• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyora.org 2.0 on julkaistu

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Hannula
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Olen samaa mieltä monen muun kanssa, että tuo tausta valkoisuudessaan ottaa ikävästi silmiin ainakin laajakuvanäytöllä. Kokeilin pahuuttani sattumanvaraisesti kopioidulle viestiketjulle, että miltä näyttäisi jos laittaisikin tuon varsinaisen ulkopuolelle jäävän osion hieman tummemmaksi ja vasempaan laitaan mallailin vielä kokeeksi.ORG!-logoja. Siellähän voisi olla sponssien logoja, mainoksia tms... tai sitten ei :;): No tuossa kuitenkin alla kokeilun tulos.

_medium.jpg
 
Ei täst osaa sanoa mitään. Onhan tos orasanssissa fontissa se etu, et sitten kun sitä ei enään näe lukasta, niin siirryttävä rollaattoriin. Siinä kohtaa mennään jo oikeesti hajuaistin perusteella.
 
Miks muuten noissa viesteissä on noin paljon tuota turhaa tyhjää tilaa? -Joutuu rullalla scrollaamaan vähän turhan paljon!
Samoin, miks alalaisadda ei ole enään suoraa pääsyä etusivulle tai kyseisen aihealueen yläotsikkoon? - Taas turhia liikkeitä....
Ilmeisesti amatöörit ollut tätä kehittelemässä? - Kannattais ottaa sitä parempaa mallia muualta! :hanuria::hanuria:
 
Pave. sanoi:
Ilmeisesti amatöörit ollut tätä kehittelemässä? - Kannattais ottaa sitä parempaa mallia muualta! :hanuria::hanuria:

Näillä neuvoilla ylläpito tehnee sinutkin eri-tyytyväiseksi... Rakentavaa palautetta tosiaan...
 
Pave. sanoi:
Miks muuten noissa viesteissä on noin paljon tuota turhaa tyhjää tilaa? -Joutuu rullalla scrollaamaan vähän turhan paljon!
Samoin, miks alalaisadda ei ole enään suoraa pääsyä etusivulle tai kyseisen aihealueen yläotsikkoon? - Taas turhia liikkeitä....
Ilmeisesti amatöörit ollut tätä kehittelemässä? - Kannattais ottaa sitä parempaa mallia muualta! :hanuria::hanuria:

Ensinnäkin pelkän ulkoasun valinta sellaseksi että se kaikkia, tai edes suurinta osaa tyydyttää on melkoinen työ.

Toisekseen kun otetaan konversio wanhasta softasta, pelkkä bugien korjaaminen on kymmenien,jopa satojen tuntien istumista silmät ristissä tietokoneen äärellä, jotta sais korjattuu, ei käy kateeksi.

Kaikki kunnia ylläpidon pojille ja tytöille, kyl se tästä lähtee ja silmät alkaa tottuun jo tähänkin.:respect::thumbup:
 
Viikonloppuna kännykällä foorumia luettaessa kaipailin isommaksi esim. viestiketjun sivunumeroita tai ainakin välejä numeroille, että osuu helpommin haluamaansa kohtaa. Lisäksi mm. mene ensimmäiseen lukemattomaan viestiin nappi saisi olla isompi niin nakkisormillakin osuu paremmin siihen.
Tuohon värimaailmaan, josta valitin toisessa ketjussa, taitaa alkaa näköjään tottumaan. Mutta jos saisi jossain vaiheessa jotenkin taustan sävyillä/ rajauksilla eroteltua viestin osion, otsikon jne. helpottaisi lukemista kun kännyn näytöllä zoomailee.
 
Kannampa omankin palautteen kekoon. Olisi kannattanut laittaa värit siten päin, että fontti on vaaleampi kuin tausta. Ei rasita lukea niin paljon. Esim. b-foorumia on ilo lukea kun tummaharmaalla pohjalla on vaalean harmaa fontti. Silmä lepää ja lisäksi viestit on jäsennelty matalemmiksi, eikä vie turhaa tilaa. Toisaalta värimaailma olisi voinut täällä olla tummansinisellä pohjalla vaalempi fontti. No, jospa tätä vielä päivitetään paremmaksi. :dunno:
 
GuessWho sanoi:
höpö höpö, oranssi on just jees

:grin:

T: KTM

"Valitettavasti" olen Veli GuessWhon:n kanssa samaa mieltä! Tämä on ihan hyvä näin. Älkää vaan menkö muuttamaan väriä/värejä.:)

Ps mitä nyt vähän hienosäätöä voi maltillisesti tehdä.:;):
 
Viimeksi muokattu:
Itsellenikin uusi värimaailma oli aikamoinen järkytys kun sitä ensimmäisiä kertoja käytti, mutta itse olen tähän jo jotenkin tykästynyt. Jostain syystä itselleni ei ole missään vaiheessa ollut ongelmana harmaat, oranssit tai liian vaalea tausta. Ehkä mun silmät on jo pilattu excelillä, wordilla ja esim hesarin sivua lukemalla, niin tämä ei enää tunnu missään. Tiedä häntä.

Sehän nyt oli tiedossa jo valmiiksi, että joku asia foorumissa tulee olemaan "niin päin helvettiä" että käyttäjät nousevat barrikaadeille. Ei taida olla sellaista muutosta esim. Facebookissa ettei sitä vastaan olisi noussut kansanliikettä... :D Värimaailma poikkeaa niin paljon totutusta vanhasta foorumista, että se on ensimmäinen ja suurin yksittäinen asia johon on helpointa tarttua.

Huomautan vielä, ettei allekirjoittaneella ole ollut osaa eikä arpaa näiden värien valinnassa eikä muutenkaan foorumin toteutuksessa. Testaamaan tätä olen päässyt vähän ennen normikäyttäjää, mutta that's it.
 
Nyt tohon nimen alle voi taas lisätä kaikkea hassua tekstiä!

<-------- siis tohon
 
Kriisi sanoi:
Muokkaa profiilia ja sieltä kohta Custom usertitle joka löytyy heti salasanan vaihdon alta.

No mutta kun se ei toimi. Kirjotin siihen tekstin ja tallensin, mutta ei se täällä näy. Kun menee muokkaamaan profiilia niin siellä teksti näkyy Custom user title -kohdassa, mutta foorumille asti se ei löydä.
 
Back
Ylös