Ohimennen tuli mieleen, että kun tänään pääsee kattoo keskustaan kun Toyotan forre siellä pyrhältää niin siitähän irtoo noin 150-160dB.
Tuommonen teidän pitäs saada sinne radalle sunnuntaiaamuna 06:00 niin tietää sekin yksittäinen kitisiäkin mitä melu oikeasti on
No eipä taida toijotasta irrota 150 - 160 dB:tä. Desibeliasteikko on logaritminen, joten n. 3 dB:tä lisää aina kaksinkertaistaa äänenpaineen. Siitäpä sitten lasket, moninkokertaisesti tojota meluaisi äänekkääseenkin prätkään verratuna. Nuo äänenpaineet aiheuttaisivat välittömän kuuroutumisen ja todennäköisesti kuoleman. Eikä sen tojon äänet kuitenkaan ole mitään nitrodragsteriin verrattuna ja niitähän Motoparkissa on kyllä vieraillut.
Nii minä löysin ku googletin että rellun 2004 V10 moottorista oli lähteny 160dB
Suhteellisen saman verran niistä ääntä lähtee varmaan... muutta tuohan on mitattu urku auki ja ties missä, helsingissä tais ajella varikkorajoitin päällä.
Löyty joku sivu missä sama:
"160dB Motore Renault F1 2004 (R24) V10, 3000cc, 18000 g/min, 800cv"
dB
Jollakin toisilla sivuilla oli lähempänä 150dB tuo F1 melu, joten siitä asteikko 150-160dB.
Edit2: Ennen kuin kuuroksi tulemisesta, saati sitten kuolemisesta puhutaan niin äänihän vaimenee todella paljon lyhyelläkin matkalla.