• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

MotoGP-kausi 2008

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Turder
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Stoner ja Ducati näyttää olevan pitelemätön. Toisaalta Melandri ei saa samalla vehkeellä mitään aikaan. Positiivista oli rookiet eli Lorenzo, Dovisiozo ja Toseland. Rossi kyllä lievä pettymys kun katsoo mitä Lorenzo teki samalla pyörällä. Kuinka kauan Hondalla on varaa ajattaa Hayden:ia, tulokset on kyllä surkeita ? Kun mennään lämpimämpään keliin, saattaa tilanteet muuttua.
 
Omituista, että Rossi on Bridgestonen renkailla ja tallikaveri on Misukoilla. Miten tuo on mahdollista.
nixweiss.gif

Ei kestänyt Rossin vauhti loppuun asti, vaikka alussa oli nopein. Toisaalta Stoner päästeli Bridgetonen kumeilla hienosti loppuun asti.
 
Omituista, että Rossi on Bridgestonen renkailla ja tallikaveri on Misukoilla. Miten tuo on mahdollista.
nixweiss.gif
Niinhän nuo selostajat mainitsivat että käytännössä ovat eri tiimiä, kun mitään tietoakaan ei jaeta puolin eikä toisin. Jännä homma.
Tietoja ei vaihdeta sen takia että ajavat eri rengasmerkeillä ja rengasvalmistajat eivät halua toisilleen mitään paljastaa. Rossilla taitaa olla optio että voi vaihtaa rengasmerkkiä kesken kaudenkin jos näkee sen tarpeelliseksi.
 
Rossi kyllä lievä pettymys kun katsoo mitä Lorenzo teki samalla pyörällä.
Voisiko olla, että Rossi alkaa vanheta? Voisiko olla, että Rossi on
saanut kipeetä jo niin monta kertaa, että on alkanut varomaan
eikä enää "jostain syystä" vedä ihan viimeisen päälle? Herkkä laji.
Ei Rossi siltikään hidas ollut - aika moni "kova jätkä" jäi taakse.
 
Kallio veti kyllä hyvin. Toivottavasti vetää huippukauden, niin vois ajaa kohta MotoGp:tä.

Rossin kisa alkoi mukavasti, mutta sitten kävi jotain...alkoiko muut ajamaan, vai eikö vaan Yammu enää mennytkään? Alan kyllä huolestumaan (tai no, huippukuski se on anyway), jos Rossi ei jo seuraavassa kisassa ole podiumilla.
 
Hienosti veti tulokkaat MotoGP:ssä. Etenkin Dovizioson vääntö Rossin kanssa oli hienoa katsottavaa.

En silti vielä laittaisi Rossia eläkkeelle. Kattellaan nyt ensin kautta pidemmälle.
 
Rossi kyllä lievä pettymys kun katsoo mitä Lorenzo teki samalla pyörällä.
Voisiko olla, että Rossi alkaa vanheta? Voisiko olla, että Rossi on
saanut kipeetä jo niin monta kertaa, että on alkanut varomaan
eikä enää "jostain syystä" vedä ihan viimeisen päälle? Herkkä laji.
Ei Rossi siltikään hidas ollut - aika moni "kova jätkä" jäi taakse.
Eihän Rossi ole tainnut hirveän usein kipeää saada. Aika harvoin on yleensäkään heittäytynyt ja pahempia tällejä ei taida olla ollenkaan.

Tällä kertaa noilla vehkeillä ei vaan kovempaa päässyt.
 
Ja Nelonen vois edes hiukan rajoittaa tota mainosten määrää...
omg.gif

(toki pitää olla tyytyväinen että näyttävät kisat, mutta silti)
Olihan toi mainosten määrä jotain ihan älytöntä. Siis ei hemmetti kun 1/3 kisasta menee seuratessa mainoksia. En saatana varmasti osta expertiltä telkkaria saatika soita 020202. Perkele sanon minä.

EDIT: Palautetta lähetetty neloselle. Tehkääpä muut samoin.
 
Ja Nelonen vois edes hiukan rajoittaa tota mainosten määrää...
omg.gif

(toki pitää olla tyytyväinen että näyttävät kisat, mutta silti)
Olihan toi mainosten määrä jotain ihan älytöntä. Siis ei hemmetti kun 1/3 kisasta menee seuratessa mainoksia. En saatana varmasti osta expertiltä telkkaria saatika soita 020202. Perkele sanon minä.

EDIT: Palautetta lähetetty neloselle. Tehkääpä muut samoin.
Paska kanava
mad.gif
 
062802jumpie_prv.gif
Kalliolle. On se ajomies, joka kärkipaikoista kamppailee luistavan etupyörän kanssa antaen vielä tasoitusta myös suoranopeudessa. Kiva nähdä, mitä tapahtuu seuraavassa kisassa Euroopan maaperällä.
 
Hyvä kisa oli! Harmi että noi 250:set jäi näkemättä, mutta kuningasluokassa oli lopussa hyvät taistelut rossilla ja kumppaneilla
smile_org.gif
 
Kyllähän tuo voittotaistelun osalta näyttää aika tylsältä. Stoner vei nytkin selkeästi ja (kisa)vauhti tuskin hiipuu mitä kuumempiin oloihin mennään, ainakin jos miettii viime kautta ja yleistä konsensusta rengasrintamalla. Vielä kun Ducatissa suorillakin on vauhtia sen 10km/h enemmän kuin muilla niin muut saa ajaa ihan tosissaan jos meinaa voittaa. Onneksi tuo tehtaan Yamaha näyttää suht nopealta suorilla jos vertaa esim. siihen vanhempaa malliin ja Tech3:sen pyöriin. Toseland taisi hävitä huipuissa n. 20km/h Melandrille.

Hayden ja Melandri ylivoimaisesti kovimmat pettymykset. Melandrilla olisi teoriassa hyvä paketti olla kärkitaisteluissa ja toisi varmasti väriä kisoihin. Josko ne säädöt löytyisi kauden mittaan?

Noh, eiköhän tästä pakka vähän sekoitu kun ajetaan Euroopan kisoja ja erilaisissa olosuhteissa.

Piikkiluokassa uusi Aprilia hajosi taas. Bradley Smithille kävi ns. pasinit (paalu ja tekninen vika) kun pyörään tuli joku ongelma warm upissa joka sitten uusiutui kisassa ensimmäisillä kierroksilla. Jotain häikkää oli myös Talmacsilla.
 
Tajusin juuri, että kisa tulee jälkilähetyksenä Neloselta. Olipahan kiva surffailla kanavilla kun Eurosportilta näki ihan vahingossa miten kisassa kävi.  
veryangry.gif
Aivan sama homma kävi itellä. Pikkusen katkera oon kyllä Neloselle, kun ensin mainostetaan monta kuukautta Kallion kauden avauskisaa ja sit se tuleekin jälkilähetyksenä.
MotoGP-startti tuli noin 8 minuutin viiveellä ekaan mainoskatkoon asti.. sitten lahjakkaasti synkkasivat lähetyksen reaaliaikaan mainoskatkon aikana ja välistä katosi ainakin 3 kierrosta kisaa mainosten lisäksi.. Aika pätevää touhua.
 
.. sitten lahjakkaasti synkkasivat lähetyksen reaaliaikaan mainoskatkon aikana ja välistä katosi ainakin 3 kierrosta kisaa mainosten lisäksi.. Aika pätevää touhua.
Kattelin taannoin tennisottelua TV:stä .. selostaja sanoi, että
- no niin, ennen loppuhuipentumaa pienelle mainoskatkolle ...
... mainokset tuli ja meni ...
Takaisin tultaessa peli oli ohi .. loppuhuipennus oli muutama
läpisyöttö ja siinä se .. katsojat näkivät palkinnonjaon ..
no juu .. olihan se jotain tietenkin sekin ...
Ensin 2-3 tuntia tiukkaa vääntöä ja loppuun sitten pesujauheita ...
Suoraan sanoen pahin TV-moka jonka olen ikinä nähnyt ..
biggrin.gif
...
 
Tulevana viikonloppuna kisataan Jerezissä. Kallio ainakin luottavaisin mielin liikkeellä ja voittoa tietysti haetaan.  
thumbs-up.gif
 
Hyvinhän se viikonloppu lähti Mikan osalta käyntiin: kiinnitys paaluun ensimmäisten aika-ajojen jälkeen.
thumbs-up.gif


Vielä kun saisivat viimeisellä sektorilla hieman parannettua kotarin vauhtia niin sitten saa muut taistella suosiolla kakkospaikasta.
033102bebe_1_prv.gif
 
Back
Ylös