• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MP-akkujen eroja

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Timbacharly
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Joo tuo bilteman geeli-akku on käynyt mielessä mutta kun tuossa akussa mikä mahtuu juuri ja juuri tuonne akkukoteloon niin ei piisaa ampeerit (ainoastaan 8A) mikä ei kyllä piisaa V2:selle mitenkään.

Pari turhaa kylmäkäynnistys starttia ja se on siinä.

Pyörässäni oli jo aiemmin yksi bilteman akku mikä oli myös ainoastaan tuon 8A ja se oli niin tuurista kiinni, että lähtikö kylmänä aamuna käyntiin vai ei.

Juuri ladattuna riitti mutta muutaman päivän seisoneena ei enää.

Pitäisköhän sitä oikein vakavasti alkaa harkitsemaan siirtää akku tuonne takakatteen sisään satulan läheistyyteen missä ne "normaalisti" ovat. Sitten ainakin olis akkuvaihtoehtoja.
 
Itse ostin mitä tuolla aiemmin luki jonku bilteman huoltovapaan 7ah akun eikä se vakuuttanu, uutena käynnisti jotenkin, mutta heti jos oli valot liian kauan päällä niin ei lähteny. eka akku oli muutenkin rikki. nyt ostin tilalle bilteman 6ah geeliakun ja tuntuis kyllä vireemmin starttaavan, jakso pyörittää talven ulkona olleen hondan hyvin käymään (ei lähteny ihan ekalla pyöräytyksellä).

Tuntuis siis väkevämmältä kuin halvempi huoltovapaa vaihtoehto.
 
Sattuisko jollain olemaan oikein "faktaa" että kuinka nuo nykyakut diggaa olla kyljellään ja vielä sen lisäksi hiukan vinottain?

R Tellussahan akku lepää kyljellään ja vielä vinottain sylinterilohkojen välissä.

On herännyt pieni epäilys, että noi akut ei tykkää tuosta vaikkakin ihan merkin ja mallin mukaan tarjottuja akkuja on käytetty...viimeisimpänä vajaan vuoden vanha YUASA

Tellun akkukotelo myös rajaa melko tehokkaasti akkuvaihtoehdot mitoituksellaan, joten ihan randomina ei pysty akkua hommaamaan.

Tilaa saisi kyllä lisää poistamalla tärinänvaimennustyynyt kotelosta mutta onkohan tuokaan pitkässä juoksussa hyvä idea...
AGM akku, jos löydät siihen on hyvä.
 
Näyttäisi siltä, että uuden akun osto edessä, kun hyytyy parin päivän päästä siitä, kun olen ottanut ylläpitolaturin irti.
Nykyinen akku on Yusa YTZ14S ja vasta vuoden vanha.
Eli ostanen tilalle vastaavan edullisen tarvikeakun. Kannattaako ostaa geeliakku vai tavallinen hapotettava akku esim. Stormilta MGM vai joku muu.
 
Näyttäisi siltä, että uuden akun osto edessä, kun hyytyy parin päivän päästä siitä, kun olen ottanut ylläpitolaturin irti.
Nykyinen akku on Yusa YTZ14S ja vasta vuoden vanha.
Eli ostanen tilalle vastaavan edullisen tarvikeakun.  Kannattaako ostaa geeliakku vai tavallinen hapotettava akku esim. Stormilta MGM vai joku muu.
Mikä mopo? Ooks mitannu mopon latausjännitteen matkanopeutta vastaavilla kierroksilla?
 
Boschilta uusia tuulia akkurintamalle:

Boschilta uudet akut moottoripyöriin

sanoi:
Boschin uudet, tehokkaat M4 ja M6 -akut, on suunniteltu erityisesti moottoripyöriä varten. M6-akku hyödyntää uutta AGM-teknologiaa. Akut ovat täysin tiiviitä, tärinän kestäviä ja huoltovapaita.

Koska sitten ovat motoristien pyörissä jää nähtäväksi.
AGM-akkuja on ollut jo pitkään.

http://en.wikipedia.org/wiki....8AGM.29
 
Akkujen kestoikä on sinänsä aika mysteeri. vai mitä sanotte: (Yuasat molemmissa)
thundercat 600R : akku leimattu -98. ei mitään ongelmia, kerran tainnut ladata talven aikana jollain laturilla
rytkönen 2004 : akku vuodelta 2004 ja viime talvena jo Ctekillä herätelty, kun ei talvella startannut.
Todennäköinen syy tuohon kahden Yuasan eroon on se, että tuo vanha oli aito "Made in Japan" ja tuo uudempi on sitten näitä Yuasan "Made in China" nykyrieskoja joissa akun kesto arvotaan yksilökohtaisesti. Mainituista tuotteista näkee jo päältäpäin muovikotelon valun ja viimeistelyn ulkonäöstä eron.

Valitettavasti kohta kaiken nykytavaran tuotanto tapahtuu Kiinassa ja tuote-erien laatu vaihtelee kuin junien kulkusuunta.

Se panee miettimään 150€ Yuasan ja 50€ Bilteman välillä kun tavara voi parhaassa tapauksessa tulla samalta hihnalta...

Sen on itse todennut, että noi ylläpitolaturit ovat kyllä yksi parhaista tuotteista. CTEKin tultua talliin ei akkuongelmia ole ollut.
Katsoppa huviksesi missä se Ctek on tehty - Kiinassapa hyvinkin arvaan.
 
joo ja nyt se rytkönen ei sitten ota tulille ollenkaan vaikka kuuluisalla C-tekillä on herätelty. eli uudempi akku on dööd. tai no startti pyörittää mutta ECU resetoi ja servot surisee heti eli jännite putoaa jonku "check-levelin" alle.

Akku Yuasa YTZ10S .. onko kellään kokemusta Dynavolt tai Nitro merkkisistä akuista ? ei viittis vajaata 200€ Yuasa-akusta maksaa..
 
Joka vuosi pitää saada pyörä spekseissä muutaman kilon kevyemmäksi. Kätevästihän tuo käy akkua pienentämällä. Sirommassa perässä on myös hiukka tilanpuutetta, jos vertaa 90-luvun mammutteihin.

Starttivirtaahan noista esim. Yuasan Z-sarjan akuista irtoaa enemmän kuin perussarjan isoista akuista. Eroa on enempikin vain tuossa kokonaiskapasiteetissa. Esim. toi YTZ10S antaa starttivirtaa 190cca ja isompi YTX12 antaa vain 180cca.
 
Onko kellään tietoa tälläisistä Shin Yo akuista http://www.motoplaza.org/mp-tuot....-YTZ10S

Onko mistään kotoisin?
noita kiinan akkuja en ihan ensimääiseksi ostaisi, mönkijöissä on ollut huonoja kokemuksia tuommoisista. joillakin ne ovat pelittäneet hienosti, mutta itellä yksi akku hyytynyt jo uutena. onhan noissa kiinan akuissa varmaan merkki erojakin, itse vain kaihdan nykyään lähes kaikkea shing jang son ym. merkkejä.
itellä tuo bilteman geeliakku on ollut todella sitkeä, oli talvenkin pyörä ulkona ja lataamalla akun pelaa kuin uusi.
 
Onko kellään tietoa tälläisistä Shin Yo akuista http://www.motoplaza.org/mp-tuot....-YTZ10S

Onko mistään kotoisin?
noita kiinan akkuja en ihan ensimääiseksi ostaisi, mönkijöissä on ollut huonoja kokemuksia tuommoisista. joillakin ne ovat pelittäneet hienosti, mutta itellä yksi akku hyytynyt jo uutena. onhan noissa kiinan akuissa varmaan merkki erojakin, itse vain kaihdan nykyään lähes kaikkea shing jang son ym. merkkejä.
itellä tuo bilteman geeliakku on ollut todella sitkeä, oli talvenkin pyörä ulkona ja lataamalla akun pelaa kuin uusi.
Näin vähän epäilinkin. Omaan pyörään en bilteman akuista löytänyt sopivaa, pyöränä CBR 600F vm.2003.
 
Ite kävin hakemassa veturiin akun Motonetistä huimaan 44,90e hintaan. Myytiin kuivana ja pakkaus sisälsi happopullot, jotka vaan lorautin kennoille ja laitoin paikalleen.
062802moto_prv.gif
 
Ite kävin hakemassa veturiin akun Motonetistä huimaan 44,90e hintaan. Myytiin kuivana ja pakkaus sisälsi happopullot, jotka vaan lorautin kennoille ja laitoin paikalleen.  
062802moto_prv.gif
Motonetistä minäkin koitin hakea mutta eipä ollut hyllyssä yhtään. Kaikista lähiliikkeistä nuo edullisemmat loppu. Netistä meni sitten tilaukseen Nitron akku 62€, joutuu nyt vaan harmillisesti pari päivää odotella eikä pääse ajelemaan
sad_orig.gif
 
Ite kävin hakemassa veturiin akun Motonetistä huimaan 44,90e hintaan. Myytiin kuivana ja pakkaus sisälsi happopullot, jotka vaan lorautin kennoille ja laitoin paikalleen.  
062802moto_prv.gif
Vielä ei kokemusta,mutta kuinka pyörittelee ??
Itsellä tuo stormilta ostettu akku ei kovin kauaa jaksa pyöritellä ennenkuin puristusten kohdalla osoittaa uupumisen merkkejä..aika paljon kyseinen moottori vaatii akulta
cool.gif
 
Kaivellaas tämäkin threadi haudasta. Tuntuu että adveen vois akun laittaa kun parin viikon seisomisen jälkeen on vähän tahmea startaamaan ja akussa näkyi olevan kyljessä tarra "2014". Entinen on Yuasa Ytz14s mutta löysin myös mallin Ytz14-BS joka näyttää suurinpiirtein samalta. Onkos noissa muuta eroa kuin n.100€ hinnassa?
 
Vähän ohi akkuaiheen mutta älä lähde tuomitsemaan akkua huonoksi jos ei v2 potkaise käyntiin näillä keleillä.Isopyttyisissä koneissa on pääsääntöisesti aika paksut öljyt joiden kylmäviskositeetti on normisti 15w ja hyvälläkin öljyllä 10w.

https://www.youtube.com/watch?v=aMr7XxitOkg

Mp akut on pääasiassa leudommille maille speksattu ja on uutenakin ihan äärirajoilla että jaksaa pakkaskelillä pyörittää moottoria. Tommosen twiniöljyn viskositeetti on niin paksu että vaatii paljon enemmän voimaa moottorin pyörittämiseen pakkasella, samalla akku ei anna läheskään niin paljon virtaa kylmänä kuin lämpimänä.

Omassa tuonossa pyörinyt 5 v bilteman geeliakku,välillä ctekin ääressä.Yli 5+ keleillä lähtee vielä ihan hyvin käyntiin mutta vähänkin pakkasta niin ei kannata edes yrittää.
 
tomppan sanoi:
Kaivellaas tämäkin threadi haudasta. Tuntuu että adveen vois akun laittaa kun parin viikon seisomisen jälkeen on vähän tahmea startaamaan ja akussa näkyi olevan kyljessä tarra "2014". Entinen on Yuasa Ytz14s mutta löysin myös mallin Ytz14-BS joka näyttää suurinpiirtein samalta. Onkos noissa muuta eroa kuin n.100€ hinnassa?

Mulla orkkisakku kesti yhden kesän. Seuraavana vuonna ostin samanlaisen (maksoi tuolloin parisataa). Talven jälkeen vaikutti vähän heikolta, en kumminkaan vaihtanut. Lapinreissulla se sitten hyytyi lopullisesti Kolarissa. Paikalliselta kelkkakauppiaalta löyty sopivan kokoinen MG-merkkinen akku, hinta kuusikymppiä. Hapot sisään, puoli tuntia latausta kaiken varalta, paikalleen ja menoksi. Se kestikin sitten useamman vuoden ja oli edelleen toimiva kun pyörä meni vaihtoon.

Tämän kokemuksen perusteella Yuasan yli kolminkertaiselle hinnalle ei kyllä ollut vastinetta.

Ehkä kannattaa katsoa akulle luvattua starttivirtaa.

Jos haluat uudesta akusta pitkäikäisen niin pidä se ai99na mahdollisimman täynnä. Jos pyörä seisoo yli 2vk niin älylaturi kiinni, sitähän ei 990Advessa viitsi tehdä ellei ole erikseen piuhaa tuotu akulta näytille. Mulla oli sähkötakille tuotu tapsi joka oli nipparilla runkoputkessa kiinni, joku 15cm löysää. Ctekkiin kolvailin sopivan adapteripiuhan, joten laturin kytkeminen ei edellyttänyt pohjapanssarin etupulttien irrotusta.
 
Back
Ylös