• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Muuttuuko laki?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Nomify
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Eli, kuulin tuossa jokin aika sitten jostakin, että vuoden vaihteessa laki muuttuisi siten, että kun ajaa A-kortin puhtaalta pöydältä (ei aikasempaa kokemusta pyöristä) ja vaikka ikää olisikin reilu 20v, niin olisi pakko ostaa ensimmäiseksi pyöräksi joku pikkumopo. Onko tuota totta? Mitä se pikkumopo sitten tarkoittaa kuutioissa, jos näin on..?

Tarkoitus olisi ajella kortti tulevaisuudessa, mutta jos tuollainen laki on tulossa niin pitänee ajaa kortti sit melko pian..
 
Juu, ymmärtäisin kyllä ihan täysin tuon lain, jos sellainen tulee..

Jos joltain löytyy faktaa, niin älä vaikene.
wink.gif
 
mutuna:

alle 21v a kortin saanut ajaa 2v max 25kw pyörällä

yli 21v a kortin saanu saa vetää ittensä seinään just sellasella ku tahtoo

noin se menee mun mielestä
 
Alkuvuoden mp-maailmassa oli juttua että tulisi uusi ajokorttiluokka jolla saisi ajaa 35kw pyörää, nykyinen 25kw poistuisi ja samalla täystehosen ikäraja nousisi 24 vuoteen. Mutta sen verran säilyisi nykyisellään, että jos 16 ajaisi a1 kortin, niin saisi ajaa täysitehoista 20vuotiaana. 2009 olisi tämmöstä tulossa..

Meni sitte ihan ulkomuistista nuo
smile_org.gif
Pitää kaivaa lehti esiin ja tarkistaa, mutta jotenki noin se meni
biggrin.gif
 
Kyseessa on EUn kolmas ajokorttidirektiivi:

• Mopedit tulisivat Euroopan ajokorttilain alaisuuteen, ja kortin voisi saada 16-vuotiaana; jasenmailla olisi oikeus myontaa kortti myos 14-vuotiaille;

• Kolme eri kategoriaa: A1 kevyet moottoripyorat 125cc/11kW asti; A2 35kW asti ja A rajoittamaton;

• Kategorioiden valilla olisi kaksi vuotta; ja suurimmat osat jasenmaista asettanevat 16-vuoden ikarajan A1een, eli 16v paaset A1-kortin ajamaan, 18v A2n ja 20v A-kortin;

• Lisaksi on esitetty testeja/koulutusta kategorioiden valille;

• Suora meno A-luokkaan vasta 24-vuotiaana.

Mielestani ihan OK, mutta samat rajoitukset saisivat koskea myos autoilijoita, ei ainoastaan kaksipyoraisia.

Taalla Briteissa en uskalla aaneen sanoa tuollaista mielipidetta, tuntuu etta turpaan tulisi muilta mopoilijoilta, joiden mielesta heidan ajoaan ei saisi rajoittaa, ja 17-vuotias epakypsa kakara saisi ajaa niin tehokasta pratkaa kuin vain raha riittaa. Ikava kylla, vakuutukseen ei yleensa raha riita, joten ajetaan ilman vakuutusta.

Tama direktiivi on jo muuten hyvaksytty, joten eikohan Suomi sen ratifioi hyvin nopeasti.
 
Olen suuresti vastaan 24 vuoden ikää. Tämähän vaan tarkoittaa sitä että yhä useampi rikkoo lakia jossa pitäisi ajaa kuristetulla pyörällä. Mikä tätä maata vaivaa?
Muutaman kuolleen motoristin takia tälläisiä säätöjä, muttei vaikka ylisuomisen johon sentään menee reippasti suurin määrä porukka tai dokaamisen, miten olisi itsemurhiin ja niiden syihin puuttuminen. No jotainhan se pitää olla tekemistä päättäjälläkin, kun ei oikeastin halua yhteiskunnasta elinkelpoista tehdä
veryangry.gif
 
jos korttiuudistusta tehdään, niin se pitäis mennä sillai et kun ajaa a-kortin, b-kortti tulee siinä sivussa (kylkiäisenä, kun ne on nykyään sallittuja)
 
Justiinsa, onko tuossakaan nyt mitään järkeä. Mielummin miettisivät uudestaan asioita nyt näiden keski-ikäisten suhteen. Ajokortilla kun saa ajaa kaikista tehokkaimpia pyöriä jne..tosin mitäpä tuolle asialle juurikaan voi, muuta kun käyttää tervettä maalaisjärkä(tätäkin voisi käyttää näissä uusissa lakipykälissä
biggrin.gif
)
 
Alkuvuoden mp-maailmassa oli juttua että tulisi uusi ajokorttiluokka jolla saisi ajaa 35kw pyörää, nykyinen 25kw poistuisi ja samalla täystehosen ikäraja nousisi 24 vuoteen. Mutta sen verran säilyisi nykyisellään, että jos 16 ajaisi a1 kortin, niin saisi ajaa täysitehoista 20vuotiaana. 2009 olisi tämmöstä tulossa..

Meni sitte ihan ulkomuistista nuo
smile_org.gif
Pitää kaivaa lehti esiin ja tarkistaa, mutta jotenki noin se meni
biggrin.gif
Kiitoksia, eli eipä tuo kuulemani ihan täyttää pskaa siis ollut, positiivista on ainoastaan tuo vuosi 09.
wink.gif


Kyllä se tänävuonna on kortin ajo siis edessä..
062802jumpie_prv.gif
 
Justiinsa, onko tuossakaan nyt mitään järkeä. Mielummin miettisivät uudestaan asioita nyt näiden keski-ikäisten suhteen.
No niitähän tässä aletaan miettimään kun ne ketkä sitä "ilmaista" A:ta eivät ole saaneet on jo 35 ikävuoden nurkilla...  
wink.gif
Ei nyt ihan vielä 35, mutta lähellä. Itse olen sitä ensimmäistä "vuosikertaa", joka ei automaagista A:ta B-kortin lisukkeeksi olisi saanut ilman, että oli KT-kortti jo suoritettuna, joten pääsin pälkähästä  
biggrin.gif


Kyllä tossa tehojen rajoittamisessa suhteessa ikään jotain itua on omasta mielestäni. Omassa kevarissani oli aikoinaan tehoja n. 18kW, joka oli tehottomimmasta päästä, eikä tuollakaan jalkoihin jäänyt. Tehokkaimmat pyörät kavereilla huiteli jossain 30kW lukemissa ja kyllä niillä 16 kesäinen sitten ajelikin siihen malliin, että ihme, ettei kukaan siitä meidän porukasta heittänyt lusikkaa nurkkaan. Täysin onnettomuuksitta ei säilytty.

Sanokoot kuka mitä vain, mutta kyllä se tehojen rajoittaminen (lue tehottomuus) hillitsee ja rauhoittaa ajamista eli sitä kautta vähentää onnettomuuksia.
 
Back
Ylös