• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Nestejäähdytetty öljynjäähdytin

No se on kenno jossa kiertää öljy sekä neste. Eli lämmönvaihdin. Eli käytännössä neste jäähdyttää öljyä, kun öljy lämpeää yli nesteen lämpötilan.
Ei aivan uusi keksintö, mm. pc25 cebarissa on semmonen ja autoissa paljonkin nykyään.
 
Nopeasti järkeillen tehokkaampi jäähdytys. Perustunee veden parempaan virtaukseen ja suurempaan ominaislämpökapasiteettiin (vai mikä hitto se virallinen fysiikan termi taas olikaan...)
 
Kylmä kone taitaa myös lämmetä nopemmin, kun kylmää oljyä lämmitetään nesteellä.
 
Lämpeneekö öljy nopeammin, jos se kiertää heti vaihtimen kautta? Syylärissähän on termostaatti, jotta vesikierto ei ala heti. Jäähdytysteho riippuu mielestäni enemmän kapasiteetista kuin toimintatavasta.
 
Eikös se vesi kierrä tuollaisen öljysyylarin kautta aina, oli varsinainen termari sitten auki tai kiinni. Aivan kuin autoissa esim. sisälämppärin kautta. Ja kyllä, tuollainen nestekiertoinen öljysyylari lämmittää koneen nopeammin johtuen jäähdytysnesteen lämpiämisestä => lämmittää öljypohjassa maanneen, kylmän öljyn nopsammin normaaliin käyntilämpötilaansa. Tästä syystä käytössä myös autoissa vaikkei sitä öljyä tarvitsisikaan varsinaisesti jäähdyttää. Tuolla aikaansaadaan pienemmät kylmästartin päästöt kun kone lämpiää nopsammin
smile_org.gif
 
Öljyt lämpiää nopeammin ja pysyvät tasalämpöisenä kovassakin käytössä...
Erittäin hyvä laite.
 
Plus vielä todella kompakti. Yleensä pieni uloke öljynsuodattinen jalassa. Ei tarvita mitään isoa kennoa kuten ilma-öljy systeemeissä.
 
Öljyt lämpiää nopeammin ja pysyvät tasalämpöisenä kovassakin käytössä...
Erittäin hyvä laite.
Mikäs se on sen nesteen lämmittänyt?
withstupid.gif

Tasalämpöisempänä pysyminen uppoaa jo helpommin maallikon järkeen.
Nesteet yleensä lämpenevät nopeammin kuin öljyt. Siinä selitys.
Niinhän se tieten on koska neste ei kierrä nesteenjäähdyttimen kautta (öljynlämmittimen kautta kiertää) ennen ku on "tavoite lämpö" saavutettu ja termostaatti aukeaa.
 
Back
Ylös