- Liittynyt
- 3.7.2008
- Sijainti
- Playa Del Haarajoki
Hyvä hyvä lisää hinnan korotuksia
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Viime vuonna 2 ja nyt 5 niin siitähän se tulee...Hmmm...kävin tuossa yhden kauppiaan juttusilla ja siellä ainkin tuntui olevan kiirettä, puhelin soi jatkuvasti ja ulko-ovikin kävi vähän väliä. Kaveri sanoi myyneensä tammikuussa 2,5-kertaisesti pyöriä edellisvuoteen verrattuna.
No näinhän se on, että suoraan se uusi menopeli pitäisi saada haettua. Itse sain prätkän liikkeestä "halvalla" (kotiin kuljetettuna ja huollettuna). Toista kotiloakin yritin käydä päivittämässä, mutta ois tullu lunta tupaan tarpeettoman paljon...Kyllä kelpaa töissä istua, kun ostovoima vaan kasvaaNiinhän noi alkuvuonna ennustivat, että työssä käyvien ostovoima kasvaa tänä vuonna
. Mitenkähän hyvitykset käytetyistä pyöristä mahtaa mennä... Jos omasta saa vähemmän ja uuden halvemmalla, niin väliraha voi olla sama kuin ennenkin. Ja se on se juttu mikä kiinnostaa pyörää vaihtaessa.![]()
Juu, sama otti silmään. Jutun kirjoittaja ei tainnut aivan tietää aiheesta"britti harley davidson" khigiö
Tuohan on vanha liike, (EMC) joka muutti uuteen paikkaan..Tiedä nyt tosta hiljenemisestä, jos uusia liikkeitä pukkaa rintamalle: http://www.kaleva.fi/plus/Moottoripyöräkauppa_hakee_suuntaa_785402+0
Tuo oli mutua, koska verot on maksettu jo jonkin aikaa (pari-kolme vuotta) siitä, että millä hinnalla sen myyt ulos (oikeastaan sillä mikä hinta kauppiaalla on hinnastossa).Tähän liittyen tuli mieleen entäs jos kävisi ulkomailla sopimassa fillarin maahantuonnista ohi virallisen tahon ja käskisi vaikka liimaamaan katteeseen esim. jonkin lisätarran tms. Sen jälkeen julkaisisi virallisen hinnaston näille "erikoismalleille". Ja verotushan kun nykyään määräytyy (vilä jonkin aikaa) tuosta virallisesta hinnastosta, voisi tuolla kikkailla ihan kiwasti verojakin alas => myyntikatteet ei sulaisi ihan niin pahasti vaikka hinnastossa ero virallisen maahantuojan vastaaviin olisikin merkittävä => kauppa kävisi kuin siimaNo pistäppä firma pystyyn, ja laita s:na hinnat kohilleen, niin sä oot suomen uusi mp-keisari. Ei se sen vaikeempaa oo, jos sä kerran oot niin etevä.![]()
![]()
Jotkin automaahantuojathan ovat tuota jo hyödyntäneet ylivuotistensa kanssa nimeämälle ne joksikin "Style" -mallistoksi, jolle siis on oma, virallinen hinnastonsa ja autoverot sitten sen hinnaston mukaiset![]()