• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Nankang,Maxxis yms renkaat

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja mopomies
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
suizaki sanoi:
Maxxis renkaista ainut kokemus on kartingista, kun bridgestonen sateisten jälkeen laitettiin maxxis alle. Kierrosaikaan tuli 5 s lisää, vaikka ei se mitenkään erityisen äkkipikainen ollut. Sen merkin renkailla.eka ja vika kokeilu missään laitteessa... ei se voi rengasvalmistajalle noin vaikeeta olla.

Asialle mittasuhdetta sen verran, että tuo 5s tuntuu tuolla pitkältä kuin yön keikka.
Niissä on "pikkusen" eri seoksetki. Ennen ajettiin maxxiseilla yamaha luokkaaki kartingissa ja niillä ajo monta viikkoa treeniä samalla rengassarjalla ja kun akk päätti vaihtaa pehmeimmät bridgestonet seuraavalle vuodelle niin se oli 1-2 helle päivän ajelut ja renkaat ihan loppu. Toki oli 3s nopeammat kuivalla ja kylkiluut ja runko tykkäs. Tyhjä verrata kuitenkaan jotaki karting renkaita pyörän renkaisiin
wilipedia sanoi:
Kaipa nuo kaikki renkaan virkaa täyttää lähinnä siltä osin että ovat pääosin pyöreitä ja ilma pysyy sisällä. Jos haluaa ominaisuuksia niin sitten on rinkulat erikseen. Oli joskus zx-6rssä jotkut kinkit alla, oli ku saippuapalat. Keulimaan ei millään ku aina suti eikä kaarreominaisuuksiin ollu luottaminen.
 
Pojan karting ajoilta samoja kokemuksia Maxxiksesta ja Briggarista ... silti tilasin itselleni Maxxis-PS Presa Sportit ihan kvg:n perusteella, katsotaan sitten kuin käy
 
jjl111 sanoi:
Niissä on "pikkusen" eri seoksetki. Ennen ajettiin maxxiseilla yamaha luokkaaki kartingissa ja niillä ajo monta viikkoa treeniä samalla rengassarjalla ja kun akk päätti vaihtaa pehmeimmät bridgestonet seuraavalle vuodelle niin se oli 1-2 helle päivän ajelut ja renkaat ihan loppu. Toki oli 3s nopeammat kuivalla ja kylkiluut ja runko tykkäs. Tyhjä verrata kuitenkaan jotaki karting renkaita pyörän renkaisiin

En vertais edes karting asfalttia pyörä asfalttiin... jos nyt verrataan rengasvalmistajan kyvykkyyttä tehdä hyvä rengas, niin miten joku luokkasääntö siihen liittyy? Pidän siis esim. Tuota maxxista ihan ok kisakumina, kunhan kaikilla on samaa tuotetta alla ja se kestää. Kehtaan kuitenkin väittää, että esim. Pirelli tai dunloppi saa paremman renkaan aikaan, jos ominaisuuksia haetaan eikä kahtella pelkkää kulupuolta..

Pyörään jos löytyis viikko tolkulla kestävää treenikumia, niin oisin tyytyväinen, ei haittaa vaikka ois sen pari sekunttia hitaampi.

Jos tarkoitus on päästää suoraa tietä kohti auringon laskua, ei varmaan ole paljoa merkitystä, mitä siellä alla pyörii..
 
Back
Ylös