• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Motoristin tiekartasto

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja jjp
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Motoristin tiekartasto ilmestyy helmikuussa. Oliskohan jo näyttelyssä
confused_orig.gif
?

Editoin linkkii...
 
"Helmikuussa Moottoripyöränäyttely MP 2005:n (04-06.02.2005) yhteydessä julkaistaan täysin uusi Motoristin Tiekartasto..."

Taitaa se olla.
 
jaahas..toihan täytyy sit hankkia..joskin mihkä ihmeeseen ton reissussa saa mahtumaan kun sitä tavaraa on niiii paljo aina muutenkii ja kuljetustilaa mulla nii vähä
biggrin.gif
 
Kumpa sais Genimap:n motoristiversion
inlove.gif


Reittisuunnittelussa valitsisin kriteeriksi mielluummin
"seksikäs mopolla" kuin lyhyin/nopein/halvin reitti.
 
Linkki ei toiminut - kauppapaikka => uniikki ostos-ID => toimii vain kerran
sad_orig.gif
Kokeiles tätä
biggrin.gif


Vahinko vain että kartta on aika karkea 1:650.000/800.000 kun itse olen käytellyt enempi tuota Geni-kirjasta jossa kartat on 1:200.000/400.000. Toki pitkällä matkalla kokonaiskuvan hahmottaminen on huomattavasti helpompaa karkeammasta kartasta, kuin selailla yksityiskohtaista sivu sivulta - ja kierreselkäisyyskin on selkeä etu, kosteuden kestoa unohtamatta
wink.gif
 
.ORG Ryn jäsenet saa sen sitten kohtuuhyvällä alennuksella, joko yhteistilauksena tai SMOTOn osastolta, jossa kirja on myynnissä MP-2005 näyttelyssä.

SMOTOn kautta tilattuna kirjan saa yksittäistilauksena 15% alennuksella ja kerhon yhteistilauksena 20% alennuksella.

Tarkempia tietoja tilauslomake ja pdf esite :

http://www.smoto.fi/genimap/

Hanski
SMOTO
 
Toivottavasti ko. kartta on hieman vahvempaa tekoa, kun tuppaa aina hieman kärsimään nuo meikäläisen kartat matkanvarrella. Tai no, kirjaston kartat.  
lookaround_orig.gif
 
Ostinpa joutessani. Kätevän kokoinen ja ilmeisesti käyttöä kestävä. Selvin puute on mutkapätkien tienumeroiden puuttuminen, 4-numeroisia tienumeroita ei ole merkitty kuten ei ole siinä tavallisessakaan versiossa.
 
Ostinpa joutessani. Kätevän kokoinen ja ilmeisesti käyttöä kestävä. Selvin puute on mutkapätkien tienumeroiden puuttuminen, 4-numeroisia tienumeroita ei ole merkitty kuten ei ole siinä tavallisessakaan versiossa.
No voe halavattu
veryangry.gif

Eikös ne leuhkineet, että kartan teossa olisi ollut motoristien edustustakin mukana?

Mä ainakin tykkään 3- ja 4-numeroisista, enkä taida olla ollenkaan ainoa.
 
Minusta siinä näytti ainoa motoristikohtainen 'juttu' oli se materiaalin vedenkestävyys. Muuten ei säväyttänyt.
 
Missasin kartan messuilla, mutta se ilmeisesti on A4-kokoa pienempi (good), mutta mahtaako tekeleen pohjalla olla legensdaarinen Autoilijan tiekartasto? Se on sinänsä hyvä hormaatti, mutta vaatii joskus hiukan soveltamista ja rohkeaa riskinottoa. Pienien teiden numeroillekin olisi käyttöä.
 
onko kyseisessä kartassa muovipinnoitetut sivut, että vois merkkailla esim. spriiliukoisella kynällä ajoreitit? ja sit tentulla yms. reittimerkinnät vex.
 
En ole vielä itse tutustunut, mutta tuo on hyvä juttu, että päällystetyt tiet on merkitty. Saa vähän paremmin etukäteiskuvaa, millainen mikäkin tieosuus on. Se on puute, että muissa kartoissa päällystetietoja ei yleensä enää ole.
 
Eipä ole muovitettu sivuja.
Mutkateiden tienumerot puuttuu.
Kokoontumispaikoista vähän tietoa ja pyöräliikkeistä.

Ei kyllä oikein nimensä veroinen...
 
Paperi on jotakin vettä hylkivää. Olivat kuulemma akvaariossa sitä uittaneet eikä mene selluloosaksi eivätkä sivut tartu toisiinsa kiinni
thumbs-up.gif
. Minulla on yksi alppikartta, joka on sitten oikein muovipintaista ja siihen voi tussilla kirjoittaa, mutta tämä ei ole sellainen
confused_orig.gif
. Pohjana on autoilijan tiekartta, jota on Eteläsuomen osalta zoomattu hieman eli mittakaava on 1:650000
033102ass_1_prv.gif
. Millä tuosta vauhdissa jaksaa laskeskella etäisyyksiä, kun joutuu 6.5:llä kertomaan. Viitisen vuotta sitten tein ehdotuksen tällaisesta kartasta SMOTO:n risteilyllä olleessa seminaarissa, mutta mittakaavaan 1:500000. Silloin speksasin myös, että kaikkien teiden numeroiden tulee näkyä ja vähintään kaikki kolme numeroiset. Ei tällaista autoilijan tiekarttaa. Olisivat nyt vaan uskoneet. Tosin sorat ja asfaltit pitäisi värillä erottua. Hinta varmaan pompsahtaisi, jos alkaisi räätälöimään paljon. Nythän pohja on ihan valmis. Kaupunkikarttoja oli aika monta
thumbs-up.gif
. Ja pääkaupunkiseutu oli muuta Eteläsuomea tarkemmalla mittakaavalla. Kierreselkä ja A4:sta pienempi koko ovat MP-käytössä must
thumbs-up.gif
.
 
Motoristin tiekartasto ilmestyy helmikuussa. Oliskohan jo näyttelyssä
confused_orig.gif
?

Editoin linkkii...
Melkeinpä enemmän alkoi tuon linkin takaa löytyvistä kiinnostaa tuo "Matkan varrella". Suomea tulee kesäisin reissattua ristiin ja rastiin aikas tanakasti ja olis mukavampi pysähtyä kahville johonkin mielenkiintoiseen paikkaan. Nyt tulee jäätyä siihen, josta muistaa, että sieltä saa lettuja mansikkahillolla.
Niin ja sitten tuossa kirjassa on vielä jotain pelejä lapsille ajankuluksi. Niitä voisi sitten vaikka kokoontumisajoissa pelailla kavereiden kanssa lauantai-illan ratoksi, kun muut ovat jo menneet nukkumaan
baaa.gif
 
Tottakai sitä aina voi parempaa toivoa, mutta ehdottomasti ollaan oikeaan suuntaan menossa tän uuden kartan kanssa.

Olen aina toivonut tuota asfalttiteiden erottavuutta ja nyt se (melkein) on jo tuossa. Värit kyllä erottaa toisistaan kotona hyvässä valossa, mutta epäilen karttalaukun muovin läpi sateella värien olevan samaa punakeltaista mössöä.

Kokeilen kuitenkin ensi ajokauden ja annan sen jälkeen lisää palautetta.
062802moto_prv.gif
 
Back
Ylös