Ghostrider
MotOrg ry jäsen
Muistuttaapas muuten Kataloniaa tuo Kazakstanin rata. Katalonia, Kazakstan, kuka niitä erottelee.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Desmosedici sanoi:Siellä kuitenkin vähintäänkin sadat(ellei tuhannet) ihmiset bookkailevat lennot/hotellit provisional calendarin mukaan, joten vittumaista juoksuttaa mediaa ja tiimejä varailemaan turhaan matkoja. Katsojat tähän päälle.
Ghostrider sanoi:Muistuttaapas muuten Kataloniaa tuo Kazakstanin rata. Katalonia, Kazakstan, kuka niitä erottelee.
lario sanoi:Perumisesta tuli tuo juttu ekana mieleen, että onneksi se tehtiin suoraselkäisesti nyt, eikä Toukokuussa.
Rönnholm YLEn jutussa:
Jos vain pääsemme tekemään, ne on sinällään varmasti mahdollista saada kuntoon vuoteen 2024 mennessä.
https://yle.fi/uutiset/3-12639697
Patukka sanoi:Taitaa olla tilanne siinä vaiheessa että 2024 radalla on uudet omistajat - tai konkurssihallinto sitä pyörittää. Eikä Rönnholm ole enää toimarina. Pohjolakin on mitä luultavimmin poistunut takavasemmalle.
Iltalehti tänään: https://www.iltalehti.fi/muutlajit/a/f418ecc0-56e3-4aa9-b30d-954f57706fa3
Juu, Katalonia on jouhevampi rata. Mutta tää Kazakstanin rata on perusmuodoltaan ihan kuin Katalonia, menee äkkinäisellä vielä pohjakuvat sekaisin.XJ 900 sanoi:Kataloniassa on paljon enemmän pyöreitä, ns.ajettavampia mutkia, tuohan on juuri tyypillinen Herman Tilken suunnittelema, teräviä yli 90-asteen mutkia, F1:lle tehty tylsä paska.
XJ 900 sanoi:Kataloniassa on paljon enemmän pyöreitä, ns.ajettavampia mutkia, tuohan on juuri tyypillinen Herman Tilken suunnittelema, teräviä yli 90-asteen mutkia, F1:lle tehty tylsä paska.
Mikeyx sanoi:Tuoreinta spekulaatiota: https://www.is.fi/urheilu/art-2000009099794.html
Valitettavasti taas kerran jutussa on jäänyt huomiotta Dornan kisalisenssimaksu, joka tekee kisan taloudellisesti kannattamattomaksi.
lario sanoi:Onhan se hienoa ja kannustavaa, kun oikein lehdessä kehutaan toimintatapaa...
KATSEET kääntyvät yrityssaneerausprosessiin, johon ratayhtiö hakeutui kesällä sen jälkeen, kun kaksi rata-alueella toiminutta rakennusfirmaa haki sitä konkurssiin. Mikäli Kymiringin saneeraushakemus hyväksytään, sen veloista saattaa leikkautua pois enimmillään jopa noin 70 prosenttia.
Siinä tilanteessa uudet sijoittajat pääsisivät harvinaisen halvalla mukaan Kymiringiin, jonka maa- ja kiinteistöinfraan on pumpattu yhteensä jo yli 20 miljoonaa euroa sekä yksityistä että julkista rahaa. Sievoinen summa.
Eikä sen jälkeen tarvitsisi enää laittaa kuin parisen miljoonaa euroa lisää, kun radan saisi viimein Dornan MotoGP-vaatimukset täyttävälle tasolle. Sen jälkeen Kymiring olisi Pohjoismaissa ainoa rata, joka täyttäisi mitä ilmeisimmin myös F1-osakilpailujen kriteeristön.
Ensin otetaan velkaa 20 miljoonaa.
Sitten pyöräytetään velkasaneeraus, jolloin velasta "katoaa" 70%.
Sitten uusi taho tulee ja ostaa 25 miljoonan euron radan pois 5 miljoonalla.
Sen jälkeen vähän sipistellään nurkkia ja lakastaan varikkosuora, niin meillä onkin MotoGP-rata.
Vitsi miten helppoa ja edullista.
JMH sanoi:Tämä kuvio on selitetty tässäkin ketjussa vuosia sitten. Voi vaatia parikin konkkaa.
Näin se menee Suomessa.

Nitrous sanoi:Oot vähän myöhässä ton Pohjolan osalta. Eikös se oo ollu jo liki vuoden sivussa noista touhuista?
Mikeyx sanoi:KR Events taitaa olla pelkkä postilaatikkofirma, jolla ei ole mitään omaisuutta tai rahaa, joten konkurssi raukeaa varojen puutteeseen.
Sen ainoa 'omaisuus' lienee Dornan myöntämä oikeus järjestää kisat.