• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Muita sähkölämmitteisiä alusasuja kuin Widder?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ural2
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
siis sähkölämmitteisiä alus asuja.
ihan vertailun vuoksi.
wink.gif
 
Sitten on vielä Klan, myy ainakin EMC Oulussa. Ohessa 2007 keväällä keräämiäni tietoja:
o Gerbing’s  (Storm motor)
Gerbingin lämpöliivin teho on 54W (4,5 A) ja hihoilla varustetun lämmitettävän takin teho 77W (6,4 A).
liivi hihoilla 209e,  kiinteä säädin 79e  è 288e – alennus = 250e
· USA:ssa sama noin 210e ilman ALV ja kuluja

o Klan:  HS-Pile  (Euro Motor OULU (www.emc24.fi))
italialainen tuote, 44W (3.7 A)  
liivi hihoilla n. 195e,  katkaisija 59e  è 254e + postikulut 9e è 263e !
http://www.giali.com/   Klan tuotteita, mutta hinta aika sama UK:ssa

o Widder.com
kanadalainen
liivi ja hihat erikseen ==> ei hyvä !

Itsellä on tuo Gerbings nyt toista kesää ajossa. Portaattomalla säätimellä. Olen ollut tyytyväinen. Sanoisin että hintansa väärti.
 
Stormi taisi lopettaa Gerbingin edustuksen, kaveri ainakin kävi Helsingissä kyselemässä ennen kesää ja jäljellä oli vain jokunen takki joka oli vielä vanhaa malliakin. Siis sellaista missä nuo kaikki johdot roikkuu vapaasti ulkona, uudemmassa mallissa ne on vetoketjun taakse laitettavissa.

Takissa on siis valmiiksi piuhoitus hanskoja varten.
 
kiitokset,,eiköhän näistä löydy.
itse kyllä hyvinkin pitkään tarkenen
mut rouvalle pitäs sähköä saada
et kestäs kuumana.
biggrin.gif
 
Itellä klanin housut hyvät on paitsi että särky toi säädin
mad.gif
Oisko tietoo mistä saa kun ei emctä ainakaan saa enää ?
 
Tulipa hetken mielijohteesta tilattua tuollaiset klan merkkiset sähköhanskat & takki...

Niin kertokaapa vähän kokemuksia... Tulee varmaan taas ajettua ensilumen tuloon asti ja esim. jouluna & uutenavuotena jos maa on paljas ja plussakelit
062802moto_prv.gif


Että tarkeneeko miten hyvin?
 
Housuilla ainaki tarkenee ! Tilasitko samalla säätimen ?
Nää oli niitä "wanhoja" malleja... säädintä noihin ei ollut saatavilla...
Oliskohan semmoinen hankala väsätä ite? Esim. tyyliin tankoon joku potikka tai vast. "kiinteä" asennus.
Kävin elektonikka liikkeessä kysyyn tuota, niin kehottivat käymään hitsikone huollossa
crazy.gif
Ei kuulema ainakaan heillä oo nii issoo potikkaa joka kestäs ton watti määrän
crazy.gif
crazy.gif
 
Gerbingsin säätäjä ei ole varsinainen potikka vaan "katkoja" joka katkoo liiville menevää virtaa. Katkon viivetää voi sitten säätää (sekuntti päällä, sekuntti pois, tai 3 sekunttia päällä, 3 pois jne.). Klanin säätimestä ei tietoa.
 
No emc:ltä
biggrin.gif
Nää oli niitä mitkä oli "halvennuksessa" (köyhä minä).
Tosiaan uusissa malleissa on erillaiset liitimet... Noita vahnoja vermeitä voipi olla hankala laajentaa... Jos säädintä olet vailla taitaa ulkomaat olla ainut vaihtoehto.
Tai onnistuisko esim. uudenmalliseen säätimeen vaihtaa kokonaan toiset liittimet, tai housuihin...

Ite ajattelin lähteä liikkeelle ihan päälle/pois kytkimellä ja jos jotain säädintä kaipaa, niin jokaisessa meissä asuu pieni sähkömies
biggrin.gif

Onhan tässä vielä aikaa rakennella ennenkuin on oikeasti kylmä.
 
Äh, niin tosiaan se säädin ei ollut potikka vaan semmoinen "katkoja". Googlettamalla löysin joskus jotain kuvia asennuksista jotka oli tehty pyörään kiinteäksi...

Mutta oliskohan helpoin homma vaihtaa liittimet.
 
Se varmaan kaikein helpoin homma niin m...t säästyy
062802jumpie_prv.gif

Tai sitte nöyrtyä kysyyn suvun sähkömieheltä apua
bawling.gif
 
Kun säädintä etsii, niin paras ratkaisu lienee nk. pwm, eli Pulse Width Modulation säädin. Se ei hukkaa tehoa etuvastukseen, vaan pätkii virtaa sopivasti, esim. 30% teholle 3s päällä, 7s pois. Tällainen löytyy esim. valmiina. Pienin 6A malli riittää 6A*12V = 72W ohjaamiseen. 10A ja 15A jäähdytyksella varustetut versiot vastaavasti 120W ja 180W ohjaamiseen. Mopoilukäytössä kannatta kiinnittää huomiota roiskeveden kestoon ja siltä suojaamiseen. Vaarallisiahan nuo eivät ole, sillä maksimijännite on mopon 12V.

En ole tuota tilannut enkä kokeillut, joten suositella en pysty. Google löysi sen minulle, kun olin vastaavaa etsimässä. Talven aikana hankin varmaan itsekin joko tuon tai vastaavan.

.
 
Back
Ylös