• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MOTORG RY - Minkälaisia koulutuksia vuodelle 2013?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja R1ivattu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Hannula sanoi:
Koulutuksien, tarkoitan tässä lähinnä Ajotaito II:sta, maksuttomuus on perustunut muutamiin käytännön juttuihin. Ensinnäkin homma pysyy sekä järjestäjän että osallistujan puolesta yksinkertaisena. Osallistuja voi itse päättää, onko mukana täysillä vai kertaako jotain osaa. Ensikertalaiset on helppo ohjata mukaan paikan päällä jos koulutuskuviot ovat häneltä menneet jotenkin täysin ohi (varsin tavallista) tai oma katuajokokemus ja sieltä saatu osaaminen tai oma nopea mopo (varsin usein Hayabusa) eivät anna aihetta mihinkään aloittelijoiden kursseihin. Radalla realiteetit tulee kuitenkin selväksi varsin nopeasti ja tilanteeseen voidaan puuttua. Osallistumismaksu tekisi tuon hankalaksi, alkaen siitä että mihin se maksu maksetaan (ratajärkkärit ovat ajamassa) ja kelpaako kortti tai missä on automaatti (jossakin helvetin kaukana).

Toisekseen, jos maksua aletaan perimään, pitää ei-maksaneet varmaankin jotenkin pitää setin ulkopuolella. Kuka sen valvonnan tekee ja miten? Halutaanko me oikeasti vetää tämmöisiä rajoja tapahtuman sisälle?

Kolmannekseen, koulutuksella on tarkoituksensa. Ne saavutetaan paremmin kun osallistumisen kynnystä ei nosteta maksullisuudella. Tarkoitukset liittyvät rataharjoittelun lähestyttävyyteen, toiminnan turvallisuuteen osallistujan itsensä ja muiden osalta, käytäntöjen ja sääntöjen noudattamiseen heti alusta asti sekä ennen kaikkea ensikertalaisilla nähtävien aina niin samanlaisten ajovirheiden karsintaan heti alussa, eikä vasta sitten kun on jo tullut pipi. Voidaan varmaankin olla yhtä mieltä siitä että on parempi pitää nämä kiinteänä osana ratapäivän järjestelyä siinä missä esim. ambulanssi ja lippumiehet kuin lisämaksullisena palveluna. Vai tuntuisiko hyvältä ajatukselta laittaa esim. ambulanssipalvelu lisämaksun piiriin? Sehän on moninkertaisesti kalliimpaa kuin koko meidän koulutustoiminta, ja siitä hyötyy vain hyvin harvat. Parin kympin lisähinta ostovaiheessa tai parin tonnin lasku perään jos käytät palvelua.

Ajotaito I:n osalta maksullisuudella ei saavutettaisi oikeastaan mitään, homma on tässä vaiheessa pientä ja pyörii pikkurahalla. Muiden kurssien budjetti on myös hyvin pientä. Näillä kursseilla on myös tarkoituksensa, mutta lukeeko tähänkään asti enää kukaan.

Osallistumisesta pitäisi kuitenkin kantaa vähän nykyistä enemmän vastuuta, ja ensi vuodelle tulee todennäköisesti voimaan muiden kurssien kohdalla kuin Ajotaito II samankaltainen bannisysteemi kuin lippumieskuvioissa, eli ilmoittautuminen on sitova. Jäsenedut on vuosien varrella ymmärretty välillä vähän väärällä tavalla ja pientä perseilyä on ollut nähtävissä, ei onneksi kovin usein kuitenkaan.

Ajotaito I:n osalta olen tyystin samaa mieltä.
Ajotaito II:n osaltakin kyllä, jos kouluttajille syntyvät taloudelliset menetykset saadaan muutoin korvattua niin että päästään "brake even" tilanteeseen.

Joskin mikään yllämainituista hyvistä ja seikkaperäisistä selityksistä ei mielestäni kuitenkaan sellaisenaan ole validi selitys kustannusvastuun jakamisen eväämiselle. Kuten olen aiemminkin todennut, ilmaisesta koiranpennusta pidetään tutkitusti huomattavasti huonompaa huolta kuin pennusta josta joutuu maksamaan vaikka vain nimellisenkin korvauksen :;):

Maksullisuuden ainut nurja puoli on siinä että se antaa koulutettaville luvan odottaa osaamista, sisältöä ja laatua. Usein tämä vain on se ainut tie joka sparraa koulutuksien järjestäjiä parempiin suorituksiin ja tuotteensa kehittämiseen, siis puhun nyt yleisellä tasolla.

Toivon sydämestäni että tätä ei tulkita epäluottamuslauseeksi tai varpailleastumiseksi, sen enempää kuin arvosteluksikaan. Sillä se ei todellakaan ole ajatusteni tarkoitus. Tällä kaudella koulutuksia ja aihealuetta määrätyistä syistä johtuen seuranneena, on vaan herännyt melko tavalla kysymyksiä ja ajatuksia siitä miksi homma ei ole sillä tasolla missä se voisi olla, kouluttajien huiman ajo-osaamisen ja kokemuksen huomioiden. Noh, kunhan spekuloin, en pureudu asiaan tässä turhaan tämän enempää.

Ja tässä vaiheessa jo iso kiitos Hannulalle ja muille kouluttajille siitä valtavasta panoksesta minkä olette touhulle tähän mennessä antaneet :respect:
 
Viimeksi muokattu:
GuessWho sanoi:
Maksullisuuden ainut nurja puoli on siinä että se antaa koulutettaville luvan odottaa osaamista, sisältöä ja laatua. Usein tämä vain on se ainut tie joka sparraa koulutuksien järjestäjiä parempiin suorituksiin ja tuotteensa kehittämiseen, siis puhun nyt yleisellä tasolla.

Ajotaito II täytyy pitää maksuttomana pelkästään sen takia, että tällä päivän mittaisella kurssilla pystytään pitämään ratapäivien turvallisuus korkealla tasolla ja karsimaan turhat hölmöjen virheiden tuomat kaadot.
Ajotaito III ja IV jne. kurssien maksullisuudesta varmasti käydään vielä pohdintaan useampaankin kertaan. Oma mielipide on se, että puhtaasti rata-ajoa opettavat kurssit ovat viimeistään maksullisia. Tämä siksi, että kouluttajan (rengas)kulut kasvavat noin suurinpiirtein exponentiaalisesti kurssilaisten vauhdin kasvaessa, eikä tuollaisia kuluja ole järkevää korvata yhteisestä kassasta.
 
Nitrous sanoi:
Ajotaito II täytyy pitää maksuttomana pelkästään sen takia, että tällä päivän mittaisella kurssilla pystytään pitämään ratapäivien turvallisuus korkealla tasolla ja karsimaan turhat hölmöjen virheiden tuomat kaadot.

Sori jos tää tuntuu inttämiseltä mutta väite on aika paradoksaalinen niin kauan kun radalle saa kuitenkin mennä ilman mitään kurssejakin. Itse en näkisi minään ongelmana sitä että olisin aikanaan tuonut tullessani vaikkapa vitosen tahi kympin setelin kouluttajalle, siitä ilosta että joku uhraa päivänsä ja kertoo mitä kannattaa välttää ja mihin kiinnittää huomiota ennen kuin ängen piiskakaasuilemaan muiden sekaan. Jos pelin henki olisi ollut etukäteen selvä, olisi se kymppi ollut taatusti taskussa enkä olisi tyrkyttänyt electronia tai huudellut pankkiautomaatin perään.

Ymmärtäisin asian hyvin jos puhuisimme esim 100€ kurssimaksusta tai vaikka vaan viidestäkympistä. Esim. muodollinen kymppi per oppilas ei tunnu missään harrastajalla kokonaisesta kurssipäivästä mutta viidenkin oppilaan ryhmässä tasaisi kouluttajan kuluja huomattavasti. Ja keskustelun seuraajille tiedoksi, ei, en ole hakeutumassa itse kouluttajaksi vaan tarkastelen asiaa vain yhdistystoiminnan jatkuvuuden ja laadunparantamisen perspektiivistä

Lupaan yrittää välttää inttämistä tästä eteenpäin :thumbup:
 
Viimeksi muokattu:
Jassu sanoi:
Olen kanssasi samaa mieltä, koulutusryhmän pieni maksu tuskin ketään jättäisi poies.


Mun mielestä ORGin kouluttajien taso on sitä luokkaa et mielelläni olisin maksanut reilu pari vuotta sitten "possujuna" - koulutuksesta ja valmis maksamaan myöskin rataisemmasta koulutuksesta ens vuonna, jos sellasia järkätään.

nimim. salaa Nitrousia kuunnellut(ilmaseksi tietenkin:grin:)
 
GuessWho sanoi:
Sori jos tää tuntuu inttämiseltä mutta väite on aika paradoksaalinen niin kauan kun radalle saa kuitenkin mennä ilman mitään kurssejakin. Itse en näkisi minään ongelmana sitä että olisin aikanaan tuonut tullessani vaikkapa vitosen tahi kympin setelin kouluttajalle, siitä ilosta että joku uhraa päivänsä ja kertoo mitä kannattaa välttää ja mihin kiinnittää huomiota ennen kuin ängen piiskakaasuilemaan muiden sekaan.

Lupaan yrittää välttää inttämistä tästä eteenpäin :thumbup:

Näin jälkikäteen ajatellen olisin valmis maksamaan tuosta ajotaito II kurssista mutta silloin kun ensimmäistä kertaa tulin radalle tuo maksu olis saattanut johtaa siihen että olisin mennyt ominpäin radalle ilman koulutusta. Nykyisellä systeemillä tuo koulutus toimii hienosti kun jo ajakokouksen jälkee ensikertalaisia ohjataan kouluttajan puheille näin ollen kynnys lähteä koulutukseen on pieni.

Kun taas puhutaan varsinaisesta ratakurssista niin siitä olen valmis maksaamaan järkevän korvauksen. Korvaus taas riippuisi pitkälti kurssin sisällöstä.
 
GuessWho sanoi:
Sori jos tää tuntuu inttämiseltä mutta väite on aika paradoksaalinen niin kauan kun radalle saa kuitenkin mennä ilman mitään kurssejakin. Itse en näkisi minään ongelmana sitä että olisin aikanaan tuonut tullessani vaikkapa vitosen tahi kympin setelin kouluttajalle, siitä ilosta että joku uhraa päivänsä ja kertoo mitä kannattaa välttää ja mihin kiinnittää huomiota ennen kuin ängen piiskakaasuilemaan muiden sekaan.

Lupaan yrittää välttää inttämistä tästä eteenpäin :thumbup:

Enemmälti tässä on se ajatus, että se porukka joka muutoinkin kuvittelee olevansa luomakunnan lahjoja moottoripyöräilylle ei yleensä ole halukasta maksamaan koulutuksesta. Keräämällä ajajakokouksessa kaikki ensikertalaiset mukaan koulutukseen saadaan ko. porukka ainakin päivän alkupuoliskoksi kouluttajien valvovan silmän alle. Maksullisella koulutuksella tuppaa olemaan sellainen ongelma, että sinne ei osallistu ne henkilöt joilla olisi sille koulutukselle kaikkein suurin tarve.

Ottamalla kaikki ensikertalaiset mukaan touhuun tuon koulutuksen kautta saadaan porukan kanssa käytyä radalla (ja miksei kadullakin) ajamiseen liittyviä näkökohtia ja turvallisuusseikkoja käytyä paljon paremmin läpi kuin voitaisiin koskaan käydä ajajakokouksessa. Henkilökohtaisesti tulen taistelemaan viimeiseen asti tuon Ajotaito II:n säilyttämiseksi maksuttomana, sillä oman näkemykseni mukaan Orgin ratapäivät menestyy tai kaatuu tuon koulutuksen mukana.

Samaan aikaan kun muiden järjestäjien ratapäivillä on ongelmia saada hitaaseen myytyä lippuja, ne on meillä miltei järjestäin täynnä. Ilmainen koulutus madaltaa kynnystä osallistua ratapäiville ensimmäistä kertaa. Koulutuksen läpikäyminen pienentää todennäköisyyttä olla turvallaan ensimmäisten 5 päivän aikana suhteellisen radikaalisti. Koulutuksen kautta ensimmäistä kertaa radalle osallistuvat saavat myös heti ns. "verrokkiryhmän" tukea ja mukaan tulee sosiaalinen aspekti, kun koulutusryhmään osallistuvat juttelevat tauoilla keskenään. Kun uusi harrastaja tulee radalle, niin kynnys mennä juttelemaan jollekin kilvettömällä ratahirviöllä ajavalle, kyttyräpukua ja lämppäreitä käyttävälle, kovaääniselle rataketulle voi olla aika iso. Sen lisäksi kun se kovaääninen puhe on vielä yleensä aika rankkaa vittuilua... :grin:

Summa summarum: Niin kauan kun itse tässä olen järkkäämässä, niin liputan ilmaisen Ajotaito II:n puolesta.
 
jarska sanoi:
Mun mielestä ORGin kouluttajien taso on sitä luokkaa et mielelläni olisin maksanut reilu pari vuotta sitten "possujuna" - koulutuksesta ja valmis maksamaan myöskin rataisemmasta koulutuksesta ens vuonna, jos sellasia järkätään.

nimim. salaa Nitrousia kuunnellut(ilmaseksi tietenkin:grin:)

Kun omaa yhtä kantavan äänen kuin meikäläinen, ei toi salakuuntelu kyllä vaadi mitään agenttilaitteita. :D
 
Tälle kaudelle tulleet Ahveniston pienkoulutusryhmät oli huippua, niiden toivoisi jatkuvan. Itse olen sitä mieltä että nämä voisivat jotain maksaakin (nyt siis se muodollinen 10EUR), eihän näistä nyt suurta summaa tule kun ryhmät ovat pieniä mutta jotain kuitenkin. Mun mielestä Orgin koulutus on kyllä loistavaa, käytännössä ilmaista osallistujille ja en ainakaan tiedä missä muualta löytyy koulutusta myös meille hitaammille. Nopeammillehan on jo jonkin verran tarjontaa siellä täällä, tosin maksaakin sitten.

Ajotaito II:n ilmaisuus (+hyvät ja selkeät järjestelyt) saattaa myös vaikuttaa siihen että Orgin päivillä tuntuisi olevan suht mukavasti kävijöitä, en tosin tiedä miltä talouspuoli näyttää, ainakin Orgin päivät ovat kai suositumpia hitaamman pään kuskien keskuudessa verrattuna tuohon toiseen isoon ratapäiväjärjestäjään(?).
 
Juutana sanoi:
. Sen lisäksi kun se kovaääninen puhe on vielä yleensä aika rankkaa vittuilua... :grin:

Summa summarum: Niin kauan kun itse tässä olen järkkäämässä, niin liputan ilmaisen Ajotaito II:n puolesta.

Välittämistä Juutana...välittämistä, ei vittuilua. :D

Mutta tuossapa tuo Juutanan tekstissä noi perusteet tulikin, jotka jätin kirjoittamatta auki tuonne aiempaan viestiini.
 
Mun mielestä tässä on pienessä ajassa saatu aikamoinen määrä pohdintaa ja keskustelua, että ei tää ihan hukkaan oo mennyt pohdintana :)
 
Juutana sanoi:
Enemmälti tässä on se ajatus, että se porukka joka muutoinkin kuvittelee olevansa luomakunnan lahjoja moottoripyöräilylle ei yleensä ole halukasta maksamaan koulutuksesta. Keräämällä ajajakokouksessa kaikki ensikertalaiset mukaan koulutukseen saadaan ko. porukka ainakin päivän alkupuoliskoksi kouluttajien valvovan silmän alle.

Laittaa sinne hitaaseen ryhmään pakolliseksi koulutukseen osallistumisen + sen nimellisen kympin vaikkapa...sillähän ne luomakunnan lahjat moottoripyöräilylle poistuu ja kaikilla on turvallisempaa radalla.:grin:
 
Itseasiassa parasta tässä ketjussa on se kuuluisa ORG-henki mikä näkyy ja kuuluu.
Ei rahasta vaan hyvällä hengellä ja pyyteetöntä vapaaehtoistoimintaa vaalimalla.
:respect::respect::respect:

Melkein hävettää että kehtasin ehdottaakkaan moista pikku korvausta :grin:
 
Hep :respect:
Ennen kun saadaan porukkaa radalle niin muistetaan myös se ruohonjuritason lätinä. Joka vuosi pyöräilyn pariin tulee paljon uusia nuoria tulevaisuuden Rossoja tai mitä niitä ikinä onkaan, jotka aluksi saattaa tälläkin foorumilla olla kuunteluoppilaina edes rekisteröitymättä foorumille saati tulematt jäseniksi.
Saisko nämä uudet tai vanhat (lahjakortilla) lajin pariin tulevat turvalliseen alkuun ja meidän niin mukavaan porukkaan ihan sillä parkkis pyörittelyllä? Ajotaito I siis vakkaariksi ohjelmaan ja sieltä sit kehutaan -II maasta taivaaseen missä oikeesti harjoitellaan ihan sitä katuajoonkin sopivaa pyörän käsittelyä.
:paikallatuulee:
 
Meidän perheestä on vähintään 1, todennäköisesti 2 ja ehkä jopa 3 valmiina ilmoittautumaan Ajotaito I:lle, jos sellainen tulee tarjolle.
:thumbup:

Tuollaisesta maksaa mielellään tavalla tai toisella. Jos ei rahalla, niin työllä tai jollain muulla tavalla. Voin ilmoittautua mukaan järkkäämään jotain jossain joskus. Kunhan nyt ensin saisin kevääksi jonkinlaiset kumit alle, kun jälkikasvun vekotin menee jälkikasvun käyttöön...

Joku heitti tuolla "Minkälaisia tapahtumia vuodelle 2013?" -osioissa lisäksi jotan Gymkhana-taitojajokisoja/-harjoitteluja. Kuullostaisi jännältä, mutta mahtaako löytyä vetäjää?
 
Johan mä sohasin muurahaispesää.

No. Jos ajatellaan rata-ajoa ja koulutusta radalla. Ajotaito II (jonka itse kävin viime vuonna, muistaaksein) oli erinomaisen hyvä peruskurssi ja sellaisenaan miksei hyvä että on maksuton.

Jos kuluja mietitään, kun on paljon ollut puhetta että ratavuokrat jne kallistuu, niin Ajotaito II:sta eteenpäin jonkinlainen hintalappu koulutukselle, jäsenille tietty edukkaampi kuin ei-jäsenille :) Ei se 20e tai 30e tai 50e lisämaksu ole hyvästä koulutuksesta mitään? Olen aikeissa ensi vuonna myös hankkia koulutusta palkkaamalla ihan ikioman kouluttajan radalle (idis on vielä idis, mutta näin haaveilen....) Silti, vaikka oma kouluttaja olis päivän tai viis, pyörämalli muuttuu, kaikki muuttuu, ja enempi kuin mielelläni ottaisin vinkkejä hannulalta, Tanelilta, Kymikseltä, Possilta, Nitroukselta, ketä kaikkia teit ny olikaan, koska homma menee taatusti sikana takapakkia ennenku menee eteenpäin....

Sitten semmonen että jos Ajotaito II:sia ja III:sia järkättiin 15 ja 1 (+1) niin olisiko mahista ens kaudella miettiä että järkättäis esim 13(-14) Ajotaito II:sta ja 2(-3) (+1) Ajotaito III:sta? Ajotaito III:sen "pääsyvaatimus" Ajotaito II + X määrä ratapäiviä alla, eikä pelkästään ratapäiviä vaan myös tuloksia radalta eli että se Ajotaito II on ns. sisäistetty ja jotain edistystä on radalla tapahtunut. Äkkiältään tulee tältä kesältä yli yhden sormen verran keskusteluja varikolta jossa on toivottu jatkokoulutusta. Moni on samassa "jamassa" kuin minä, ratapörriäinen purrut ja lisävinkit tulis enempi ku tarpeeseen.

Onko ihan mahoton idis?
 
Johonkin tommoseen tässä on menneet 7 vuotta pyritty, mutta eipä ole vielä(kään) valmista saatu. Kyse ei ole rahasta ja kurssimaksuista, vaan yksinkertaisesti tekevien ihmisten puutteesta. Sopivaa kokemusta, taustaa, mielenkiintoa ja kouluttajalle sopivaa epämiellyttävää pärstäkerrointa omaavia kouluttajia on vaikea löytää ja pitää. Ja vaikka löytyisikin, niin sitten alkaa taistelu kouluttajakurssipaikasta, sieltä tulee joka kerta takkiin, ja kaikki muut mahdolliset vastoinkäymiset päälle. Pitäisi olla tuplamäärä tekijöitä nykyiseen verrattuna. Ajotaito II vie paljon henkilötyöpäiviä, mutta kurssien vähentäminen tarkoittaisi ratapäiväkonseptin ronkkimista, ja sen seurauksia ei tee mieli lähteä kokeilemaan. Mun versio on, että toimiva peruskonsepti sisältäen toimivan peruskoulutuksen on ratapäivätoiminnan jatkuvuudelle tärkeämpää kuin edistyneempien kouluttaminen. Siksi tuo pitää hoitaa jollakin muulla tavalla kuin II:sta karsimalla. Siihen koko ajan pyritään vaikka hidasta tuppaakin olemaan.

Ensi kaudeksi haaveillaan taas paremmasta (monipuolisemmasta) koulutuskaudesta, mutta toteutuma riippuu siitä mitä ihmiset pystyy tekemään. Täksi vuodeksi saatiin edellistä parempi kausi, eli on tässä oikeaan suuntaan päästy vaikka tekijöiden määrä oli taas kerran edellisvuotta pienempi. Mutta eiköhän ensi vuodelle saada ainakin kerran III ja uusi IV, muitakin kursseja hieman parannellaan.
 
Nitrous sanoi:
Jos oletetaan, että joku Suomen ulkopuolelle suuntautuva reissu tulee, kuinka paljon olisit valmis maksamaan ylimääräistä ratamaksun päälle esim. päivän mittaisesta koulutuksesta?

Mun ajatukseni lähtee siitä että erillisestä (rata)koulutuksesta ollaan valmiit maksamaan kohtuullinen korvaus menetetystä vapaa-ajasta, rengaskuluista jne.
Mutta en ole palkkaamassa itselleni kouluttajaa enkä aio kustantaa hänen matkojaan, majoitustaan, päivärahojaan, osamaksujaan yms.

Eli yksinkertaistettuna tarkoitan sitä että jos olet (Sinä tai joku muu kouluttaja), henkilönä, jäsenenä, kaverina, jne. mukana vaikkapa Pärnun ratareissulla niin voimmehan me keskenämme sopia vaikkapa 4h koulutussessiosta pienehkölle porukalle vaikkapa hintaan 100-200€.
Eihän radan fyysinen sijainti asiaan kai vaikuta.
Siis jos mukana on koulutustaitoisia ja vapaaehtoisia niin mikä ettei...:thumbup:
 
Eikös tästä rata-asiasta voisi tehdä oman aiheensa ja tämän aiheen alla ideoida muita, kuin ratajuttuja, mitä MotOrg voisi ideoida..
 
Back
Ylös