• Tervetuloa uudistetulle moottoripyora.org -foorumille! Onko ongelmia? Palautetta? kerätään tähän ketjuun kootusti asiat. Mikäli et pääse ketjuun kirjoittamaan, voit myös olla sähköpostilla yhteydessä. Teknisen tuen sähköposti löytyy yhteystiedot -sivulta. Mikäli et pääse kirjautumaan, yritä ensin salasanan palautusta.

Moottoripyörä hakusessa, osa 3

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja kartsa-hel
  • Aloituspäivä Aloituspäivä
Mun mielestä kuntoarviot vuoden vanhoille prätkille on kyllä vähän varovaisuuden maksimointia, uskoisin, että on ihan hyvä peli. RC-kilpureissa on ollut jotain vaihteistomurheita, mutta tuskin noi katukäytössä menee yhtään miksikään. Ja jarrupalat kannattaa vaihtaa ihan varmuuden vuoksi (tilalle vaikka jotku EBC:t tai Ferodot), orggikset on noissa aika huonot.

Ei muuta ku mopoa alle ja kovaa ajoa :thumbup:
 
-perttu- sanoi:
Keksin sittenkin... menes Kartsa katselemaan Youtubeen 390 videoita :D
:D
Katselin jo noita eilen läpi. Tämä oli aika hauska: https://www.youtube.com/watch?v=WMI6tXGNopU . Kaveri oli ensin aika epäileväinen, mutta sitten ihastui pyörässä ajettavuuteen ja kaikenlaisiin yksityiskohtiin. Oli vain aika pelottavaa katsoa, miten kaveri rennosti irrotti käsiään moottoritiellä kun esitteli hallintalaitteita, ja pujotteli autojen välistä vauhdissa ja kuittaili vain jotain "lane filtering...".

Huomenna Kartsa ajaa Duken kiltisti pikkuteitä kotiin. Pitää rauhassa hiljaisella vauhdilla tutustua pyörään ennen kuin uskaltaa isommille teille.

Mutta täytyy sanoa, että ihastuin pyörässä heti tuohon mukavaan kompromissiin: riittävästi tehoja yhdistettynä keveyteen, ketteryyteen ja helppoon hallittavuuteen.
 
kartsa-hel sanoi:
... kävin muuten jo Motonetistakin ostamassa kalleimman hälyttävän jarrulukon, mitä sieltä löytyi (ja mitä on täällä orgissakin suositeltu):
http://www.motonet.fi/fi/tuote/3829843/Abus-8077-Granit-Detecto-X-Plus-halyttava-levyjarrulukko
Samalla ostin siihen sellaisen hemmetin painavan kettingin, mikä menee lukkoon kiinni. Laitoin jo kamat valmiiksi reppuun. :-)

Onnittelut uudesta pyörästä! Tartun tuohon levyjarrulukkoon kun omistan juuri samanlaisen. Ymmärsinkö oikein että meinaat saada tuohon levyjarrulukkoon ketjun mahtumaan? Mietin vain että millä tapaa siihen vielä ketjun saa mahtumaan, en keksinyt. Vankka lukko, hälärin äänenvoimakkuudesta sanoisin että aika vaatimatonta piipitystä pitää ainakin omani kun sitä viime kesänä testailin.
 
Sippe sanoi:
Onnittelut uudesta pyörästä! Tartun tuohon levyjarrulukkoon kun omistan juuri samanlaisen. Ymmärsinkö oikein että meinaat saada tuohon levyjarrulukkoon ketjun mahtumaan? Mietin vain että millä tapaa siihen vielä ketjun saa mahtumaan, en keksinyt. Vankka lukko, hälärin äänenvoimakkuudesta sanoisin että aika vaatimatonta piipitystä pitää ainakin omani kun sitä viime kesänä testailin.

Täytyy myöntää, että en ole vielä lainkaan varma, saako siihen vielä tuon kettingin mahtumaan. Ainakin Abusin esitteiden puolesta näin pitäisi olla mahdollista. Huomenna sen sitten näkee. :-)
 
Kävin tänään Vantaalla asiakkaan luona ja paluumatkalla poikkesin Bike Worldissa kyselemässä, onko heillä myös KTM Duke 390. Ei ollut, toimitusaika on kuulemma 3 viikkoa. Eli huomenna Aarbikessa homma ei saa kusahtaa... polttelee... :D
 
Jotain rajaa kuumeilussakin, estää tinkaamisen :). Tulikin mieleen kun vaimolle vaihdeltiin autoa joskus menneisyydessä ja ihastus koeajettuun kulkupeliin oli niin vahvaa että tuumasi myyjälle ennen vaihdokin hinnoittelua että tämä me otetaan - innosta punaisena. No se me otettiinkin. Eikä tarvinnut kuluttaa aikaa tinkaamiseenkaan
 
Ja sitten vaan ostamaan lippua ajotaito 2:seen. :thumbup:

Luulis tuolla pääsevän apparalle?
 
Re: Moottoripyörä hakusessa, osa 3

Tämä on kyllä ollut viihdyttävä ketju. Tulee mieleen omat kuumeilut aina pyörää vaihtaessa (joka onkin johtanut yhden huonon ostoon) toisaalta sitä huonoa on sitten fiksailtu ja hyvät kyydit se on antanut ruuvailun välissä.

Mä voin tosiaan nykyään allekirjoittaa lentävät lauseet köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa ja jos se tuntuu liian hyvältä ollakseen totta...

Mutta hei. Mun mopo onkin vuodelta -98 ja mettärässi. Tuo on alle vuoden vanha ja vasta sisäänajettu. Ei siinä vaan voi olla mitään mullistavaa ongelmaa, varmaan ensiasennusrenkaatkin vielä hyvässö hapessa.

Rock on ja massit tiskiin! Ei varmasti ole huono peli jos on sen tyyppinen mitä haetaan ja istuu käteen.
 
Nyt kun kuume on kovin korkealla niin vieno muistutus kun aamusella lähdet kulkinetta hakemaan, niin muista ottaa kypärä ja hanskat mukaan. Ne voi siinä intopiukeena vaimoa hoputtaessa unohtua ulko-oven viereen :)-
Mukavia (k)ilometrejä.
 
Krikri sanoi:
Nyt kun kuume on kovin korkealla niin vieno muistutus kun aamusella lähdet kulkinetta hakemaan, niin muista ottaa kypärä ja hanskat mukaan. Ne voi siinä intopiukeena vaimoa hoputtaessa unohtua ulko-oven viereen :)-
Mukavia (k)ilometrejä.

Insinööri oli illalla tehnyt aamua varten tarkistuslistan tavaroille. Aamulla vielä double-check, että kaikki mukana. Nyt autossa vaimon kanssa matkalla Aarbikeen. :)
Aurinko paistaa, rahat tilillä valmiina, kaikki ok ostoa ja ensimatkaa varten. Flunssa on ainoa, mikä hieman latistaa tunnelmaa.

Kerron tänään, miten ensimatka meni. :)
 
Odotellaan mielenkiinnolla. Muista tinkiä ainakin potta kauppaan koska se voi olla helpompaa kuin hinnan tiputus joka sekin yleensä tippuu.
 
Onnittelut myös minkunkin puolesta uudelle motoristille :)
Juu muista tinkiä potta tai muita ajokamoja kaupan päälle, niitä ei ole koskaan liikaa.
 
Kiitos kaikille orgilaisille neuvoista ja henkisestä tuesta! Herttua on onnistuneesti ajettu Sipoosta kotiin!
Seuraava ostos on sitten tankoon laitettava navigaattori (eksyin Keravalla pikkuteillä pari kertaa).☺

Kerron illalla lisää ensikokemuksia. Polttelisi lähteä heti ajamaan, mutta projektipäällikkö käy vähän kuumana, että eteneekö projekti. 😀
 
Back
Ylös