• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Niin se tuli aikaa hyvästellä mukava harrastus

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Rengas
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
aj@ sanoi:
Hommaa nk. retkeilyauto. Rekisteröity yleensä kuudelle, mutta laki vaatii, että kaksi makuupaikkaa on oltava. Esim isossa Pösön Boxerissa on noitten lisäksi 8 m3 tavaratilaa takana. Auto on korkea, pitkä paku ja normaalikortilla saa ajella 150 hp:n dieselin viemänä. Eipä ole tuollaista, vielä.

Älä ostakaan sillä matkailuauton saat verovapaasti (tai ainakin erittäin pienellä verolla) mutta retkeilyautossa on kovat verot koska se ei ole luokiteltu erikoisautoksi tai miksi niitä nyt nimitettiinkään.
 
Tuo on totta, normaali pakun autovero elveineen siitä menee. Oiskohan joku 4 tonttua. Mulla tosin olisi sille muutakin käyttöä firmassa, joten alvin voi firma vähentää. ( ja maksaa myytäessä senhetkisen osan takaisin ).
Saattaa mennä hankalaksi, ei tuommoisella jokapäiväisiä ajoja kaikiltaosin edes voi ajaa, turhan korkea kun on. Jatketaaan Reinolla ja vanhalla pakulla.
 
tst sanoi:
Onko tällainen jokin tietty malli että olisi helpompi hakea pelkästään näitä?
No nopsalla haulla jotain about tuon tapaista:
http://www.nettikaravaani.com/ahorn/transit/1443620
http://www.nettikaravaani.com/rimor/sprintteri-313-cdi/1445820
http://www.nettikaravaani.com/mercedes-benz/rotek-tec/1444327
http://www.nettikaravaani.com/autoroller/autoroller-garage-elliot/1446175

Käytin hakusanaa "takatalli" ja valikoin tuloksista Fordin paripyöräalustoja sekä Mersuja. Noissa molemmissa muistaakseni on näitä tukevia, laskettuja takatalleja, voi toki olla muitakin. Yhteen aikaan yksikin myynnissä ollut oli kuvat napsittu joku custom-tyyppinen pyörä kontissa :thumbup:

Tosin mitään pitkäkeulaa tuonne lienee aika turha yrittää ahtaa, autot kun on tyypillisesti n. 2,30m leveitä :grin:
 
Jep, onhan noita kun osaa etsiä, tack! Yksi olisikin ihan naapurissa. Monta saa olla ajon aikana kyydissä jos mainittu:
Makuupaikat 6-8 henkilölle.
Turvavyöt 6:lle
Rekisteröity neljälle.
 
tst sanoi:
Rekisteröity neljälle.
Siinähän se on mainittu. Rekisteröity = hlö.määrä ajossa, kuski mukaanlukien. Meilläkin nukkumaan mahtuu helposti 6, vyöt on 5, mutta rekisteröity vain 4 :blink:
 
^Ajattelin että on panovirhe koska turvavyöt kuitenkin kuudelle. No, olisihan pari varavyötä. Tuollainen pitkä takatallillinen ja matalalla lattialla olisi passeli, saisi mopedin matkaan ja sillä voisi pöristellä perillä. Mökki ei oikein sovellu koska ei jaksa jököttää aina samassa paikassa mutta as.autolla voisi vaihtaa maisemaa vaikkapa säätiedotteiden mukaan. Eikun tinkimään.
 
tst sanoi:
^Ajattelin että on panovirhe koska turvavyöt kuitenkin kuudelle. No, olisihan pari varavyötä. Tuollainen pitkä takatallillinen ja matalalla lattialla olisi passeli, saisi mopedin matkaan ja sillä voisi pöristellä perillä. Mökki ei oikein sovellu koska ei jaksa jököttää aina samassa paikassa mutta as.autolla voisi vaihtaa maisemaa vaikkapa säätiedotteiden mukaan. Eikun tinkimään.

Onkohan noita tehty vielä vanhan lain mukaan, jolloin sai väliaikaisesti kuljettaa 1.5x rekisteröidyn määrän väkeä, jos kaikilla on vyöt. Tuntuisi osuvan aika hyvin siihen, tosin noi on niin uusia, että taitanut olla jo uusi laki voimassa.
 
Perskules, ostat nyt avoauton karavaanin lisäksi niin saat nauttia fiilikistä vähän erimallisesti mutta kuitenkin!
 
Ei istu avoauto meikäläisen matalan profiilin mentalitenttiin, liikaa pullistelun makua. Jorinointi lipsui säikeen otsikosta mutta uljas teko että Rengas osasi luopua harrastuksestaan sillä luopuminen ei ole aina helppoa. Aika parantaa haavat.:)
 
tst sanoi:
Älä ostakaan sillä matkailuauton saat verovapaasti (tai ainakin erittäin pienellä verolla) mutta retkeilyautossa on kovat verot koska se ei ole luokiteltu erikoisautoksi tai miksi niitä nyt nimitettiinkään.

Meillä töissä retkeilyauto 2014 ducato..oli puhetta tänään siitä.
Sama luokitus, kuin matkailuautossa eikä ole kovempaa veroa.
 
Niin no verottaja tuntee autoverollisen ja autoverovapaan matkailuauton, ei siis mitään retkeilyautoa. Toki autoverottomassa on ne omat edellytyksensä, mm. 190cm sisäkorkeus joka aiheuttaa ongelmia noissa matalammissa peltikuorisissa = niistä et autoverottomia siis saa. Ja ajoneuvoveron suhteen onko kyseessä matkailuauto vaiko monikäyttöauto, on aika melkoinen ero vaikka hlö määrät olisivatkin näissä samat. Eka menee pakun käyttövoimaverolla, jälkimmäinen hlö.auton verolla :no:

As.autojen hinnoittelu on tässä maassa kyllä niin merkillinen ettei mitään rajaa! Wanhosta homekopeista huudetaan ihan mielettömiä hintoja, juuri ole numerot uudesta pudonneet :blink: Toisaalta tuossa voi olla myös mahdollisuus. Omallakin kokemuksella meidän eka as.auto, Ducato 14 2.5d -90 alustalle tehty Detsku, oli meillä 2v ja myydessä sain siitä sen mitä ostaessani olin siitä maksanut = tuo oli jo aika halpaa matkailua :grin:

Nykyinen auto onkin sitten jo hieman toista maata, mukavuuksia ja tilaa sopivasti, sekä 3.0dCi moottorissakin jo puhtie hieman toiseen malliin => 100km/h matkanopeus on aika bueno, ei hyydy mäissä eikä matkustajatkaan tartte korvatulppia :jpstyle:
 
Back
Ylös