunnin päästä tulee puhelu "ootsä vaihtanu jarrupalat, siihen vastataten "juu eilen illalla" kaveri toteaa tähän että ens kerralla kannattaa sitten laittaa jarrusatula takas kiinni...." kahvakumi sormisuoja ja vilkku otti kipeetä ja kaveri aukoo vieläkin päätä mun mekaanikon taidoista.

Ja nyt se se lause jota ei kai ikinä pitäisi kirjoittaa, R-6 ei ole vielä toistaiseksi käynyt kyljellään mutta näitä juttuja kun muistelee ja teidän stooreja lueskelee se taitaa olla vaan ajan kysymys millon ostellaan uusia vilkkuja ja hävetään naamapunasena
blush.gif
 
Tännehän se on liityttävä kaatuneiden laulukuoroon. Täänään se "viimein" kävi...testailin uuden pärräni ohjausiskaria, mikä osottautui kokemattomalle käyttäjälle virheeksi. Säädin iskaria hieman liian kireälle ja peli oli selvä...liikeelle lähtiessä tasapaino veks kun se ohjaus ei totellutkaan. Onneksi ei ollu juurikaan vauhtia, mutta kyllä hävetti, kun ehti sitä yleisöäkin paikalle
blush.gif
 
varokaa mukulakiviä... meinas tossa kuukaus sitte lentää kanttareita päi ku oman pyörän takarengas lähti luistaa alta iha kuivilla mukulakivillä kaarteessa. No sitte vaa oikea jalka maaha kiinni ja tanko alko veivaa oikeata ja vasenta. Jotenki se pysy pystys. Vauhtiakin oli rapiat 40-45km/t. Olis vaa vituttanu ku just korjaamolta tuli sen jälkee ku naapuri peruutti pyörän päälle 2 viikon omistuksen jälkeen
biggrin.gif
Tosin naapuri myös hoiti korjautuksen
smile_org.gif
 
Gessu gumollaan.Meni tänä keväänä tallissa kyljelleen,vedin keskituelle ja vastakkaisen puolen,millä itse seisoin keskituen jalka osui lattiakaivon ritilään ja kessu kallistui sinne puolelle liikaa,ei saanut pidettyä ja siihen se humahti kyljelleen.Tuloksena vitutuskäyrä kympille ja pieni naarmu kaatumarautaan ja rystyssuojaan.Ja tuli todettua,että saa 250 kiloisen kessun pystyyn,kun oikein vituttaa.
 
Omalla piikillä möllikolmio-käsittelykokeessa vuonna 1990. Vähän jännitystä päällä ja etujarru hiekkakentällä lukkoon neljänkympin vauhdista. Ei nolottanut ja whiduddanut juuri lainkaan.
mad.gif


Gamman mustassa alakatteessa ja ohjaustangon puntissa pari hädin tuskin havaittavaa naarmua ja itelle ei käynyt mitään, mutta arvatkaa vaan menikö koe sillä kertaa läpi.
crazy.gif


Sen jälkeen en ole (vielä?) tupeloinut.

Kuulun siis noihin jo kaatuneisiin. Toivottavasti se jäi siihen.

Edit: niin ja niitä mopolla ajettuja lippoja ei kukaan varmaan pysty muistamaan. Niitähän on kymmeniä ellei satoja.
 
Tunnustan ja ilmoittaudun kaataneiden joukkoon.. Lauantaina parkkeerasin pyörän kadun varressa olevan ilmoitustaulun viereen, polttelin tupakkia ja luin innokkaasti seuraavan viikonlopun sinkkutansseista ja haaveilin
smile_org.gif


En tajua mitä tapahtui, mutta yhtäkkiä huomasin, että pyörähän on menossa nurin. Ei vaan voimat riittänyt pitään mopoa pystyssä. Pyörään tulleet vahingot olivat minimaaliset, mutta ylpeydelle tommonen käy pahasti. Yleisöä ei ollut ja pyörä nousi pystyyn, mutta sainpahan muistutuksen, että tarkkana pitää olla.
 
Jee  
062802jumpie_prv.gif
ajokesä pilalla. Ja millä tavalla. Olis ollu itekin helppo hyväksyä & kukkahatut olis päässy pätemään jos kyykyn ekaksi pyöräkseen hommannut olis ajanut mutkapätkällä pihalle. Sitte olis saanu korvat luimussa & käsi kipsissä odotella vahinkoarviota.

Vaan ei, joku naisihminen otti ja peruutti kotitalon edessä parkissa olleen Ninjan kumoon asfaltille ja meni niin hienosti jokainen kate hajalle + tankissa & keulassa naarmut, että taitaa olla lunastushomma. Kyllä lämmitti mieltä kun suojapeite oli revennyt ja maassa oli vihreitä katteenpalasia, oli kuin olis joulupakettia avannut kun nosti peitteen.
inlove.gif


Kuukauden ehdinki ajaa. Seuraavaksi vissiin pääsen tappelemaan vahinkotarkastajan kanssa pyörän arvosta? Ei oo joka -03 mopo siinä kunnossa missä tuo oli, pidin sitä kuin kukkaa kämmenellä ja tässä lopputulos
bawling.gif
Tekijään oltu (englanniksi) yhteydessä ja menee kait sen liikennevakuutuksesta, on mulla toki kaskokin, mutta nyt ei hirveesti kiinnostais muu kuin ajaminen, oli syy kenen oli. Jos ottaisinki rahat & tekisin siitä faitterin ja rupeaisin pampperssiksi?

Päivitys: eipä tullut tappelua, hajonneet vaihdetaan ja naarmuuntuneet maalataan, nyt jännätään enää mitä Sumekon hyllystä löytyy.
Mun ninjalle kävi samallailla. Ei onneks menny lunastukseen, mut seiso kuukauden päivät. Peruuttaja oli myös nainen(ylläri?), eikä nähny mopoa vaikka oli ainut parkissa oleva ajoneuvo siinä rivissä. Sitä sitte selviteltiin kaikilla kielillä tota juttua.
kaboom.gif


Vituttaa vieläki, vaikka mopo jo myyty pois.

Ottiko tää kuski suhun ite yhteyttä, vai lähtikö reilusti vähin äänin pois paikalta?

Ettei vaa ollu punanen 98´ Honda CRV kyseessä?
wink.gif
 
Joskus kävi näinkin.. Oltiin pikkupoikina norkoilemassa kylillä. Olihan sielä tyttöjäkin, ja piti sitten tyylikkäästi lähteä mopolla liikenteeseen. Mopo oli tuolloin Suzuki S-1. Polkaisin reteesti käyntiin ja kiksi lipes housun punttiin.. Ennenkuin ehdin edes tajuta, alkoi mopo kallistua kiksin puolelle.. Mitään ei ollut tehtävissä, vaan allekirjoittanut kaatui suoraan kyljelleen käyttäen koko kirosana kavalkaadinsa.. Pikkusen harmitti..
 
Back
Ylös