• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MP-lehdet

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja lunastar
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mp-lehti Bike tulee suoraan kotiin.
Aatellu kyllä lopettaa, kun melki kaikki jutut löytyy kuitenkin netistä
wink.gif
 
Ylivoimainen ykkönen on britti Fast Bikes mainioine kevennyksine jutuissaan ja suomalaisista yhtä ylivoimainen on Moto-1.

MP-Maailma tulee vielä joskin jää nyt kyllä pois...koska taso hyvän alun jälkeen tosiaan laskee kuten Wasserkin mainitsi numero numerolta kuin lehmän häntä. Viime numeron keulöljynvaihtojuttu oli kyllä varmasti pilaa.
 
Moto-1.
Sekä toistaiseksi vielä MP-maailmaa, mutta jotenkin tuntuun että tämän tilaus tarttee lopettaa kohta. Juttujen taso välillä aika fuulaa...
 
Moto-1 tulee tilattuna ja MP-maailma ja Bike tulee luettua kirjastossa tai kavereilta lainattuna.
 
Kotimaiset ja TM tulevat kotiin. Biken suomiversio yleensä
huoltikselta ja Das Motorradin numerot tilaan muutaman
kerran vuodessa nippuna kirjastosta. Jenkkilehdet elävät
omaa elämäänsä ja brittiläiset muuten vaan "kummallisia".
Sisällöistä voidaan olla montaa mieltä, mutta TM:aa ja
sakuja olen tottunut pitämään luotettavina autopuolellakin.
 
MOTO-Ykkösessä on tosi mukavasti matkakertomuksia eri puolelta maapalloa. Niitä on niin mukava lukea, että ehkä siitä syystä Moto1 vetää pisimmän korren.
 
Classic Motorcycle Mechanics irtonumeroina, paljon asiaa venhempaa, etenkin japanilaiskalustoa harrastavalle. Saatavuus heikkoa, ostan aina H:gin kentältä kulkiessani.
 
Joo ja onhan noi mainoksetkin toisinaan aika mukavaa katseltavaa, oliko se nyt uudessa Bikessa Dainesen mainos...
033102beer_1_prv.gif
huh, huh...
Joo, tuo jäi itsellekin mieleen uudesta bikestä  
biggrin.gif

Bike tulee tällä hetkellä, ei muita. Noita ulkolaisia voisi käydä ihan kokeilumielessä ostamassa, jos sitä vaikka oppisi lontootakin samalla....
 
MOTO-Ykkösessä on tosi mukavasti matkakertomuksia eri puolelta maapalloa. Niitä on niin mukava lukea, että ehkä siitä syystä Moto1 vetää pisimmän korren.
Totta. Siirryin Moto1:n lukijaksi vuoden alusta. Matkakertomukset veivät niin mukanaan että piti tilata toimituksesta viimevuoden lehdet jotta pääsi lukemaan mm. Markku Raunion matkakertomusta Murmanskista Vladivostokkiin.

Mukava myös lukea lehteä jossa aika ei mene kielioppivirheitä /käännnöskukkasia laskiessa.
 
Mitäs se nyt häiritsisi. Onhan se tunnettu fakta, että naisvartalo on paljon kauniimpi kuin miehen kroppa  
wink.gif
Ihailtavaa avarakatseisuutta ja tiukkapipottomuutta!

Mitä mp-lehtiin tulee niin itselleni tulee tätänykyä tasan yksi MP-lehti kotiin asti ja se on Moto-1, ehkäpä eniten juuri niitten matkakertomusten takia. Puhukoot tuo tosiasia lehden puolesta. Ulkomaisista luen, kuten moni muukin, ehkäpä eniten juuri PerformanceBikesiä (joka tosiaan on paljolti sama kun myös lukemani FastBikes, mutta niemenomaan ilman (ihan niin paljon) paljasta pintaa).

TWO ja Bike UK ovat taas satunnaisemmin luettuja, ja ehkä astetta vakavammat kun edellämainitut, ja paremmilla matkajutuilla. Niissä mp-matkailu on enemmänkin kun joku paikallisen bodomin kiertäminen polvimaassa (jota tuuppaa näkemään noissa FB:ssä ja PB:ssä).

Ameriikan lehtiä en jaksa juurikaan lukea niitten ajoittan hyvinkin näkyvän poliittisen korrektiuden takia. Motorradia luen joskus harvoin, lähinnä ylläpitääkseni edes rippeitä 9 vuoden saksan opinnoista (jos ei telkkarista tule Der Altea). Ruotsin lehdistä tulee joku Allt om MC/MC Nytt satunnaisesti plärättyä läpi jos sattuu hollille.

/MarcusB
 
sen mukaan mikä kiinnostaa:

suomalaiset:

- BMW:t, isot endurot, tourinki-painotteisuus, tekniikkaa hiukka syvällisemminkin, jaksaa lukee myös pitkiä juttuja, myös vanhat pyörät => Moto-1
- keuliminen, nuori uho, fighter-pyörät => bomber
- kyykkypyörät => bike
- harrikat, britti-pyörät, kpterit ja kustomit => Kopteri
- ei jaksa lukee paljoo, kattelee mieluummin kuvia => MP maailma vai mikä se nyt oli
- haluaa varmistaa että ei missään tapauksessa osta liian persoonallista pyörää => tekniikan maailma

ruotsalaiset:

- harrikat, britti-pyörät, kpterit ja kustomit => MCM
- tehdaskustomit, neo-klassikot yms => allt om MC

jenkkiläiset:

- tissit ja HD:t => easyriders
- HD:t ja "näin asentajasi laittaa sulle billet-vanteet alle " -jutut = > Americab Iron, Hot Bike tai Barnett's
 
TWO ja Bike UK ovat taas satunnaisemmin luettuja, ja ehkä astetta vakavammat kun edellämainitut, ja paremmilla matkajutuilla. Niissä mp-matkailu on enemmänkin kun joku paikallisen bodomin kiertäminen polvimaassa (jota tuuppaa näkemään noissa FB:ssä ja PB:ssä).

/MarcusB

Taisi olla uusimmassa PB'ssä juttu nopeasta tripistä Englannista Turkkiin.

Toinen mainio oli jamppa joka veti R1'llä lumpio tontissa e-afrikassa ratapäivällä perkuleellisten laatikkolaukkujen kanssa.
Jamppa oli siis hankkiutunut ko. maahan - yksinään ja ajamalla...

Mutta siis tottahan se on että basic setti touring jutut a la: missä gasthausissa parhaat pedit ja bratwurstit turistiträppien välillä kyllä puuttuvat pahemman kerran.
Eri sporttipuimureiden Lontoo-Berliini matkaominaisuuksia on joskus testailtu.

Paikallisen Bodomin kiertäminenkin taitaa vähän helpottua kun Lake districtin mopoja vihaava paikallinen "Kilpikulma Kakkonen" ÜberGyy joutui eroamaan narahdettuaan törkeästä ylinopeudesta kotilolla... (Buahahahaaa)

Ameriikkan lätyt on kyllä aika surkuhupaisia kaikkine disclaimeriteksteineen jotka vain pitenevät vuosi vuodelta, peittäen varmaan ensi vuosikymmenellä jo puolet kuvista ;).
 
Tulee luettua monipuolisesti. Tässä ne mitä löytyy eniten hyllystä:


* MCM, onko Ruotsissa kaikki paremmin? No ainakin hyvin kirjoitetut ja monipuoliset jutut, hyvällä otteella, enemmän rakenneltuihin keskittyen mutta onpi muutakin kivaa aina.

* Kopteri, reipasta asiaa lähinnä rakennelluista pyöristä. Toisinaan noita MCM:stä otettuja juttuja mutta ei niin paljoa että häiritsisi.

* Classic & Motorcycle Mechanics. Aivan ehdoton lehti, kun ajeli 70-80 luvun japsilla. Paljon "real-world" asiaa enemmän tai vähemmän normaaleista pyöristä.


Sitten mitä on vähän vähemmän:

* Ride-lehtiä jokunen, ihan jees lukemistoa kyykyttäjille.

* Performance Bike, sama homma, mutta olettaa enemmän lukijastaan (ketähän hemmettiä nuo tuossa May '08-numerossa haastatellut racing-kuskit olivat).

* Cycle World ja joku toinen jenkkivastaava. Lukeehan näitä ihan ilokseen, mutta se kyllä haittaa kun aina vaan kehutaan pyöriä. Onko mainosrahat niin tiukassa, että ei uskalleta antaa tiukkaa kritiikkiä vai mikä on.

* Hot Bike. Tästä lehdestä mallia, miten rakennat maailman mauttomimman kustomin (turhan monet pyöristä tyyliä maailman levein takanakki+kaikki billet-osat+maalaus mallia viidakko-oksennus).

* Olikohan vielä muita. Vissiin noita kotimaisia, mutta jotenkin ei pure kuin korkeintaan Bomber ja Bike pikkuisen. Luen vissiin mielummin ulkomaankielillä (pätee muuten myös musiikkilehtiin, joita lueskelen myös varsin ahkeraan).

Juu, luen kyllä kaiken vähänkin mielenkiintoisen mitä vastaan tulee aina pikku-ilmoituksia myöten läpi - välillä täytyy ottaa itseään niskasta kiinni ja lopettaa lukeminen + aloittaa tekeminen
sport05.gif
 
Jaahans. Mua harmittaa välillä se, että kun ostaa ulkmaalaisen vaikkapas PB:n niin samat jutut on meidän omissa suomenkielisissä seuraavassa kuussa. Siksi jää monta kotimaan kielistä ostamatta, kun se Kotarin RC8 on tullut tututksi aiemmin jo enkelsmannien lehdestä.

Noi enkelsmannien MP-jutu saavat minut useammin hymyilemään, niillä on enemmän vapaata ajattelua. Meillä pakkaa olemaan liian kliinistä, asiantuntevaa ilmaisua.

Mut kotimaisista BIKE on kehittänyt itseään mieluisesti. Heidän nettisaitin kautta olen pysynyt mukavasti kärryillä harrastukseni tuulista ja kyllä se lehtikin tulee välillä ostettua kiskalta. Paperin kierrätystä varten en enää tilaa yhtään lehteä himaan.
 
Ei taida porukoilla saksankieli luonnistaa? Asiallisimmat testit mittauksineen löytyy Motorradista. Ne yleensä hoksaa, jos jokin pyörä antaa esim. eri tehot/väännöt eri vaihteilla. Kaikki pyörät mitataan ja pisteytetään saman taulukon mukaan eri osa-alueilta (luokkaa 30) selityksineen. Rengas- ja tarviketestit on myös alan parasta luokkaa. Ja puuttuu jenkkien ohmygodit, kuten myös jenkkiversioiden testaus. Ei silti, kyllähän heidänkin maailmastaan kannattaa perillä olla. Brititkin testailee suunnilleen samanlaisia tuotteita kuin meillä myytävät.
 
Back
Ylös