• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Mopoilun ympäristöeettinen oikeutus...

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Plootu
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Jos joku saa kaikki muut ruotuun niin kyllä mäkin lupaan vähentää ja jopa kierrättää. Mahdoton tehtävä mutta luonto keksii keinot sitten aikanaan.
 
Vaihtoehtoinen elämäntapa.

Jos mietin, että mihin tarkoitukseen omalla kohdalla moottoripyörä on, niin pelkästään huviajeluunhan se on hankittu. Mutta toisaalta, mitähän tekisin ilman moottoripyörää.

Mahdollisesti olisin mielenterveyssyistä sairaalassa, kun vituttais niin ankarasti. Eipä se sairaalan lämmitys omalta osalta taida kuitenkaan paljon polttoöljyä kuluttaa. Mutta mitähän sitä energiaa menee niiden mielenterveyspillereiden valmistamiseen? Ja syntyyköhän niiden valmistuksesta oheistuotteena jotain vaarallista ympäristöjätettä? En voi tietää.

Entäpä jos innostunkin ryyppäämään sen ajan. Noh, ei kait siihen viinan valmistukseen niin kauheasti energiaa kulu. Toisaalta kun bisukat valmistetaan Keravalla, niin onhan ne jonkun tohon lähikauppaan kuljetettava, kun ajokunnosta omalla kohdalla ei olisi tietoakaan. Kuorma-autollapa tietenkin... Paljonkohan sellainen kuluttaa?

Entäpä jos ajankin sen ajan omalla autolla. Noh, kulutus on samaa luokkaa kuin pyörälläkin, joten muutos polttoaineenkulutuksen suhteen ei heilahda mihinkään.

Jaa, nyt keksin. Olisin tietenkin mökillä rakentamassa terassia. Ai niin, moottorisahahan toimii kakstahtibensalla. Siinäpä sitä vasta saastuttava laite on. Tietenkin kestopuustahan se terassi on tehtävä. Sepä ei tainnutkaan olla niitä ympäristöystävällisimpiä materiaaleja, vaikkakin onhan siitä nykyisin joku vaaralliseksi luokiteltu ainesosa poistettu.

Ei, nyt en vaan kertakaikkiaan keksi, mitä ympäristöystävällisempää tekisin moottoripyöräilyn korvikkeeksi.
 
Mulla ainakin auto vie vähemmän, ja muutenkin jos jommalla kummalla pitäisi alkaa pihistelemään niin mieluummin autolla. Autolla siinä 5l/100km paikkeilla, pyörällä jopa alle 8l/100km jos joskus sattumalta nätisti matkaa ajelee. Auto on välttämätön paha, ja mitä vähemmän siihen joutuu laittamaan rahaa niin aina parempi.

Äh, en mä keksi mitään. Perustelisin varmaan juurikin tuolla pieniruokaisella autolla...
 
Ensiksikin maksaessaan niin paljon veroja kuin motoristi maksaa, ei tarvitse hävetä yhtään mitään. Motoristi on yhteiskunnan tukipilari, joka antaa paljon rahaa yhteiseen kassaan, toisin kuin urheilu- ja kyldyyriloiset, jotka ovat kaiken aikaa vain vinkumassa yhteiskunnan tukea harrastuksille, jotka eivät rahoita edes itseään, yhteiskunnan muista palveluista puhumattakaan.

Toisekseen hupiajoja tulee ajeltua jonkin verran, mutta kyllä ainakin minä ajan aikasen paljon myös hyötyajoa, minkä päättelen siitä, että minun käytössäni olevan auton kesätankkaus tehdään perinteisesti juhannusviikolla. Siis ainoan kerran touko-syyskuun välillä. Ja sitten vielä joku jaksaa valittaa Volvon kulutusta. Ei minusta 10 litraa kuukaudessa ole paljon.

katalysaattorittoman 9.5 litraa sadalle kuluttavan auton korvaaminen nykyaikaisella puolta vähemmän kuluttavalla kattipyörällä on suorastaan ympäristöteko, joka lisäksi vähentää ruuhkia ja pysäköintipaikkojen kuormitusta.
 
Matkustaahan moni orggilainenkin bussilla,ainakin toi Suzuki porukka.
tounge.gif
 
Nää on ihan mielenkiintoisia keskusteluita...taannoin oli Tekniikka&Taloudessa artikkeli ( huhti- ta toukokuu 07) siitä miten Yhdysvalloissa on herätelty ajatusta synteettisistä polttoaineista ( kivihiili raaka-aineena) ihan jo kustannussyistä, koska USAF:in polttoaineen käyttö (yht. kaikki laadut?) oli 12 Mrd litraa vuodessa,(koko Suomen kulutus ~5 Mrd litraa). Hiilellä toimiva iso laudevoimalakin vetää kymmeniä kiloja / sek kivihiiltä, eli jos alettaisiin laskea ORG:in kilometrien keruun ja keskikulutusten mukaan niin aika pieneksi CO2-tuotot jää vaikka mopot kävis yöt päivät läpeensä. Jotenkin tuntuu siltä että suomalainen luonteenlaatu sopii hyvin kaikille elämää vaikeuttaville trendeille
eek.gif


Joo tottakai pitäisi kantaa korsi kekoon ja jättää ympäristö lapsillekin ja olla esimerkkinä ja blaa blaa blaa. Mutta kun se Jampin käyttö tai käyttämättä jättäminen ei ihan oikeasti paljoa paina niin ei mun omaatuntoa (?) vaivaa mopoilu pätkääkään. Ei oma eikä toisten.
 
Jos todellakin kiinnostaa tämä ilmastonmuutos hässäkkä, niin suosittelen katsomaan tuon An Inconvient Truth dokumenttileffan. Siinä on melko raskasta asiaa ympäristöaiheesta ja saadaan taas yksi hyvä syy siihen, miksi jenkkihallitus on eevil.
smile_org.gif
 
Jos todellakin kiinnostaa tämä ilmastonmuutos hässäkkä, niin suosittelen katsomaan tuon An Inconvient Truth dokumenttileffan. Siinä on melko raskasta asiaa ympäristöaiheesta ja saadaan taas yksi hyvä syy siihen, miksi jenkkihallitus on eevil.
smile_org.gif
Sitä paskaa nyt ei voi todellakaan dokumentiksi kutsua. Jos faktatieto kiinnostaa niin aiheesta löytyy kyllä paljon tietoa netistä ja tv:stä tulee ihan oikeitakin dokumentteja aiheesta vähän väliä.
 
Ilmastonmuutos tulee oleen suht. helppo estää (tai tarkemmin sanottuna ilmastoa voidaan helposti kontrolloida) muutaman vuosikymmenen päästä nanoteknologialla. Nykyiset hiilidioksiidirajoitukset ovat pelkästään poliittista peliä, eikä niillä ole mitattavaa vaikutusta ilmastonmuutokseen.
Onhan se mukavaa huomata et asia ihmisiä kiinnostaa kun vastauksia ropisee. Ikävämpää on huomata miten paljon perusteluita yritetään keksiä sille ettei ite tarttis tehdä mitään. Hauskimmasta päästä on tää nanoteknologia, joka ilmeisesti rakentaa uudestaan jäätiköt ja lämmittää Suomen (tännehän tulee jäätiköiden hävittyä kylmä) - näähän on vanhoja juttuja jo muutaman vuosikymmenen päästä.

Isojen maiden tai teollisuuden vastuu on "hauska" perustelu myös - ihmiset sen kulutuksen aiheuttaa kaikissa maissa. Teollisuus tekee tasan sen mikä menee kaupaksi, ja kukas se ostaja on? Ei se teollisuus mikään mörkö ole joka toimii ihmisistä riippumatta - niin kauan kuin city-maastureita ostetaan, niitä tehdään. Ja jenkkien ja Kiinan teollisuuden tuotteethan menee kaikki kotimaahan, eikä me niihin liitytä mitenkään, eihän?

Yks ihminen ei maailmaa pelasta, se on selvä, mut jos kukaan ei tee mitään, kaikki pahenee kiihtyvällä vauhdilla. Moni sentään tekee. Kukaan ei voi elää "täydellisesti" ympäristön kannalta, eikä kukaan voi murehtia kaikesta mikä kuluttaa ja saastuttaa. Mut lähes kaikessa mitä ite tekee, voi toimia enemmän tai vähemmän fiksusti, ja lopulta kaikki on kompromissia. Itse saa vetää sen viivan, joka kertoo miten paljon tai vähän tätä palloa koittaa auttaa. Omat tekemiset vaikuttaa vähän, totta, mut sen vähän ne vaikuttaa joko hyvään tai huonoon suuntaan.

Mulle mopoilu on pelkkää huvia, ja siksi se voi tuottaa joskus huonoa omaatuntoakin, mutten koita väistellä vastuuta tai perustella ajeluja jollain, mikä vapauttaisi muustakin järkevästä toiminnasta. Muuten pyrin säästämään, kierrättämään ja valitsemaan mahdollisuuksien mukaan ympäristöystävällisellä tavalla. Autoa en edes omista, ja fillarilla kuljen duuniin ja kauppaan, vaikka se mopolla olis helpompaa. Ja sitten kun ajelen, on ajatukset jossain muualla kuin ympäristöasioissa. Ja kun joku rakentaa toimivan hybridimopon, ostan luultavasti sellasen jos rahat riittää (sähkömoottorissa on sitä paitsi huima vääntö
biggrin.gif
)

Jos pakko on ainoa keino millä suurin osa ihmisistä saadaan toimimaan fiksusti ("maksan kaiken mitä täytyy"), niin toivottavasti pakko tulee pian. Toivottavasti ei tarvii.

--
Marko & XX
 
Tosta kierrättämisestä. Siitähän puhuttiin niinkin loistavassa ohjelmassa kuin Penn&Teller, jossa käsitellään siis ajankohtaisia asioita ja kerrotaan niistä vähän syvemmin, ja yleensä haukutaan.

Heidän antamien tietojen mukaan kierrättiminen kuluttaa enemmän energiaa kuin uusien tuotteiden teko. Tai näin ainakin valistavat rohvessorit, että liekö sekään sitten mikään ratkaisu?
 
Tosta kierrättämisestä. Siitähän puhuttiin niinkin loistavassa ohjelmassa kuin Penn&Teller, jossa käsitellään siis ajankohtaisia asioita ja kerrotaan niistä vähän syvemmin, ja yleensä haukutaan.

Heidän antamien tietojen mukaan kierrättiminen kuluttaa enemmän energiaa kuin uusien tuotteiden teko. Tai näin ainakin valistavat rohvessorit, että liekö sekään sitten mikään ratkaisu?
Se on mahdollista, että kierrättäminen syö enemmän energiaa, mutta ei kuluta luonnonvaroja samalla tavalla... Asioissa on monesti kaksi puolta, jopa vielä useampikin.
 
Sitä paskaa nyt ei voi todellakaan dokumentiksi kutsua. Jos faktatieto kiinnostaa niin aiheesta löytyy kyllä paljon tietoa netistä ja tv:stä tulee ihan oikeitakin dokumentteja aiheesta vähän väliä.

No olkoon se sitten paskaa, mutta helvetin hyvässä kääreessä. Viihdyttävää ainakin, antaa alkusysäyksen etsiä aiheesta pintaa syvemmältä.
 
Se on mahdollista, että kierrättäminen syö enemmän energiaa, mutta ei kuluta luonnonvaroja samalla tavalla... Asioissa on monesti kaksi puolta, jopa vielä useampikin.
Juu, ja tän lisäksi hyötysuhde on tietenkin määrästä kiinni. Onhan se pirunmoista haaskausta pystyttää jotain käsittelyjärjestelmää muutaman mehutölkin takia, ja P&T:n tapauksessa kyseessä olivat luultavasti pelkästään jenkit, joiden nykyinen kiinnostus ympäristöä kohtaan on muutenkin ihan omalla tasollaan.

Mitä enemmän kierrätetään, sitä tehokkaampaa siitä tulee. Ja jollain volyymilla kannattaa tavaroita tuottamistakin muuttaa niin et kierrätys on tehokkaampaa. Eli tässäkin jokainen valinta vaikuttaa suuntaan tai toiseen. Pienillä määrillä voi jossain hyvinkin käydä niin et kaikentyyppisten jäteastioiden sisältö päätyy vaan samaan läjään, mut määrän kasvaessa erottelu käykin kannattavaksi, joten turhaa se ei kuluttajalle ole sittenkään.

--
Marko & XX
 
Ikävämpää on huomata miten paljon perusteluita yritetään keksiä
lle ettei ite tarttis tehdä mitään.
Isojen maiden tai teollisuuden vastuu on "hauska" perustelu myös - ihmiset sen kulutuksen aiheuttaa kaikissa maissa. Teollisuus tekee tasan sen mikä menee kaupaksi, ja kukas se ostaja on? Ei se teollisuus mikään mörkö ole joka toimii ihmisistä riippumatta - niin kauan kuin city-maastureita ostetaan, niitä tehdään. Ja jenkkien ja Kiinan teollisuuden tu
otteethan menee kaikki kotimaahan, eikä me niihin liitytä mitenkään, eihän?

Aika vaikea uskoa, että kampanjoimalla näiden asioiden puolesta saataisiin ihmisiä muuttamaan radikaalisti kulutustottumuksia. Se toimii ehkä muutamaan prosenttiin ihmisiä. Loput ajavat citymaastureillaan lähikauppaan, koska se on niin helppoa.
Vaihtoehtoisten energioiden ja tutkimuksen tukeminen, kulutuksen ohjaus veroilla, pakotteilla, verohelpotukset jne. Niiden avulla saadaan tuloksia, joita voidaan tehostaa kampanjoinnilla.
 
Back
Ylös