• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Muiden kommentit harrastuksestasi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja vedenhenki
  • Aloituspäivä Aloituspäivä

vedenhenki

MotOrg ry jäsen
En pikaisesti hakemalla löytänyt, että tällaista aihetta olisi vielä käsitelty.

Millaisia kommentteja olet saanut muilta ihmisiltä harrastuksestasi?

Aloitan ketjun kertomalla eilisestä kohtaamisestani. Olin sattuneesta epämääräisestä syystä Matinkylän lähiössä dallaamassa ajokuteet niskassa. Siinä kerrostalon pihalla pelasi katusählyä kaksi n. 7-10 -vuotiasta poikaa. Kävelin ohitse ja vanhempi poika rohkaisi mielensä ja kysyi: "Onko siistiä ajaa moottoripyörällä?" Vastasin, että on, se on parasta mitä tiedän ja mihinkään en sitä maailmassa pois vaihtaisi. Poika jatkaa: "Miten kovaa sun moottoripyörä kulkee?" Vastasin: "Niin kovaa kuin siinä nopeusrajoituksessa tien vieressä lukee. Eikös niin?" Pojalta tuli "Joo". Jatkoin matkaani ja hymyilin naama näkkärillä.

Etenkin pikkupojat (3-6 -vuotiaat) katsoo tosi usein perään, ja vielä sitä että olen nainen ja ajan prätkällä. Joskus vilkutan heille, kun jäävät tuijottamaan, tulee niin hyvä mieli, kun ovat kiinnostuneita. :) Kerran Punavuoressa jopa eräs äiti tyttärellensä (n. 4-vuotias) kertoi, että katsopas kun täti ajaa moottoripyörällä. Vilkutin heillekin. :)
 
Nää on mahtavia hetkiä, pojat kattoo ja heitän lapasta perään, ovat ihan tohkeissaan. Ja äiditkin kattoo hyvällä :D
 
Jokunen vuosi takaperin kun olin tekemässä pyörääni jotain pikkusäätöä siitä läheltä käveli mummeli lapsenlapsensa kanssa. Ne pysähty siihen hetkeksi katsomaan ja kuulin kun täti kuiskasi poitsulle että katsoppas kun sedällä on hieno moottoripyörä. Itteäni meinas vähän naurattaa kun olin tuolloin jotain 25v. Joo, setäpä hyvinkin :thumbsup:. Vaan nyt kun kaveripiiriin on alkanut ilmaantua jälkikasvua niin minua on lasten läsnäollessa (ja joskus muulloinkin huumorimielessä) alettu kutsua Tomi-sedäksi vaikken noille lapsille sukua olekkaan :p.
 
Sukulaiset ja vanhat perhetutut ja aika monet muutkin kaiketi vaan pitävät edelleenkin vähän kahelina kun mopolla ajaa. Tosin, ei ne kyllä ikinä täyspäisenä minua ole pitäneetkään. Sama tarina aiemman ralliharrastuksen vuoksi..

Sivustaseuraajat ovat montaa mieltä. Näihin luetaan myös työkaverit. Toiset paheksuvat, ehkä kun tuossa nyt on vähän ehkä joidenkin kukkahattujen mielestä kovahko ääni. Toisilla kiinnostaa hirveästi ja kysyttävää riittää. Myös uppo-oudoilta vaikkapa bensa-asemalla. Ja sitten on myös ne, jotka ovat vilpittömästi sitä mieltä että hieno homma ja kovasti heilläkin kiinnostaisi sama laji, jos olosuhteet sen sallii.

Ja parhaana toki pikkupojat ja tytöt jotka teiden varsilla näyttävät että väännä kaasua kun ohi ajelen. Silloin on pakko vetää kytkin pohjaan ja kokeilla rajoittimen paikka. Niin naurettavaa kuin onkin mutta sillain irtoaa peukkua ja junioreille fiiliksiä, niinkuin minullekin silloin aika hiiskatin kauan sitten... :D
 
Joskus hyvin kauan aikaa sitten tapahtui erään Savolaisen kaupan edessä (juuri kun olimme keskoluet pakattua laukkuihin) tuli pari vanhempaa naishenkilöä paikalle todeten lähes yhteen ääneen: On se hyvä kun nuorilla miehillä on hyvä harrastus, meijän kylän pojat ne vaan olutta juo ja rähjää kylillä. Siinä sitä yritettiin sitten olla totisina...
 
Viimeksi viime sunnuntaina Nurmijärven ABC-kylmäasemalla nousi 6-vuotiaan käsi reilusti pystyyn kun osui asemalle isukkinsa kanssa samaan aikaan kun olin lähdössä. Vastasin samalla mitalla :bye:

Omasta suvusta taas kolme henkilöä on hankkinut pyörän vähän niin kuin mun peesissä, siis kahden vuoden sisällä suunnilleen tästä päivästä. Yksi heistä ajanut kortin nyt, kahdella kortti oli ennestään, toisella kortillisista ei pyörää lainkaan, toisella ei pyörää aktiivisessa käytössä aikaisemmin.

Eli kuten arvata saattaa kommentit ovat olleet positiivisia :thumbup: :orgmp:
 
Naapurissa on perhepäivä hoitola jossa vanhimmat skidit on about 5v. Mopot on etupihalla ja usein saan jakamattoman huomion jos vien rengasta vaihtoon tai jotain muuta pikku robausta.

Hauskinta on kun ensimmäinen huomaa et robaan jotain niin kuuluu kova huuto: Mopo on likki, mopo on likki ja hetken päästä sulla on 5 kysyjää et mikä nyt on "likki":p

Ei taitais musta olla honda mannekiiniksi jos nassikoiden "mopo on likki" huutoja on uskominen:grin:

Onhan se hienoa kun joku on harrastuksesta kiinnostunut. Oman broidin tenavat on pleikka sukupolvea ja eivät välitä yhtään mopoista tai mistään tekniikkaan liittyvästä...
 
Omalla kohalla kaikki ylimääräinen raha menee pyöriin ja vapaa-aikakin pyörii aikalailla pyörien parissa.
Vanhemmilta tullut vaan kommenttia, että parempi pyöräilyyn tuhlata rahansa kuin viinaan.:jippikaijee:

Tyttöystävä vaan ei tunnu ymmärtävän aina tämän harrastuksen päälle kun on menossa jo 4. pyörä noin vuoden sisään ja kaikki ylimääräinen raha tuntuu katoavan pyörän osiin:grin:
 
Monenlaisia kommentteja on tullut kuultua ja nähtyä kun on pitkin Suomea tullut ajeltua. Etenkin pikkupaikkakuntien älykeskuksissa eli paikallisissa huoltiksilla on ollut monenlaista kyselijää ja tietäjää. Onhan se toisaalta ihan kivaa että ulkopuoliset pitävät vm 2004 ja yli 70tkm ajettua pyörää uutena.
Tenavat tien päällä aika usein huutelevat tai käsimerkein "pyytävät" kaasuttelemaan.
Lähipiirissä on erään henkilön kanssa pariin kertaan tullut melkein riitaa tai oikeastaan riitaa moottoripyörästä ja harrastuksen jatkamisesta, etenkin jos on sattunut ikävämpi onnettomuus jossa moottoripyörä on ollut osallisena.
 
Minun tuttavapiiri ei ole kommentoinut asiaa ollenkaan. Eikä ole pahemmin ulkopuolisetkaan tulleet mitään lässyä veivaamaan.

Meikäläisen peruslukemilla oleva naama vaan karkottaa kaikki puittenhalaajat ja muut maijapoppaset hevonskutsiin, ettei niillä oikeastaan ollutkaan mulle mitään asiaa... :D
 
Melkein kaikki lähipiirissä yrittävät koko ajan olla käännyttämässä mua pois prätkien parista mutta turhaa työtä tekevät. Kyllä välillä vituttaa se ainainen napina kuinka vaarallista se on jne.

Kesän paras hetki oli kun menin syömään nahkapuvussa yhteen ravintolaan ja arviolta 4-vuotias pikku tyttö huusi oikein kovaan ääneen "Äiti kato! Avaruusmies!", äiti tähän sitten vaan tokaisi että "ei hän ole avaruusmies vaan hän on tullut moottoripyörällä". Yksosainen nahkapuku on siitä hauska asuste että se päällä kuulet kyllä varmasti lapsien ja "vähän" suurempienkin lasten huutelua lähes päivittäin.
 
Suku on moottoripyöräilyn suhteen neutraaleja, eli eivät kannusta, mutta eivät myöskään yritä kieltää tai paheksu asiaa. Aina sillon tällöin tulee lauseita "On ne jotkut hulluja, mutta sinähän ajat nätisti ja turvallisesti eikös juu" ..:grin:

Pitäähän sitä joku rahareikä/ pahe olla, kun ei alkoholia mene saunalonkeroa enempää saatika tupakkaa polta. :p

Nuo kakarat mistä muut ovat maininneet on kyllä parasta. Olin itsekkin nassikkana onnesta soikeena, jos joku motoristi morotti just mulle. Nyt kun morottaa muiden kakaroille tuolla tien päällä, niin on se hymy aika herkässä, kun muistaa miltä se itsestä tuntui.
 
Useimmat tuntuu lähinnä varottelevan että miten äkkiä pyörällä pääsee hengestään. Ja loput sitten kyselee ensin mopon suorituskyvystä ja sitten heti perään taas varottelevat :)
 
Niin kauan sukulaiset ja kaverit piti mp-harrastusta normaalina, kunnes viime syksynä vaihdoin pärrää ja aloin myös ajamaan talvisin.:p
 
tomppan sanoi:
Useimmat tuntuu lähinnä varottelevan että miten äkkiä pyörällä pääsee hengestään. Ja loput sitten kyselee ensin mopon suorituskyvystä ja sitten heti perään taas varottelevat :)

Joo tää on hyvä. Ensin kysytään moottorin kokoa ja sitten kauhistellaan, että tuollaisella tehomäärällä pääsee vain hengestään.

Eli mopolla (50cc) ei voi päästä hengestään, kun on niin tehoton? :doh: :D
 
Palaute on ollut lähipiiriltä lähinnä positiivista. Ainoa negaatio tuli kun liityin kerhoon niin sukulaisnainen tuli kysymään että meinaanko sitten ruveta ammuskelemaan ihmisiä. Luulin ensin että vitsaili mutta heitti perään että ne kerhot on kuule tosi vaarallisia :kääk:
Parasta ehdottomasti ovat morjestelevat lapset ja vanhemmat ukkelit jotka tulevat muistelemaan omia mopoaikojaan :grin:
 
Ekan pyörän kohdalla suurin osa ympäristöä ymmärsi, mutta kun talliin tuli viides pyörä, niin suurin osa ympäristöä ei enää ymmärrä.
 
Vaimo vannottaa aina ajamaan varovasti, muut ei ole pahemmin ottaneet kantaa.

Pikkupojista:
Vaihdoin Apriliaan öljyjä pihalla ja tuossa kun pitää tarkistaa öljymäärä niin että konetta on käytetty ensin tovi, niin siitä ohi sitten käveli samalla pieni poika äitinsä kanssa. Poika pisti jarrut päälle ja jäi kuuntelemaan V2:sen papatusta ja kun sammutin pyörän, niin takaa kuuluu "koska sä laitat sen uudestaan käyntiin". Poitsu ei suostunut jatkamaan matkaa ennen kuin täräytin mopon uudelleen tulille, eli vetoaa ne Arrowin soundit pikkuväkeenkin :-P
 
Back
Ylös