• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Naarmuttaako tankkilaukku ?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja toms
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Naarmuttaako tankkilaukku helposti ?
Itellä on Richan magneeteilla kiinni jämähtävä malli ja laukun pohjanpinta tankkia vasten on sellaista nahkeeta rypyläkumia. Tohtiiko vetää kiinni tankkia vasten suoraan vai käytänkö edelleen kontaktia alla joka on muuten pirun ruman näköistä siin vaihees ku reissussa lähtee nakkikioskille tms. vetämään ilman laukkua.
Reissun jälkeen luonnollisesti riiviin videoon kontaktit.

Ei viitti kokeilla jos...
033102ass_1_prv.gif


Voi video , tuli väärälle osastolle, No turvallisuus-kysymys tääki !
No toivotaan jos mode siirtäis oikeeseen mestaan.
 
Kyllä se naarmuttaa ainakin minulla. Onneksi on jo keksitty hienoja kiinnitys systeemeitä ettei tarvitse suoraan tankkiin laittaa. Nimeä en nyt muista ja etsiäkään en jaksa, mutta mm rm heino myy.
 
Eiku Bags-Connection se on. Bagster on se nahkakortsu, vaan ei hieno.
 
Juu, EI , ainakaan mulla oo ollut havaittavia naarmuja, joskin Busalla käytän vain sellasta snadia Held: iä Jonka karttataskuun mahtuu TOM TOM XL One, eli automallin Gepsi ja muutenkin toimii esim. Botskilla pesubosana.
wink.gif

On sateelta suojassa ku vielä 2 ylämagneettia on yläkolmion päällä ja 2 alamagneettia tankissa kii. Tietty hihnalla varmistettu vielä iskarien ympäri. Tupakin sytkälaturi on oikeen polven alla katteessa Mariner a'la Biltema 2,90 egee.

Verraton vempele, puolta halvempi kuin roisketiivis prätkä TOM TOM ja näyttö 4,25" ELI ISO .
062802jumpie_prv.gif
 
Kyllä saa juu aika ahkerasti vahailla tankkia
sad_orig.gif


Ja sit vielä naapurit vittuilee siitä jatkuvasta mopon hinkkaamisesta..
 
Toinen hieno systeemi luggagelocker

Ollut mopossa tänä kesänä joka reissulla ja hyvin pelittää, ja ainakin blackbirdissä on just sopivan kokoinen, ei haittaa normaalissa ajoasennossa.

ps. sain omani ilman tulleja
033102bebe_1_prv.gif
 
Itse käytän turhamaisuuttani semmoista liukueste verkko, jota yleensä pidetään mattojen alla (siis lattiamattojen). Taitaa maksaa noin kybän, josta voi sitten leikata sopivan kokoiseksi tankkilaukun alle.

Eikä ole tullut naarmun naarmua ja mahtuu pieneen tilaan
033102bebe_1_prv.gif
 
Kyllähän siitä pientä jälkeä jää, mutta enpä ole tuon antanut masentaa (sen verran vanha mopo että naarmuja piisaa muutenkin..
biggrin.gif
).
 
Itse käytän turhamaisuuttani semmoista liukueste verkko, jota yleensä pidetään mattojen alla (siis lattiamattojen). Taitaa maksaa noin kybän, josta voi sitten leikata sopivan kokoiseksi tankkilaukun alle.

Eikä ole tullut naarmun naarmua ja mahtuu pieneen tilaan
033102bebe_1_prv.gif
Ääni tälle. Kävin kärkkäiseltä ostaan tota verkkomattoa. magneetit on tän jälkeen vähän kauempana tankista -> pito heikkenee, mutta ei se siltikään siitä ole mihinkään lentänyt. Tolla konfiguraatiolla on ajeltu jokusen tuhat kilometriä vaihtelevissa olosuhteissa ja ainakaan vielä ei oo tankissa _laukun_ aiheuttamia jälkiä
smile_org.gif
 
Ei naarmuta ku laittaa kypäräverkolla takapenkkiin kiinni,toimii hyvin ja pystyy reppuakin kantaa viel seläs...
 
ElmuKelmu rules  
buttrock.gif
!
Miksi siihen ei voi laittaa vaikka jotain huivia tai liinaa?
ElmuKelmu (hyvälaatuinen sellainen) asettuu tiivisti tankkia vasten ja tarttuu kiinni kohtis hyvin. Tällöin väliin ei ainakaan joudu kauheasti ryönää ajon aikana. Rulla mahtuu sievästi tankkilaukkuun, jolloin voipi laittaa vaikka joka päivä uuden kelmun. Ja magneetit tarttuu hyvin kiinni. Tavallinen kangasrättti ei tahdo asettua paikoilleen, lähtee tankatessa tuulen mukana ja pyörii enemmin tai myöhemmin maassa, jollloin siinä ihan varpilla on hiekkaa. Tuota liukuestejutskaa en ole kokeillut, mutta mun teoria on se, että mikä tahansa uudelleen käytettävä suoja ei pysy uutena ja puhtaana. Kontaktimuovin hyvyyttä on tällä palstalla käsitelty montakin kertaa; niitä on tasan kahta lajia; toiset lähtee liimoineen päivineen nätisti irti ja toisista jää liimat tankkiin... ja sitten piisaakin askaresta. Noihin kalliimpiin kikottimiin en ota kantaa.

Tärkeetä on (jonka jokainen varmaan ihan ittekin hoksaa), ettei kerran kiinni laitettua tankkilaukkua asetella enää paikalleen hiissaamalla sitä eessuntaas...ei edes sentin vertaa.
 
Mulla laukun ja tankin välissä on ihan säämiskä, joka on todettu hyväksi. Tämän vinkin sain All Rightin osastolta messuilla, kun ostin sieltä kappan tankkilaukun.
 
Onneksi tankin päälipuoli on valkoinen, ei näy kovin pahasti vaikka jotain pieniä naarmuja oiskin tankkilaukusta tms tullut
thumbs-up.gif
Nimimerkillä "tätä pyörää EN maalauta mustaksi"
tounge.gif
 
Kyllä siihen naarmuja tuppaa tulemaan. Magneetteihin tarttuu hiekkaa yms. Jos haluaa tankin pitää vimpan päälle kunnossa, jotain suojaa on syytä laittaa. Itse en ole niin tarkkaa sorttia eli pienet naarmut ei haittaa, tärkeintä on että ajetaan ja paljon  
buttrock.gif
 
Edellisen pyörän tankin naarmutin ikävästi magneettilaukulla.  Norjan vuoristossa. Laskin tankkilaukun tien viereen karkealle soralle. Sen jälkeen unohtui tarkistaa laukun pohja (oli tarttunut kiveä magneetteihin) ja 150 km ajon jälkeen ruokailuun menessä rupesi vit_taa.  Pahimmat naarmut olivat suoraan pohjamaaliiin asti eikä värivahastakaan ollut apua. Tästä sain hyvän syyn pyörän vaihtoon.   Nyt käytän uudessa pyörässä Bagsterin tankkisuojaa + laukkua, huoleton käytössä.
sport05.gif
 
Kokemusta on ihan riittävästi,että naarmuttaa.Tankki maalattiin viime kesänä ja mitään tankkilaukkua ei enään päällä makaa.Ihan sama millä vermeillä kiinni,niin saapi olla.Muitakin vaihtoehtoja on.
 
Back
Ylös