• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MP-katsastus, millä hinnalla jatkossa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja panman
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Ankka sanoi:
Mikä mahtaa olla perusteluna sille, ettei moottoripyöriä tarvitse katsastaa? En nyt tietenkään ole väkisin itse haluamassa tuohon asiaan muutosta, kun eihän se kiva ole enempää enää harrastuksesta maksaa, mutta ihan näin mielenkiinnosta. Kyllähän niiden pyörienkin olisi syytä olla kaikinpuolin kunnossa tienpäällä ja sitä kait noilla katsastuksilla kontrolloidaan (rahastamisen lisäksi).


Tästä vaan mutuillen ja muistellen perusteluja:

- Suoritetut kilometrimäärät moottoripyörillä vs. henkilöauto- ja rekkaliikenne on aika minimaalista
- Teknisistä vioista johtuvat onnettomuudet ovat hyvin harvinaisia. Yleisin onnettomuustyyppi on tieltä suistuminen.
- Moottoripyörä on suurimmalle osalle harrastusväline, ja se pyritään pitämään hyvässä teknisessä kunnossa
- Katsastuksessa pystyisi käytännössä tarkistamaan että päästöt, melutaso(varauksin) ja renkaat olisivat vaatimusten mukaisia. Jarrujen ja iskunvaimennuksen tarkistaminen mittalaitteilla on aika haastavaa.

Varmasti on vielä jotain muitakin syitä miksi ei moottoripyöriä tarvitsisi katsastaa.


-tuomas-
 
Kaksi suurinta katsastusfirmaa hallitsee markkinoita - ja "heitä" ihan varmasti kiinnostaa "minkä-tahansa-katsastettavissa-olevan-laitteen" lakimääräinen katsastus!!! Nyt vaan hyvissä ajoin valvomaan em. Tahojen mahdollisia "lounasetuja" ja muuta mahdollista lobbaamista.

T. Patria ja ruohonleikkuri katsastajat
 
Mikuni sanoi:
Tietääkö joku muuten että onko moottoripyörät jossakin maassa katsastettava, onko sieltä mahollisesti mitään kokemuksia kuulunut?
Taalla briteissa moottoripyorat, kuten kaikki muutkin moottorikulkuneuvot, ovat katsastettavia vuosittain. Ensimmaiset 3v ovat vapaat katsastuksesta, mutta sitten katsastus on ehto vakuutuksen voimassaololle.

Taalla tosin katsastukset hoidetaan yksityisilla korjaamoilla, joilla on siihen lupa ja laitteet, esim paikallinen skootterikorjaamoni on jo monta vuotta katsastanut seka Vespani, etta Monsterini. Maksaa ruhtinaalliset 15 puntaa (saman verran euroina). Jos ei mene lapi, saa tietyn ajan kuluessa ilmaiseksi uudelleen yrittaa, jos on korjauttanut viat.

Ei siita itselleni ainakaan ole ollut koskaan ongelmia, vaikka kaksi katsastusta joudunkin kaymaan lapi vuodessa eri aikoina, varaan ennen duunia ajan ja kayn korjaamon kautta. Aikaa varsinaiseen katsastukseen menee vain noin 10min, mutta viranomaisten mielesta pitaisi menna 30min, joten joudun sen verran odottamaan katsastustodistusta.

Taalla ei tarkisteta muuta kuin valot (suuntaus & toimivuus), vilkut, aanimerkki, peilit (jos ne kuuluvat vakiovarusteisiin), jarrut (kunto ja toimivuus) ja paino. Paastoja ja aania ei ainakaan viela tarkasteta, periaatteessa putkissa ei saisi olla merkintaa 'not for road use', eli useat vaihtavat molyputket normaaleiksi katsastuksen ajaksi.
 
Back
Ylös